date_range پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۸:۰۲:۰۰ ب.ظ

در برابر سیاست‌های آمریکا؛ اعلام حمایت مسئولان بصره از ایران

در برابر سیاست‌های آمریکا؛ اعلام حمایت مسئولان بصره از ایران
منبع خبر: صدا و سیما

مسئولان استان بصره عراق با اعلام حمایت از ایران در برابر فشارهای آمریکا, از دولت عراق خواستند با شرکت‌های آمریکایی قرارداد اقتصادی منعقد نکند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ به نقل از شبکه تلویزیونی العالم, شورای استانداری بصره از دولت عراق خواست به سبب مواضع واشنگتن در منطقه با هدف تشدید فشار بر ایران, با شرکت های آمریکایی توافقنامه های نفتی و اقتصادی امضا نکند. قرار است تظاهراتی مردمی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق در شهر بصره برگزار شود.
فاضل البطاط خبرنگار العالم در بصره گزارش داد: مسئولان محلی استان بصره در تلاش خود برای جلوگیری از حضور آمریکا در خاک عراق و مخالفت با سیاست های واشنگتن در منطقه, از دولت عراق خواستند با شرکت های آمریکایی, توافقنامه نفتی امضا نکند. آنها می گویند به نفع عراق است که این شرکت ها وارد استان بصره نشوند.
غانم حمید عضو شورای استاندری بصره گفت: «هیچ منفعتی در این زمینه وجود ندارد. ما تلاش می کنیم حتی اگر صحبت این موضوع در میان باشد, آن را مهار کنیم. ما اجازه نمی دهیم سیاست آمریکا بیش از این در عراق عملی شود. ما اجازه نمی دهیم واشنگتن طرح های خود را در چارچوب شرکت ها در منطقه گسترش دهد چرا که (حضور این شرکت ها) پیامدهای بد فراوانی برای بصره و منطقه خواهد داشت.»


خبرنگار افزود گروه های سیاسی عراق در بصره تاکید کردند با قدرت از کشور همسایه یعنی ایران در رویارویی با جنگ اقتصادی و روانی واشنگتن حمایت می کنند؛ به ویژه آنکه آثار تحریم های آمریکا (علیه عراق) هنوز بین کودکان و جوانان (عراقی) دیده می شود.
معین الحسن رئیس شورای سیاسی بصره گفت: «آمریکا برای بحران های ملت ها از جمله عراق که در دهه هشتاد (میلادی) با بحران و در دهه نود هم تحت محاصره بود, طراحی و برنامه ریزی کرده است. از این رو اقدام علیه ایران به عنوان کشور همسایه کاملا غیرقابل قبول است. تحریم ایران نیز قابل قبول نیست و این سبک (تحریم ها) نزد جهانیان جایی ندارد.»
خبرنگار افزود شماری از گروه های مردمی در بصره تصمیم گرفتند برای درخواست اخراج نیروهای آمریکایی از عراق و مخالفت با سیاست گرسنه نگه داشتن ملت ها که دولت آمریکا در منطقه در پیش گرفته است, راهپیمایی گسترده برپا کنند.
خبرنگار در پایان گفت: عراقی ها معتقدند که حمایت از ایران در جنگ اقتصادی و روانی, وظیفه اخلاقی در برابر کمک های نظامی تهران به عراق در آغاز جنگ بغداد علیه تروریسم است.

ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها