date_range چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۰۴:۰۰ ق.ظ

بشار الجعفری در کمیته حقوق بشر سازمان ملل؛ سعودی‌ها در همه اقدام‌های تروریستی جهان نقش دارند

بشار الجعفری در کمیته حقوق بشر سازمان ملل؛ سعودی‌ها در همه اقدام‌های تروریستی جهان نقش دارند
منبع خبر: صدا و سیما

عربستان به همراه قطر صد و سی و هفت میلیارد دلار برای ویران کردن سوریه هزینه کرده‌اند.

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما ، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد گفت: سعودی‌ها عامل اقدام‌های تروریستی در سراسر دنیا هستند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه بشار الجعفری که در کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، اظهار داشت: نخست به همکار خود نماینده دائم عربستان در سازمان ملل متحد تبریک می‌گویم به خاطر اینکه اسرائیل نیز به ارائه کنندگان پیش نویس این قطعنامه ضد سوری پیوسته است. همین مساله از ائتلاف میان عربستان و اسرائیل پرده بر می‌دارد.
ملاحظه دیگر من مطلبی است که نشان از بی توجهی آمریکا و عربستان به حقوق بشر دارد. سامانتا پاور نماینده سابق آمریکا امروز در صفحه تویتر خود نوشت «آمریکا می‌بایست از مدت‌ها پیش به حمایت خود از ائتلاف سعودی پایان می‌داد ائتلافی که علاوه بر کشتار هزاران غیرنظامی در یمن از طریق حمله هوایی اکنون آنان را با گرسنگی و قحطی می‌کشد، باید گفت که دیگر واقعا بس است» این مطلبی است که نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد امروز نگاشته است.
پیش از آنکه به خواندن بیانیه خود بپردازم می‌خواهم به همکار خود نماینده سعودی در سازمان ملل یادآور شوم که کشور وی به همراه قطر صد و سی وهفت میلیارد دلار برای ویران کردن سوریه هزینه کرده اند، این را نخست وزیر قطر در مصاحبه با تلویزیون رسمی قطر در هفته گذشته گواهی داده است. او در این مصاحبه اقرار کرد قطر و عربستان صد و سی هفت میلیارد دلار برای جذب تروریست‌های بین المللی مسلمان نما به کشور من هزینه کرده اند. علاوه بر این مبلغ فوق تصور دیگری نیز برای ویران کردن یمن هزینه شده است. مبلغ فوق تصور دیگری نیز برای تخریب عراق هزینه شده است. مبلغ هنگفت دیگری نیز برای ویران کردن لیبی و دیگر جا‌هایی که قصد ندارم اسم آن‌ها را ذکر کنم هزینه شده است. سعودی با ثروت هنگفت و بادآورده‌ای که در اختیار دارد دست به چنین کار‌هایی می‌زند. کار سعودی حمایت از تروریسم و پشتیبانی مالی از تروریست‌ها است. سعودی برای تروریسم بازار گرمی می‌کند و چهره مسلمانان و عرب‌ها را در جهان تخریب می‌کند. این تنها کاری است که رژیم سعودی می‌تواند انجام دهد.
بار دیگر این کمیته تشکیل جلسه داده است تا به پیش نویس یک قطعنامه بیهوده بپردازد پیش نویسی که آمریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل، سعودی و قطر ارائه کرده اند. عجب ترکیب جالبی طراحان این قطعنامه دارند، حامیان تروریسم، عاملان فتنه، ویران کنندگان کشورها، قاتلان ملت‌ها و اشغالگران سرزمین‌ها همه یکجا جمع شده اند.
در اینجا و در حالی که شما با خود رو راست هستید از شما می‌پرسم که ما چگونه این مساله را برای خود -قبل از ملت‌های مان- توجیه کنیم که به کسانی که در زمین به افساد می‌پردازند و به کشور‌های دارای حق حاکمیت یورش می‌برند و دارایی‌های ملت‌ها را به سرقت می‌برند و میلیون‌ها نفر را به خاک و خون می‌کشند و حقایق را به بازی می‌گیرند و به دروغ سازی می‌پردازند و از کمترین معیار‌های احترام به منشور سازمان ملل متحد و مبانی حقوق بین الملل برخوردار نیستند اعتماد کنیم.
