date_range جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۲:۲۸:۰۰ ب.ظ

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیستم سنتی بانک مرکزی مدرن می‌شود + فیلم

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیستم سنتی بانک مرکزی مدرن می‌شود + فیلم
منبع خبر: صدا و سیما

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: به دنبال این هستیم قانون نظام بانکی را از بیخ و بن تغییر دهیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیستم سنتی بانک مرکزی مدرن می‌شود + فیلمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما پور ابراهیمی امروز در جمع فعالان اقتصادی گنبد کاووس با انتقاد از سنتی بودن سیستم نظارتی بانک مرکزی تاکید کرد  روش نظارت بانک مرکزی کشور باید مدرن شود.

وی ادامه داد: هم اکنون این سیستم بیشتر نظارتش پس از وقوع اتفاقات است نه در هنگام فعالیت های بانکی که همین سبب زیان می شود.

پور ابراهیمی با بیان اینکه به علت نظارت نادرست بانک مرکزی بانک ها به روش های مختلف تا 25 درصد به سپرده های مختلف بهره می دهند افزود: بانک ها نان تورم را خورده اند و به حساب کار آمدی خود گذاشته اند اما الان که نرخ تورم پایین آمده ناکارآمدی بانک ها مشخص شده است.

او افزود : بانکها باید بر اساس قانون در مدت سه سال بنگاهداری را رها کنند.

پور ابراهیمی ابراز امیدواری کرد با تلاش کمیسیون اقتصادی مجلس قانون بانکداری کشور تا سال آینده به روز رسانی و مدرن شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین از بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده کشور تا پایان سال خبر داد و افزود: دولت پیشنهاد کاهش مالیات بر ارزش افزوده از 9 درصد به 3 درصد را ارائه کرده است و هدف از قانون مالیات بر ارزش افزوده مقابله با فعالیت هایی است که از زیر قانون پرداخت مالیات فرار می کردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با اشاره به پرونده کاسپین افزود: بانک مرکزی در این زمینه ضعیف عمل کرده و پس از بررسی ها به این نتیجه رسیدیم پرونده تحویل مراجع قضایی شود.

وی با اشاره به سیاست دولت درباره مسکن گفت: سیاست دولت در حوزه مسکن شفاف نیست ، درباره مسکن در طبقات مختلف ، تعریف خاصی ندارد ، سالانه یک میلیون نفر جوان به حوزه اشتغال و ازدواج وارد می‌شوند و این افراد نیازمند مسکن با شرایط مناسب هستند که باید تدابیر لازم اتخاذ شود.

پور ابراهیمی همچنین خبر داد : وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای کمک به واحدهای تولیدی پیگیر دریافت یک خط اعتباری 16 هزار میلیارد تومانی برای ارائه تسهیلات جدید است و مجلس از این اقدام دولت حمایت می کند.

او گفت : در سه ماه گذشته یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه برای رونق گردشگری ، بوم گری و فعالیت های روستایی در شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت با نرخ سود 6 درصد اختصاص یافت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به قانونی پرداخت نشدن یارانه ها گفت : بر اساس قانون فقط باید به افرادی که مشکل مالی دارند یارانه پرداخت شود و اگر تنها یارانه سه دهک بالای جامعه حذف شود حدود 12 هزار میلیارد تومان در بودجه کشور صرفه جویی خواهد شد که معادل شصت درصد بودجه عمرانی کشور است.

پورابراهیمی همچنین با برشمردن ویژگی های گندم گلستان و مرغوب بودن آن نسبت به گندم سایر استان ها گفت : باید قانون الزام انتقال گندم گلستان به سایر استان ها به الزام تحویل آرد تغییر پیدا کند تا 32 واحد تولیدی آرد در این استان شکوفا شوند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عدم افزایش قیمت نان در کشور را به زیان نانوایان دانست و گفت: این در حالی است که دولت بهای دستمزد کارگران و هزینه آب ف برق و گاز را افزایش داده است.

تصویرها
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: سیستم سنتی بانک مرکزی مدرن می‌شود + فیلم
ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها