date_range سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۱۱:۲۵:۰۰ ق.ظ

عضو ناظر مجلس؛ اعلام نظر نهایی برای انتقال پایتخت؛ تا شهریور

عضو ناظر مجلس؛ اعلام نظر نهایی برای انتقال پایتخت؛ تا شهریور
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: سیاست|مجلس

عضو ناظر مجلس در شورای عالی انتقال پایتخت: براساس کمیته‌ای که در وزارت راه تشکیل می‌شود تا شهریور باید اعضای این کمیته درباره انتقال پایتخت تعیین تکلیف کنند و به جمع‌بندی نهایی برسند.

ابوالفضل ابوترابی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، با اشاره به جلسات شورای عالی انتقال مرکز سیاسی اداری کشور و ساماندهی تهران به ریاست معاون اول رئیس جمهور افزود: این جلسات به ریاست آقای جهانگیری معاون اول، پنج وزیر و چهار نماینده تشکیل می شود که براساس آخرین مصوبه این جلسه مقرر شد کمیته
ای برای انتقال پایتخت در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود .
وی گفت: تاکنون این کمیته دو بار تشکیل جلسه داده است و هر دو هفته یکبار جلسات با هدف بررسی ابعاد مختلف انتقال پایتخت در وزارت راه و شهرسازی تشکیل می شود و مطالعاتمان را در این کمیته به روز می کنیم.
ابوترابی با بیان اینکه انتقال پایتخت سیاسی کشور طرح وی بوده است اضافه کرد: تا پایان شهریور ماه باید در این کمیته برای رسیدن به یک نقطه مشخص به جمع بندی برسیم و آن را به شورای عالی انتقال مرکز سیاسی اداری کشور اعلام کنیم.
نماینده مردم نجف آباد ادامه داد: همچنین دراین جلسات درباره مدل پایتخت به جمع بندی نرسیده ایم و مدل های مختلف (پایتخت فرهنگی، اجتماعی) را مورد بررسی قرار می دهیم.

 طرح جامع مدیریت شهری امور مردم را به خودشان واگذار می کند 

­

نماینده مردم نجف آباد در مجلس گفت: طرح جامع مدیریت شهری که در دستورکار نمایندگان قرار گرفته است امور مردم را به خودشان واگذار می‌کند. ابوالفضل ابوترابی با تاکید بر اینکه در این طرح قانون ۱۸ کشور دنیا را یک تیم ۱۰۰ نفره بررسی کرده است افزود: این طرح ۵۰۰ صفحه اسناد پیوست دارد و مطالعات عمیقی برای اولین بار درباره یک طرح صورت گرفته است. وی افزود: همچنین دانشگاه معتبر علامه به طرح جامع مدیریت شهری تندیس حقوق شهروندی داده است.
ابوترابی با بیان اینکه در این طرح دولت، مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان، شورای عالی استان‌ها و مجلس نظر داده اند گفت: حتی مردم نیز با ارائه پیشنهاد در سایت، نظرات خود را درباره طرح جامع مدیریت شهری ارائه کرده اند و نزدیک ۵۱ هزار نفر از آن بازدید داشتند و ما به بهترین پیشنهاد نیز جوایزی اهدا کردیم و نفر اول بیشترین پیشنهاددهنده استادی از دانشگاه امام صادق (ع) بود.
نماینده مردم نجف آباد از این طرح به عنوان گام اول انقلاب اداری یاد کرد و افزود: بر اساس این طرح وظایف دستگاه‌های اجرایی کشور مانند آب، برق، گاز، آموزش و پرورش، درمان، کتابخانه‌های عمومی و ... که جنبه محلی دارد به خود مردم واگذار می‌شود و به عبارتی اختیار این امور به دهیاران و شهرداران داده می‌شود.
عضو کمیسیون امور داخلی شورا‌ها تاکید کرد:​ این طرح ۱۶۰ ماده دارد که ۲۳ رکن آن اصلی هستند و در این طرح شفافیت آرای شورا‌ها، موضوع شهرسازی و واگذاری امور محلی به مردم مد نظر است.
نماینده مردم نجف آباد در بخش پایانی سخنانش گفت: با توجه به فرمایش رهبر انقلاب که فرمودند نظام اداری ما فرسوده است و امور مردم را باید به دست خود مردم بدهیم بر همین اساس با اجرای طرح جامع مدیریت شهری، امور مردم را به خودشان واگذار می‌کنیم.

نمایش موجودیت‌ها