آنچه امروز در اینجا در جریان است توهین به مساله حقوق بشر است، تداوم سیاسی کردن این مساله ارزشمند بالاخره روزی فعالیت ساز و کار‌های توافقی بین المللی که در سال ۲۰۰۶ با یکدیگر ایجاد کرده ایم در هم می‌شکند.
ما این ساز و کار‌ها را طراحی کردیم تا مساله ارزشمند حقوق بشر در برنامه‌های دولت‌های مان به کار گرفته شود نه اینکه حقوق بشر به عنوان ابزاری در دست عده‌ای قرار گیرد که به دنبال نفوذ سیاسی و مالی در چارچوب فعالیت این سازمان هستند.
امروز بر هیچ یک از شما پوشیده نیست که ارائه کنندگان اصلی این طرح، ائتلافی میان دولت‌هایی هستند که برخی علیه برخی دیگر توطئه می‌کنند و علیه یکدیگر به ترور متوسل می‌شوند و از یکدیگر باجگیری می‌کنند و نقطه مشترک شان حمایت از تروریسم بین الملل و توهین به وجه عرب‌ها و مسلمانان است، آن‌ها در ریختن خون ملت‌ها نیز با یکدیگر اشتراک نظر دارند. آن‌ها بر سر گسترش خرابی و ویرانی در سوریه، عراق، لیبی و یمن و در بسیاری از کشور‌های حاضر در اینجا با هم رقابت دارند.
هم اکنون مثال ساده‌ای درباره نفاق و دروغگویی این دولت‌ها از جمله رژیم سعودی بیان می‌کنم. هر یک از شما می‌تواند هم اکنون با استفاده از دستگاه رایانه خود کلمه «رقه درتی سکرت بی بی سی نیوز» را جستجو کند، و جزئیات معامله کثیفی را بخواند که مدارک آن با صدا و تصویر موجود است. معامله‌ای که نیرو‌های موسوم به ائتلاف بین المللی که آمریکا رهبری آن را به عهده دارد و سعودی نیز عضو آن است با گروه تروریستی داعش منعقد کردند تا هزاران تن از پیکارجویان داعش بویژه جنگجویان خارجی این گروه تروریستی را از شهر رقه سوریه خارج کنند و این تروریست‌ها را با تسلیحات و تجهیزات سنگین شان به مناطق تحت کنترل ارتش سوریه و همپیمانانش بفرستند. چرا؟ برای اینکه در مسیر آزادسازی خاک سوریه از لوث تروریست‌هایی که تحت حمایت کشور‌هایی هستند که پیش نویس قطعنامه امروز را طراحی کرده اند سنگ اندازی کنند. پس از همه این تفاصیل، آیا شما باز هم به امثال این منافقان و دو رویان در خصوص مساله حقوق بشر اعتماد می‌کنید؟ اوج فضاحت آنجا است که دولت مانند دولت خاندان سعود بخواهد پیش نویس قطعنامه‌ای در مورد حقوق بشر ارائه کند. وضعیت پادشاهان و شاهزادگان خاندان سعود امروزه مانند وضعیت کسانی است که قرآن کریم آن‌ها را اینگونه توصیف کرده است که «اخذته العزه بالاثم» (و، چون به او گفته شود از خدا پروا کن و از تبهکاری دوری گزین شکوه خیالی و لجاجت او را به گناه می‌کشاند). چرا که آن‌ها گمان برده اند که با اموال، نفت و انبار‌های تسلیحاتی شان و با پایگاه‌های بیگانگان که از سلطنت آن‌ها محافظت می‌کنند می‌توانند برای خود مصونیت بخرند و منشور سازمان ملل متحد را ناقص کنند و از عمل بر مبنای عدالت و حقیقت بر اساس منشور سازمان ملل متحد سرباز زنند و با پول و عقاید افراطی از تروریسم پشتیبانی کنند و با شمشیر بر مردم مسلط شوند و نهایتاً بر همگان منطق دروغ، فریب و قانون زور و مال فاسد تحمیل کنند. پس از آنکه این سازمان تسلیم باجگیری‌های عربستان شد و تصمیم گرفت که در برابر جنایت‌های خاندان سعود که منجر به کشتار هزاران غیرنظامی بیگناه در یمن شده بود و این کشور فقیر را ویران کرده بود سکوت کند، ننگ و رسوایی دامن این سازمان را نیز گرفت. با این حال ننگ و رسوایی بزرگتر در این است که کسی از پیش نویس قطعنامه‌ای که سعودی در خصوص حقوق بشر در سوریه ارائه کرده است حمایت کند. همگان می‌دانند که سعودی بزرگترین و خطرناک‌ترین دیکتاتوری موجود در جهان است. این نظام دیکتاتور برای سرکوب ملت خود و حمایت از تروریسم در سوریه و دیگر نقاط جهان از اموال خود بهره می‌گیرد و ارزش‌های دینی را خدشه دار می‌کند.
