date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۰۶:۰۰ ب.ظ

کرملین: در صورت توسعه موشک‌های آمریکایی، روسیه پاسخ خواهد داد

کرملین: در صورت توسعه موشک‌های آمریکایی، روسیه پاسخ خواهد داد
منبع خبر: صدا و سیما

کرملین: در صورت اقدام آمریکا به توسعه موشک‌های جدید روسیه پاسخ مناسب خواهد داد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که در صورتی که آمریکا پس از خروج از معاهده مربوط به جنگ سرد اقدام به توسعه موشک های جدید کند، روسیه نیز ناچار خواهد شد پاسخی درخور به این اقدام آمریکا بدهد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه گفت، این کشور از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد به دلیل نقض این پیمان از سوی روسیه، خارج می شود. این پیمان که در سال 1987 میان رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی امضا شد، دو کشور را ملزم به نابود کردن موشک های هسته ای میان برد و کوتاه برد می کند. از بین رفتن این پیمان می تواند سرآغاز رقابت تسلیحاتی جدیدی شود.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: خروج آمریکا از این پیمان جهان را به جای خطرناک تری تبدیل می کند و روسیه نیز ناچار خواهد شد در صورت اقدام آمریکا به توسعه موشک های جدید، برای برقراری تعادل قدرت نظامی تلاش کند. پسکوف گفت، این مساله مربوط به امنیت استراتژیک است. چنین اقدامی می تواند جهان را به جای خطرناک تری تبدیل کند.
این سخنگو افزود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بارها گفته است که نابودی این توافق روسیه را به سمت اتخاذ اقدامات مناسب برای تامین امنیت خود سوق خواهد داد. به گفته پسکوف، این بدان معنا خواهد بود که آمریکا در آینده نه به صورت مخفیانه بلکه به طور علنی توسعه این سامانه ها را آغاز خواهد کرد و در این صورت دیگر کشورها نیز ناگریز به اتخاذ اقدامات لازم هستند.
وی افزود: آمریکا باید شش ماه پیش از خروج از این توافق به طور رسمی تصمیم خود را اعلام کند و تاکنون چنین اتفاقی روی نداده است. این بدان معنا است که سوال درباره توسعه موشک ها میان برد جدید از سوی روسیه - چیزی که آمریکا روسیه را بدان متهم می کند- مربوط به امروز یا فردا نیست.  
جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ قرار است روز دوشنبه با مقامات ارشد روسیه در مسکو و همچنین ولادیمیر پوتین دیدار کند. 
پسکوف گفت، تصمیم ترامپ برای خروج از این معاهده در این دیدارها بررسی خواهد شد و روسیه خواستار جزییات بیشتری درباره دلیل تصمیم آمریکا است. به گفته پسکوف، روسیه اتهامات آمریکا مبنی بر نقض این معاهده تسلیحاتی را رد و در مقابل آمریکا را به تضعیف این توافق متهم می کند.
این سخنگو با اشاره به هواپیماهای بدون سرنشین و توسعه سامانه های قادر به رهگیری موشک های کوتاه برد و میان برد افزود، پوتین بارها گفته است که آمریکا به طور غیررسمی اقداماتی انجام می دهد که موجب زیر سوال رفتن این توافق می شود.

نمایش موجودیت‌ها