date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۱:۳۷:۰۰ ب.ظ

رای‌الیوم؛ تحریم نشست شورای مرکزی فلسطین بجا بود

رای‌الیوم؛ تحریم نشست شورای مرکزی فلسطین بجا بود
منبع خبر: صدا و سیما

سردبیر روزنامه رای‌الیوم نوشت: اقدام حماس و جهاد اسلامی در تحریم نشست شورای مرکزی فلسطین، سنجیده و بجا بود.

رای‌الیوم؛ تحریم نشست شورای مرکزی فلسطین بجا بودبه گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صداوسیما ، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم نوشت: اقدام حماس و جهاد اسلامی در تحریم نشست شورای مرکزی فلسطین، سنجیده و بجا بود و محمود عباس بهتر است هرچه زودتر تشکیلات خودگردان را منحل کند.

عبدالباری عطوان در در یادداشت امروز خود در روزنامه اینترنتی رای الیوم که از لندن به روز می شود نوشت اقدام جنبش های حماس و جهاد اسلامی در تحریم نشست شورای مرکزی فلسطین که قرار است امروز یکشنبه برگزار شود تصمیم درستی است و ما امیدوار بودیم تا جبهه مردمی و سایر گروه های فلسطینی هم همین موضع را اتخاذ و پیام اعتراض آمیزی به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کنند؛ پیامی مبنی بر لزوم احترام به این گروه ها و قبل از آن، احترام به ملت فلسطین و اتخاذ تصمیمات راهبردی و عملی که بزرگی و عظمت قبلی را به ارمان فلسطین بازگرداند و برای خون شهیدان و فداکاری اسرای در بند ارزش قائل شود.

تصمیمات مارس 2015 اجرا نشد

بعد از پافشاریهای محمود عباس مبنی بر برگزاری این نشست در مرکز استان رام الله و بی توجهی به تصمیمات کمیته مقدماتی مبنی بر برگزاری آن در بیروت یا خارج از مناطق اشغالی مشخص شد که این نشست بهتر از نشست پیشین که در مارس 2015 برگزار شد نخواهد بود. در آن نشست تصمیماتی از جمله توقف هماهنگی امنیتی با رژیم اشغالگر و شکایت به دیوان کیفری بین المللی، اتخاذ شد که هیچ یک از این تصمیمات اجرایی نشد و معلوم شد که نشست صرفا برای کاهش خشم مردم فلسطین و اعطای برگ برنده ای به تشکیلات خودگردان به منظور اعمال فشار بر اسرائیل برای از سرگیری مذاکرات و طولانی کردن عمر تشکیلات و ادامه امتیازات اعضای آن بوده است.

هدف مشروعیت بخشی به نشست  شورای مرکزی فلسطین بود

هدف از شرکت دادن حماس و جهاد اسلامی در این نشست، اعطای پوشش قانونی به تشکیلات خودگردان و رئیس آن در مواجهه با فشار آمریکا و تهدیدهایش مبنی بر توقف کمک های مالی و چه بسا ورود به مذاکرات درباره «معامله قرن» بود چرا که طبق اعلام منابع متعدد، هماهنگی امنیتی با اسرائیل حتی بعد از تصمیم الحاق شهرک ها و انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی ولو پشت درهای بسته ادامه دارد.

حماس و جهاد اسلامی قرار بود به عنوان محلل برای چانه زنی و بهبود شرایط مذاکرات عمل کنند اما چگونه حماس در شورای مرکزی شرکت کند در حالی که تحریم ها غزه همچنان ادامه دارد و سازمان آزادیبخش و نهادهای وابسته به آن اصلاح نشده اند. یا چطور ممکن است تصمیم عقب نشینی از به رسمیت شناختن اسرائیل و توقف اجرای تفاهمنامه های اسلو در تشکیلاتی گرفته شود که فلسفه وجودی خود را از این تفاهمنامه ها به دست آورده و مشروعیت و ادامه حیات خود را از رضایت اشغالگران و همکاری امنیتی با آنها کسب می کند . غیرممکن است که سید حسن الشیخ مسئول هماهنگی مدنی با اشغالگران مجوز ورود حتی یک عضو را بدون موافقت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل به دست بیاورد.

تنها راه، مقاومت و انتفاضه است

عطوان در ادامه می نویسد: مسائلی که شاهد آن هستیم نمی تواند به نتایج مورد نظر منتهی شود. وقتی شورای ملی و مرکزی خارج از سرزمین های اشغالی یا در باریکه غزه که تحت کنترل مستقیم صهیونیست ها نیست برگزار نمی شود و اسم اعضا غربال می شود و لیست های سیاه توسط محمود عباس و اطرافیانش تهیه می شود (نتایج امیدوار کننده ای مورد انتظار نیست).

امیدواریم نشست شورای مرکزی، بدبینی و ناامیدی ما را از بین ببرد و دیدگاه اشتباه ما و دیگران را ثابت کند و تصمیمات سرنوشت ساز مانند لغو تفاهمنامه های اسلو و هماهنگی امنیتی و عقب نشینی از به رسمیت شناختن اسرائیل و انحلال تشکیلات خودگردان و اعلام آغاز انتفاضه اتخاذ کند. هرچند آرزو یک چیز است و آنچه در واقعیت رخ می دهد چیز دیگری است.


عطوان در پایان نوشت ما با امیدواری نشست های شورا را دنبال می کنیم، اگرچه معتقدیم این آخرین نشست در رام الله و مقر تحریم است زیرا نتانیاهو تصمیم دارد کرانه باختری را (به اراضی اشغالی) ملحق کند از این رو بهتر است عباس و اطرافیانش خود تصمیم انحلال تشکیلات خودگردان را اتخاذ کنند قبل از آن که در بهترین حالت خود را در اردن ببینند.

بازی پایان یافت و بازیگران یا خسته یا ورشکسته شدند. تنها راه، مقاومت و انتفاضه است و ملت فلسطین زیباترین صحنه های فداکاری را رقم خواهند زد.

تصویرها
رای‌الیوم؛ تحریم نشست شورای مرکزی فلسطین بجا بود
نمایش موجودیت‌ها