پیش نویس قطعنامه‌ای که هم اکنون در برابر ما قرار دارد، بازتابی از وضعیت عصبی و ناتوانی سیاسی رژیم خاندان سعود و همپیمانان و حامیانش در مواجهه با شکست طرح تروریستی وهابی شان در سوریه است طرحی که بوسیله ارتش ملی سوریه و همپیمانانش به شکست کشانده شد. در این راستا اعتراف‌های حمد بن جاسم نخست وزیر سابق قطر را قرائت می‌کنم، او اذعان کرد در ابتدای بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ من بنا بر راهبرد‌های امیر پیشین قطر، به عربستان رفتم و با شاهزاده عبدالله! ولیعهد سعودی که امروز پادشاه عربستان است دیدار کردم و به او گفتم اوضاع چنین است، شاهزاده آن زمان سعودی که پادشاه کنونی عربستان باشد، گفت: ما با شما هستیم شما این مساله را دنبال کنید، ما هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم و شما این مساله را به دست بگیرید و ما نیز این مساله را به دست گرفتیم- آن‌ها مساله تخریب سوریه را به دست گرفتند- ما دلایل کاملی برای به دست گرفتن این مساله در دست داریم و هر چیزی -یعنی پول و تسلیحات- به ترکیه می‌رود و با هماهنگی نیرو‌های آمریکایی وارد سوریه می‌شود، اما ما بر سر شکار خود درگیر شدیم و شکار از دست ما گریخت و ما همچنان بر سر آن درگیر هستیم.
بنابراین رژیم‌های سعودی و قطر بر سر هر چیزی اختلاف دارند، اما آن دو بر سر مساله حمایت از تروریسم و تلاش برای ویران کردن کشور من اتفاق نظر دارند زیرا هر دوی این رژیم‌ها بر آمده از سرچشمه وهابیت هستند و بر سر پدرخواندگی این اندیشه افراطی رقابت می‌کنند. این ریشه آن اختلافی است که هم اکنون در بین آن‌ها رخ داده است.
نتیجه آن که اقدام هیئت سعودی در ارائه پیش نویس قطعنامه‌ای در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در سوریه به نیابت از مجموعه‌ای از حامیان و نوکرانش و از جمله اسرائیل یک رویداد عجیب است. این نظام دیکتاتوری دینی آخرین کسی است که در این سازمان بین المللی حق دارد از حقوق بشر دم بزند چرا که کارنامه‌ای سیاه در زمینه‌های بشری و حقوقی در قبال شهروندان خود و در قبال بیگانگانی که به این کشور سفر می‌کنند دارد. سعودی‌ها در قبال آنانی که به عربستان سفر می‌کنند همچون بردگان رفتار می‌کند بویژه آنکه اگر غیر مسلمان باشند.‌ ای بسا همه شما با شنیدن اظهارات مفاخره آمیز بنی سعود که امروز با افتخار می‌گفتند که کشورشان به زنان سعودی اجازه رانندگی داده است -آن هم پس از گذشت یک قرن که از اختراع ماشین می‌گذرد- به خنده در آمده باشید. تازه این حق رانندگی به زنان امسال نیز عملی نمی‌شود بلکه قرار است از سال ۲۰۱۸ اجرایی شود و برای همین کار نیز محدودیت‌هایی قرار داده اند از جمله ساده‌ترین این محدودیت‌ها اینکه زن در حین رانندگی خودآرایی نکند و قبل از غرب خورشید به خانه بازگردد.
