date_range جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۳۰:۰۰ ق.ظ

خروج آمریکا از یونسکو به افزایش انزوای این کشور در جهان می‌انجامد

خروج آمریکا از یونسکو به افزایش انزوای این کشور در جهان می‌انجامد
منبع خبر: صدا و سیما

«رونالد ریگان، نیز در سال 1984 کشورش را از یونسکو خارج کرد، اما 18 سال بعد، یعنی در سال 2002، جرج دبلیو. بوش و کالین پاول، وزیر خارجه وی، بار دیگر آمریکا را به این سازمان بازگرداندند.»

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، تحلیل گران می گویند تصمیم دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور آمریکا، مبنی بر خروج کشورش از سازمان علمی،‌ آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تازه ترین نشانه رشد انزوای واشنگتن در جهان است و در راستای تلاش های کاخ سفید برای مرعوب ساختن سازمان ملل متحد محسوب می شود.
استفن زونز Stephen Zunes،‌ استاد روابط بین الملل دانشگاه سانفرانسیسکو،‌  به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «تصمیم دولت ترامپ برای خروج از یونسکو پیامدهایی برای آمریکا خواهد داشت و انزوای روز افزون واشنگتن در سازمان ملل متحد را آشکارتر خواهد کرد.» وی تاکید کرد: «این اقدام آمریکا انزوای این کشور در سازمان ملل متحد را هر چه برجسته تر خواهد کرد. چنین اقدامی بیش از آن که برای یونسکو پیامد داشته باشد برای آمریکا پیامد خواهد داشت. این اقدام عجیب آمریکا باعث خواهد شد که واشنگتن بیش از پیش در جامعه بین الملل منزوی شود.»
زونز پیش بینی کرد که اقدام ترامپ در خروج از یونسکو چرخه انزوای آمریکا در جهان را تقویت خواهد کرد و تردیدها در خصوص امکان همکاری جامعه جهانی با این کشور را تشدید خواهد نمود. او تاکید کرد این اقدام ترامپ باعث خواهد شد که برداشت های منفی در خصوص یونسکو در آمریکا افزایش یابد و همین موضوع پیوستن مجدد آمریکا به این سازمان در آینده را دشوار خواهد ساخت.
این استاد دانشگاه سانفرانسیسکو افزود به رغم خروج آمریکا از یونسکو،‌ این سازمان همچنان به ارائه خدمات ارزشمند خود ادامه خواهد داد. او گفت یونسکو به طور قطع این فشارها را پشت سر خواهد گذاشت. وی تصریح کرد: «یونسکو کارهای بسیاری انجام داده است. این سازمان اقدامات ارزشمند زیادی انجام داده و انجام خواهد داد. یونسکو میراث های جهانی را حفظ می کند و کارهای زیادی در زمینه احقاق حقوق زنان و نیز در زمینه ارائه آموزش به ساکنان مناطق دور افتاده و کشورهای فقیر انجام داده است.»
زونز خاطرنشان کرد: «تاثیر این تصمیم ترامپ بر یونسکو نیز به تدریج کاهش خواهد یافت،‌ زیرا قدرت و نفوذ آمریکا در این سازمان از مدت ها پیش روندی نزولی داشته است. آمریکا مدت هاست که دیگر قدرت مطلق در یونسکو محسوب نمی شود. » وی افزود: «تصمیم دولت ترامپ تاثیر سریع و جدی بر کارکرد یونسکو نخواهد گذاشت،‌ زیرا دولت باراک اوباما،‌ رئیس جمهور پیشین آمریکا، عملا پرداخت حق عضویت کشورش به این سازمان را به حال تعلیق درآورده بود.»
این استاد روابط بین الملل در ادامه افزود: «میزان حق عضویتی که هر کشور به سازمان یونسکو می پردازد با توجه به میزان تولید ناخالص داخلی آن کشور محاسبه می شود. میزان حق عضویتی که آمریکا به این سازمان پرداخت می کرد مبلغ قابل توجهی بود و حدود 22 درصد کل بودجه یونسکو را تشکیل می داد.»
زونز تصریح کرد: «یونسکو به لحاظ حقوق می توانست در سال های اخیر آمریکا را از این سازمان اخراج کند،‌ زیرا این کشور چندین سال متوالی از پرداخت حق عضویت خود به یونسکو خودداری کرده بود.»
یکی دیگر از توجیهاتی که دولت ترامپ برای تصمیم خود مبنی بر خروج از یونسکو ارائه کرده است خصومت های این سازمان با اسرائیل بوده است. با این حال،‌ زونز می گوید این استدلال دولت آمریکا استدلال قابل قبولی نیست. او خاطرنشان کرد: «یونسکو چند سال است که هیچ اقدام جنجالی علیه اسرائیل انجام نداده است و این استدلال به هیچ وجه قابل قبول نیست. تنها اقدامی که یونسکو انجام داده است و دولت ترامپ می تواند از آن به عنوان دستاویزی برای خروج از این سازمان استفاده کند اقدام یونسکو در اعطای حق عضویت به فلسطین در سال 2010 میلادی است.» او گفت: «فلسطینی ها از عضویت خود در یونسکو به شکلی بسیار مسئولانه استفاده کرده اند.»
فرانسیس بویل Francis Boyle،‌ استاد حقوق دانشگاه ایلینوی آمریکا،‌ نیز گفت: «تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از یونسکو بخشی از تلاش های مستمر واشنگتن برای ناتوان ساختن سازمان ملل متحد و آژانس های وابسته به این سازمان در کمک به فلسطینی هاست.»
وی افزود: «دولت آمریکا به لحاظ تاریخی همواره سازمان ملل متحد و آژانس های تخصصی وابسته به این سازمان،‌ مانند یونسکو، را تهدید کرده است که از اتخاذ هر گونه اقدام جدی علیه اسرائیل و در حمایت از فلسطینی ها بازدارد.»‌
بویل خاطرنشان کرد اتخاذ چنین سیاستی از سوی آمریکا این امکان را به اسرائیل داده است که اعمال فشار بر فلسطینی ها را ادامه دهد. او افزود: «رونالد ریگان،‌ رئیس جمهور اسبق آمریکا، نیز در سال 1984 کشورش را از یونسکو خارج کرد،‌ اما 18 سال بعد،‌ یعنی در سال 2002،‌ جرج دبلیو. بوش و کالین پاول،‌ وزیر خارجه وی،‌ بار دیگر آمریکا را به این سازمان بازگرداندند.»‌
یونسکو در سال 1945 ایجاد شد.

نمایش موجودیت‌ها