date_range یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۳:۳۹:۰۰ ب.ظ

عقب‌نشینی با طعم تهدید؛ مشاور سابق ترامپ: تمدید معافیت عراق از فشار حداکثری بر ایران نمی‌کاهد

عقب‌نشینی با طعم تهدید؛ مشاور سابق ترامپ: تمدید معافیت عراق از فشار حداکثری بر ایران نمی‌کاهد
منبع خبر: صدا و سیما

استفان راجرز: تمدید معافیت عراق به معنای چشم‌پوشی از فشار حداکثری بر ایران نیست.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ،  مشاور سابق ستاد تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تاکید کرد تصمیم واشنگتن برای تمدید معاف کردن عراق از تحریم های آمریکا علیه ایران، به معنای چشم پوشی از سیاست فشار حداکثری بر این کشور نیست. 

استفان راجرز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره، درباره علت تصمیم آمریکا به تمدید معافیت عراق از تحریم های ایران برای ادامه واردات گاز از این کشور گفت: ملت عراق به انرژی نیاز دارد و دولت آمریکا درک می کند که انرژی که عراق از ایران وارد می کند، به ویژه برای تامین برق، بسیار مهم است. دولت آمریکا با صراحت اعلام کرده است که نمی خواهد شاهد کمبود انرژی در عراق باشد که می تواند بر ثبات منطقه تاثیر بگذارد. اما نباید فراموش کنیم که این موضوع به معنای آن نیست که دولت آمریکا فشار حداکثری بر ایران را کاهش می دهد.
راجرز در پاسخ به سوالی درباره مهلت نود روزه آمریکا به عراق برای ادامه واردات گاز از ایران افزود: در این مدت نود روز، عراق پیشرفت هایی خواهد داشت تا در مسیر استقلال و متکی نبودن به واردات انرژی از ایران حرکت کند. من اطمینان دارم که دولت آمریکا و عراق، این مرحله را ارزیابی خواهند کرد که عراق در آن بتواند برق خود را تامین کند و در صورت لزوم، معافیت عراق تمدید خواهد شد. می دانم که پیشرفت هایی در زمینه احداث زیرساخت های مربوط به انرژی در عراق به دست آمده است. رئیس جمهور آمریکا بر اساس منافع دو ملت آمریکا و عراق تصمیم گیری خواهد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است آمریکا به دیگر کشورها هم که به واردات انرژی از ایران نیاز دارند، معافیت اعطا کند؟ خاطر نشان کرد: من اطمینان دارم معافیت دیگر کشورها هم ارزیابی و بررسی خواهد شد. دولت آمریکا هر یک از این موارد را به طور جداگانه بررسی می کند. البته شرایط عراق ویژه است. زیرا شبکه بزرگ برق در این کشور تا حد زیادی به واردات از ایران وابسته است. اجازه بدهید فراموش نکنیم که دولت آمریکا به اعمال فشار حداکثری بر ایران ادامه خواهد داد و این موضوع تغییر نخواهد کرد.
ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها