date_range چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۶:۴۱:۰۰ ب.ظ

نتانیاهو در حال نبرد برای نجات حیات سیاسی؛ رسوایی‌های که نتانیاهو را دربرگرفته است

نتانیاهو در حال نبرد برای نجات حیات سیاسی؛ رسوایی‌های که نتانیاهو را دربرگرفته است
منبع خبر: صدا و سیما

طیف گیج‌کننده‌ای از رسوایی‌ها بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، خانواده‌اش و محفل داخلی او را دربرگرفته بگونه‌ای که او در حال نبرد برای نجات حیات سیاسی خویش است.

نتانیاهو در حال نبرد برای نجات حیات سیاسی؛ رسوایی‌های که نتانیاهو را دربرگرفته استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از آسوشیتدپرس ، پلیس اسرائیل هفته گذشته اعلام کرد شواهدی کافی جمع آوری کرده است که علیه نتانیاهو در ارتباط با رشوه ، ارتشا و سوء استفاده از اعتماد در دو پرونده جداگانه اعلام جرم کند. در همین حال این هفته پرونده جدیدی مطرح شد که احتمالا بیشترین صدمه را به نتانیاهو خواهد زد چون یکی از نزدیک ترین افراد به نخست وزیر اسرائیل با شهادت علیه نتانیاهو در یک رسوایی مربوط به اعمال نفوذ، موافقت کرده است.
نتانیاهو و همسرش سارا از مدتها قبل درگیر اتهامات مربوط به سبک زندگی اشرافی و استفاده مشکوک از منابع عمومی بوده اند. نتانیاهو هرگونه خلافکاری را رد و رسانه ها را به راه انداختن پویشی با هدف بیرون انداختن او از قدرت متهم می کند.
اما با در نظر گرفتن اینکه جمعی از نزدیکترین افراد به نتانیاهو زیر ذره بین شدید پلیس و افکار عمومی قرار دارند و متحدان سیاسی معمولا وفادار او به ناگهان سکوت پیشه کرده اند؛ نخست وزیر اسرائیل را با سخت ترین چالش دوره طولانی نخست وزیری اش روبرو شده است.


آنچه در پی می آید نگاهی است به پرونده هایی که در مقابل نتانیاهو صف کشیده اند:

- هدایای گرانبها
پلیس اسرائیل توصیه کرده است علیه نتانیاهو به علت دریافت 300 هزار دلار هدیه از یکی از غولهای هالیوود به نام آرنون میلکان و میلیاردر استرالیایی جیمز پاکر اعلام جرم شود. پلیس اسرائیل می گوید نتانیاهو در مقابل این هدایای گرانبها که شامل جواهرات ، مشروبات و سیگارهای گرانقیمت بوده به نیابت از میلکان برای امور مربوط به روادید آمریکا فعالیت و تلاش کرده است یک معافیت مالیاتی بزرگ برای او ترتیب دهد و به دنبال ارتقا منافع میلکان در بازار رسانه ای اسرائیل بوده است.
پلیس اسرائیل در این باره که پاکر احتمالا چه چیزی دریافت کرده حرفی نزده در حالیکه نتانیاهو گفته است که هر چیزی که او دریافت کرده هدایایی از جانب دوستانش بوده است.
«آویخای مندلبلیت» دادستان کل اسرائیل که از طرف نتانیاهو به این سمت منصوب شده است تصمیم نهایی را درباره اعلام رسمی این اتهامات اتخاذ خواهد کرد فرایندی که انتظار می رود چندین ماه طول بکشد.

- دخالت در فعالیت رسانه ها
پلیس اسرائیل همچنین توصیه کرده است علیه نتانیاهو به علت ظاهرا پیشنهاد کردن قانونی به ناشر یک روزنامه که باعث تضعیف جایگاه رقیب اصلی این ناشر در مقابل تلاش این روزنامه برای پوشش بهتر اخبار مطلوب تر از نتانیاهو بوده است ؛ اعلام جرم شود. بر اساس گزارشها ، در چندین مورد صدای نتانیاهو ضبط شده است که از «آرنون موزس» ناشر روزنامه یدیعوت آحارونوت پوشش مثبتی از اخبار مربوط به خود را در مقابل کمک به تضعیف یک روزنامه رایگان و طرفدار نتانیاهو به نام « ایزرائیل هیوم » که منافعش با یدیوت در تضاد قرار گرفته است درخواست می کند.
ایزرائیل هیوم از سوی شلدون آدلسون دوست میلیاردر آمریکایی نتانیاهو تامین مالی می شود و عمدتا به عنوان بلندگوی نخست وزیر اسرائیل عمل می کند.
نتانیاهو اشاره کرده است که یک قانون مربوط به تضعیف ایزرائیل هیوم هرگز تصویب نشد و این هفته اعلام کرد به علت مخالفتش با این پیشنهاد حتی ائتلاف خود را منحل کرد و برگزاری انتخابات جدید را در سال 2015 خواستار شد. دادستان کل باید در این مورد هم تصمیم گیری کند.