وهابیت عربستان به همراه حامیان این رژیم و ساکتان در قبال اقدام‌های این رژیم چهارمین نوع سلاح کشتار جمعی هست و در جریان توان تخریبی خود به گسترش میکروب گونه وهابیت اتکا دارد. تا کنون ثابت شده است قدرت ویرانگری اندیشه وهابیت از همه سلاح‌های هسته ای، شیمیایی و بیولوژی بیشتر است.
پس از گذشت دهه‌ها از ظهور این اندیشه عقیدتی افراطی شما امروز شاهد قربانیان اقدام‌های تروریستی‌ای این اندیشه در سوریه، لبنان، عراق، لیبی، افغانستان، سومالی، نیجریه، پاکستان، اندونزی، هند و کشور‌های اسکاندیناوی، نیویورک، بوستون، لندن، بلژیک، آلمان، پاریس و نیس هستید و البته این فهرست بیش از این است.
ما درباره ارائه کنندگان پیش نویس این قطعنامه که در واقع ائتلاف حامیان تروریسم هستند سخن گفتیم و خوب است که به نقش رژیم ترکیه نیز اشاره کنیم. این رژیم با حمایت از تروریسم در آوارگی میلیون‌ها تن از شهروندان سوریه نقش داشته است. این رژیم با آوارگان سوری بدرفتاری داشته است و از آن‌ها به عنوان یک اهرم فشار سیاسی علیه اتحادیه اروپا سواستفاده می‌کند ترکیه آوارگان سوری را به سوی مرگ و غرق شدن در دریای مدیترانه روانه کرده است. همین رژیم ترکیه مرز‌های خود را به روی ده‌ها هزار تروریست خارجی باز کرد، برخی از این تروریست‌ها در حالی از مرز‌های ترکیه عبور کرده و وارد خاک سوریه شدند که به همراه خود سلاح شیمیایی داشتند و این تسلیحات را از لیبی با خود به سوریه آورده بودند و این اقدام تحت نظارات مقامات ترکیه انجام شده بود. این‌ها واقعیت‌هایی مستند است که در گزارش‌های رسانه‌های مستقل آمده است و در اظهارات نمایندگان پارلمان ترکیه نیز به این واقعیت‌ها اشاره شده است. اگر ملت سوریه منتظر مانده بود که سازمان ملل متحد از آن‌ها در برابر تروریسمی که سران و شاهزادگان خاندان سعود و خاندان ثانی و ثالث و رابع از آن پشتیبانی مالی و تسلیحاتی به عمل می‌آوردند حمایت کند، ما تا به امروز بر داعش و جبهه النصره پیروز نشده بودیم. به یاد داشته باشید در زمانی که شما در این سالن نشسته اید تا به پیش نویس قطعنامه‌ای که خشن‌ترین دیکتاتوری دینی جهان ارائه کرده است رای دهید ملت و ارتش سوریه و نیرو‌های همپیمان سوریه در نبرد با تروریسم بین الملل که ارائه کنندگان پیش نویس این قطعنامه از آن حمایت می‌کنند، دلاوری‌هایی سترگ را رقم می‌زنند. همچنین به یاد داشته باشید ما در سوریه به نمایندگی از همه شما به نبرد با تروریسم برخاسته ایم.
در پایان از تمامی کشور‌های عضو این سازمان می‌خواهیم که در دام افکار نادرست سعودی و قطری نیافتند، سعودی و قطر توجهی به موضع کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد که مقرر می‌دارد که کشور‌های عضو نباید به قطعنامه‌هایی بپردازند که در خصوص وضعیت حقوق بشری کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد است. بنا بر همه آنچه گفتیم از کشور‌های عضو می‌خواهم که ضد این پیش نویس این قطعنامه نادرست و سیاسی رای دهند. مخالفت با پیش نویس این قطعنامه باعث می‌شود که تروریست‌ها و حامیان آن‌ها نتوانند اسلحه‌ای جدید بر روی ملت سوریه و ثبات این کشور بکشند و جلوی صدور تروریسم به برخی از کشور‌های عضو این سازمان بین المللی را می‌گیرد.
نمایش موجودیت‌ها