date_range یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۰۲:۲۳:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

نخست‌وزیر الجزایر، مغرب را به قاچاق مواد مخدر به کشورش متهم کرد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه ، احمد اویحیی، نخست وزیر الجزایر در ارتباط با قاچاق حشیش به کشورش، انگشت اتهام را به طرف مغرب گرفت.
نخست وزیر الجزایر در کنفرانسی مطبوعاتی بعد از نشست شورای ملی حزب وی، موسوم به مجمع ملی دموکراتیک، اعلام کرد «در ارتباط با مشکل مغرب و مواد مخدر، این اظهار نظری نیست که من گفته باشم (...)، همه جهان می داند حشیش در شمال آفریقا در کجا یافت می شود».
نخست وزیر الجزایر در پاسخ به سوالی درباره سخنانی که روز پنجشنبه بدون نام بردن از مغرب همه کسانی را که به الجزایر مواد مخدر قاچاق می کنند، محکوم کرده بود، این مطلب را عنوان کرد. اویحیی روز پنجشنبه اعلام کرد «همه کسانی را که تلاش می کنند الجزایر را زیر جریان عظیمی از حشیش و کوکائین غرق کنند محکوم می کنیم.»
به گفته نخست وزیر الجزایر، نیروهای امنیتی الجزایر «در کم تر از یک هفته خروارها مواد مخدر» را که از مغرب قاچاق می شود، کشف و توقیف می کنند.
او یحیی از اوضاع جوانان الجزایری که گرفتار اعتیاد شده اند، ابراز تاسف و اعلام کرد «مواد مخدر تا دبیرستان ها و ورزشگاه ها گسترش یافته است».
نخست وزیر الجزایر افزود «اگر تصمیم با من بود، من علیه قاچاقچیان مواد مخدر مجازات اعدام اعمال می کردم نه کسانی که مواد را گرم گرم می فروشند، بلکه کسانی که مواد را به کشور وارد می کنند».
مرز طولانی میان مغرب و الجزایر که به صحنه قاچاق بودن معروف است، به طور رسمی از سال 1994 بسته شده است. بر اساس آمارهای رسمی، از سال 2010 تا 2016 مقامات الجزایری بیش از 500 تن حشیش کشف و توقیف کرده اند.
به گفته وزارت دفاع الجزایر فقط در سال 2017 نزدیک به 50 تن حشیش توقیف شده است.
الجزایر و مغرب به ویژه درباره صحرای باختری، مستعمره سابق اسپانیا که بخش اعظم آن تحت کنترل مغرب قرار دارد و آن را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک خود می داند، باهم اختلافاتی دارند.
جنبش استقلال طلبانه صحرای باختری موسوم به جبهه پولیساریو با پشتیبانی الجزایر خواستار استقلال از مغرب است.

نمایش موجودیت‌ها