- معاملات مربوط به مخابرات
این هفته دو تن از نزدیکترین افراد به نتانیاهو به اتهام تبلیغ برای قانونی به ارزش صدها میلیون دلار برای شرکت مخابراتی «بزک» اسرائیل بازداشت شدند. بنا بر گزارشها در مقابل فعالیت این دو نفر ، پایگاه خبری اینترنتی پرمراجعه شرکت بزک موسوم به Walla اخبار مثبتی از نتانیاهو و خانواده اش منتشر کرده است.
«نیر هفتز» سخنگوی سابق خانواده نتانیاهو و «شلومو فیلبر» مدیر سابق وزارت مخابرات در دوره نخست وزیری قبلی نتانیاهو همراه با «شائول الوویچ» سهامدار اصلی شرک بزک و همسر ، پسر او و سایر مدیران اجرایی ارشد این شرکت در زندان به سر می برند.
روزنامه نگاران سابق در پایگاه اینترنتی خبری Walla ادعا کرده اند برای خودداری از انتشار اخبار منفی درباره نتانیاهو تحت فشار بوده اند. هنوز اسم نتانیاهو که تا سال گذشته مسئولیت وزارت مخابرات را شخصا برعهده داشت در ارتباط با این پرونده ذکر نشده است اما انتظار می رود که او تحت بازجویی قرار گیرد. بر اساس گزارشهای منتشر شده ، فیلبر با شهادت علیه نتانیاهو در مقابل دریافت مجازات کمتر موافقت کرده است.

- زیردریایی های آلمانی
در ارتباط با این پرونده هنوز نامی از نتانیاهو برده نشده اما نام تعدادی از نزدیک ترین دستیاران او در ارتباط با تحقیقات مربوط به تضاد احتمالی منافع در خرید دو میلیارد دلاری زیردریایی های آلمانی به میان آمده است. وکیل شخصی نتانیاهو که پسرعمویش هم هست نماینده شرکت آلمانی درگیر در این معامله و مظنون به استفاده از نفوذ خود بر نخست وزیر در مقابل دریافت یک تخفیف هنگفت در این معامله است.

- صحبت از رشوه
پلیس اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد مشاور رسانه ای سابق نتانیاهو یعنی «هفتز» مظنون به تلاش برای رشوه دادن به یک قاضی در مقابل کنار گذاشتن پرونده فساد مالی علیه همسر نخست وزیر است.
هفتز مظنون به پیشنهادی از طریق یک واسطه به قاضی «هیلا گرشتل» در سال 2015 است مبنی بر اینکه اگر خانم گرشتل پرونده علیه هزینه های خانگی سرسام آور سارا نتانیاهو را مختومه اعلام کند می تواند به عنوان دادستان کل منصوب شود.
فرد واسطه در این ماجرا هم اکنون در اختیار پلیس است. این پیشنهاد هرگز جنبه عملی به خود نگرفت و دادستان کل فعلی اسرائیل پائیز گذشته توصیه کرد علیه همسر نتانیاهو نیز به علت رشوه ، ارتشا و سوء استفاده از اعتماد برای هزینه کردن بیش از 100 هزار دلار از منابع عمومی برای خرید غذا در اقامتگاه رسمی نخست وزیر اعلام جرم شود.
نتانیاهو سریعا و با عصبانیت هرگونه اشاره ای را که او پیشنهاد سمت دادستانی کل را به این قاضی به عمل آورده رد کرده است.

 


­

تصویرها
نتانیاهو در حال نبرد برای نجات حیات سیاسی؛ رسوایی‌های که نتانیاهو را دربرگرفته است
نمایش موجودیت‌ها