date_range جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۱۸:۰۰ ب.ظ

سالروز درگذشت محمد غفاری کمال‌الملک؛ پدر نقاشی ایران

سالروز درگذشت محمد غفاری کمال‌الملک؛ پدر نقاشی ایران
منبع خبر: صدا و سیما

27 مرداد، سالروز درگذشت کمال‌الملک یکی از مشهورترین نقاشان تاریخ معاصر است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان؛ محمد غفاری معروف به کمال‌الملک یکی از مشهورترین و پر نفوذترین شخصیت‌های تاریخ هنر معاصر ایران به شمار می‌آید.

وی در یکی از خانواده‌های هنرمند و سرشناس در روستای کَلِّه  کاشان چشم به جهان گشود و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در کاشان به همراه برادر بزرگترش عازم تهران شد تا در مدرسه دارالفنون در رشته نقاشی ادامه تحصیل دهد.

پس از گذشت سه سال از تحصیل وی در دارالفنون، هنگامی که ناصر الدین شاه از این مدرسه بازدید می‌کرد، آثارش را پسندید و او را به عنوان نقاش دربار استخدام کرد.

با حضور در دربار، ابتدا لقب خان و سپس پیشخدمت مخصوص به وی اهدا شد و پس از چندی ناصرالدین شاه، تا حدی مجذوب هنرش شد که خود شاگرد وی شد.

پس از آن او نقاش‌باشی و سپس کمال الملک نام گذاری کردند.

در مدت حضور وی در دربار، 170 تابلو نقاشی را خلق کرد که معروف‌ترین آن‌ها تالار آئینه است که در مدت پنج سال آن را کشیده است.

او پس از کشته شدن ناصرالدین شاه برای مطالعات و تحقیقات به مدت سه سال به رم و پاریس رفت و پس از مدتی به دستور مظفر الدین شاه به ایران بازگشت.

بازگشت کمال الملک به ایران مصادف با انقلاب مشروطه شد و این هنرمند با انتشار مقالات و ترجمه برخی آثار ژان ژاک روسو و دیگر نویسندگان آزادی خواه فرانسه، با سهم خود به جنبش مردمی، پیوست.

سر انجام پس از مخالفت با خواسته های شاه در سال 1307 به حسین آباد نیشابور تبعید و پس از 12 سال تحمل رنج و بیماری درسال 1319 دار فانی را وداع و در کنار بارگاه عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.

ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها