date_range سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۰۷:۱۱:۰۰ ب.ظ

نشست اروپا و چین برای تشکیل نظام جدید جهانی بدون آمریکا

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، نشست سطح بالا اروپا و چین در سومین روز سفر رئیس جمهوری چین به فرانسه، در کاخ الیزه انجام شد. امروز سه شنبه "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه، میزبان «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا بود. این نشست برای انجام گفت وگویی بی سابقه در خصوص تغییرات اقلیمی، تجارت و تعاملات چند جانبه بین کشور میزبان و متحدان اروپایی و چینی توسط پاریس میزبانی شد.

چالش کنونی اروپا، چگونگی ایجاد تعادل در روابط و نیز در برابر نفوذ رو به رشد جهانی چین است. «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین نخستین سفر رسمی خود به فرانسه را که از روز یکشنبه آغاز کرده، امروز به پایان می رساند. همکاری های تجاری اروپا با چین و تقویت این همکاری ها در حالی مطرح می شود که اروپا با بحران سخت 'برگزیت' دست و پنجه نرم می کند. روابط با چین، چهره جهان را با سرمایه گذاری همه جانبه بویژه در مسیر 'جاده جدید ابریشم' تغییر می دهد.
روز گذشته (دوشنبه) چین و فرانسه 30 توافق همکاری در زمینه های تجاری، انرژی و فرهنگ امضا کردند که ارزش آنها بیش از 30 میلیون یورو است.
رئیس جمهوری چین در این نشست گفت: این یک حرکت مهم است که اکنون انجام می دهیم. این به منزله دلبستگی عمیق شما به همکاری چین با اروپا و همچنین تمایل من به ایجاد یک اروپا قوی است. "شی جین پینگ "تصریح کرد: چین همواره یکپارچگی اروپا را پیگیری خواهد کرد. منابع رسانه ای در فرانسه اعلام کردند: دولت فرانسه روز سوم و آخرین روز دیدار رئیس دولت چین از فرانسه را به عنوان 'نشست سطح بالا در مورد چالش های چندجانبه' مطرح کرد.
مکرون در دیدار دو جانبه خود با همتای چینی خود گفت: امیدوار است با چین یک 'حکومت جدید جهانی' ایجاد کند.
وی افزود: چین و اروپا باید یک رابطه اقتصادی و تجاری داشته باشند که 'بر اساس یک چارچوب عادلانه و متعادل بنا شود.'
رئیس جمهوری چین پیش از سفر خود به فرانسه به ایتالیا رفته بود؛ ایتالیا نخستین کشوری بود که پروژه زیرساختی بزرگ 'جاده ابریشم جدید' چین را امضا کرد که موجب نگرانی آمریکا و اتحادیه اروپا شده است.
"مکرون" اعلام کرد: فرانسه و چین در تعدادی از پروژه های سرمایه گذاری در برخی کشورهای درگیر همکاری می کنند که این وظیفه بزرگی برای پیوند دادن آسیا با اروپا است.
خبرگزاری فرانسه نوشت: فرانسه با وجود برخی اصطکاک ها می خواهد که چین را به عنوان یک شریک نزدیک تر درگیر کند، زیرا واشنگتن تحت سیاست 'اول آمریکا' 'دونالد ترامپ' انزوای بیشتری می یابد.
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: نشست چین و اتحادیه اروپا در 9 آوریل در بروکسل برگزار می شود.
نمایش موجودیت‌ها