date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۴۹:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

به دنبال اقدام جدید پادشاه اردن؛ واکنش نتانیاهو به تصمیم جدید اردن

به دنبال اقدام جدید پادشاه اردن؛ واکنش نتانیاهو به تصمیم جدید اردن
منبع خبر: صدا و سیما

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی: درباره حق اردن برای بازگشت مالکیتش گفتگو خواهیم کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به اقدام شاه اردن در تمدید نکردن بخش هایی از توافق نامه صلح با این رژیم گفت: با اردن درباره تمدید الحاقیه های توافق صلح درباره اراضی الباقوره و الغمر گفتگو خواهیم کرد.

نتانیاهو در سالگرد کشته شدن اسحاق رابین نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در شهر قدس اشغالی گفت:توافق صلح بین رژیم اسرائیل و اردن در روز بیست و ششم اکتبر وارد بیست و پنجمین سال خود خواهد شد.در این توافق نامه صلح حق اردن برای بازگشت مالکیتش بر منطقه نهاریام (Naharaim)در امتداد رود اردن و منطقه تسوفار (Tsofar) در ناحیه موشاو (Moshav)در جنوب اسرائیل در اربا (Arabah)محفوظ نگه داشته شده است. امروز اردن به ما اطلاع داد که قصد دارد که از این حق خود برای نخستین بار در بیست و پنج سال گذشته استفاده کند.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن اشاره به مذکرات با اردن برای احتمال تمدید توافق نامه کنونی ادعا کرد بدون شک و از یک دید کلی توافق به طور کلی مهم و محترم برای دو طرف است.
این سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به سخنان عبدالله دوم شاه اردن برای تمدید نکردن بخش هایی از توافق صلح با اسرائیل بیان شد.
شاه اردن در سخنانی اعلام کرد که قصد ندارد که دو الحاقیه توافق نامه صلح با اسرائیل را تمدید کند.
بر اساس توافق نامه 1994 به اسرائیل اجازه بهره برداری از دو منطقه الباقوره و الغمر تا بیست و پنج سال داده شده بود. این وضعیت در بیست و پنج سال گذشته وجود داشته است. این الحاقیه ها در سال آینده باطل می شوند و شاه اردن اعلام کرد که این تصمیم خود را به اطلاع اسرائیلی ها رسانده است.
سرزمین باقوره در شمال دره رود اردن در سال 1960 به اشغال اسرائیل درآمد و سرزمین الغمر در نزدیکی عقبه در جنوب اردن در جریان جنگ سال 1967 به اشغال اسرائیل درآمد.
بر اساس توافق نامه صلح با رژیم صهیونیستی، اردن توافق کرد که کشاورزان و افسران اسرائیلی به مدت بیست و پنج سال به این منطقه دسترسی آزادانه داشته باشند. عبدالله دوم شاه اردن تاکنون دلیلی برای این اقدام خود بیان نکرد اما به نظر می رسد که او با فشارهای داخلی برای پایان دادن به بخشی از توافق نامه صلح و بازگشت این مناطق به تحت کنترل اردن مواجه است.
هفته گذشته تظاهرکنندگان در امان پایتخت اردن خواهان پایان مالکیت اسرائیل بر این دو منطقه و بازگشت آنها به خاک اردن شدند.
ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها