با انتقاد از عملکرد فرانسه در حفظ برجام؛ سازوکار اینستکس روی کاغذ مانده است
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: سیاست|مجلس

رئیس مجلس: سازوکار اینستکس روی کاغذ مانده است

با انتقاد از عملکرد فرانسه در حفظ برجام؛ سازوکار اینستکس روی کاغذ مانده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت؛ علی لاریجانی امروز در دیدار با دوسارنز رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه، با تاکید بر اهمیت روابط اقتصادی ایران با فرانسه، گفت: فرانسه به خوبی می‌تواند در منطقه نقش آفرینی کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود مذاکرات متعددی که وجود داشت، اما وعده رئیس جمهور فرانسه به رئیس جمهور ایران برای حفظ برجام محقق نشد، در واقع باید گفت سازوکار اینستکس روی کاغذ مانده است.

وی با اشاره به همکاری فرانسوی‌ها در کاشان، گفت: در شرایطی که روابط بین بانکی فراهم نیست چگونه می‌توان فعالیت اقتصادی بین شرکت‌های دو کشور ایجاد کرد، شرکت توتال اولین شرکت فرانسوی بود که بعد از خروج ترامپ از برجام ایران را ترک کرد.
رئیس دستگاه قانون گذاری کشور تاکید کرد: نمایندگان مجلس دو کشور می‌توانند نقش مهمی در تصمیم گیری‌ها ایفا کنند.

ماریل دو سارنز رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه نیز در این دیدار گفت: روابط و گفت‌وگوی پارلمانی اهمیت وافری دارد چرا که نمایندگان دو کشور می‌توانند در شرایط سخت، نقش موثری ایفا کنند، از این رو روابط دو جانبه را بسیار مهم می‌دانیم.

وی افزود: ایران و فرانسه در سطوح مختلف از جمله علمی، فرهنگی، پزشکی و ورزشی روابطی دارند که به دنبال توسعه آن هستیم، از سوی دیگر در این دیدار می‌خواهیم تعلق خاطر فرانسه به برجام را یادآوری کنیم، نیت و تلاش ما این است که اینستکس راه اندازی و کار شود.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه گفت: امنیت منطقه برای ما مهم است و می‌خواهیم مسئله سوریه با راه حل سیاسی خاتمه پیدا کند و شرایطی فراهم شود که صلح در یمن برقرار باشد.

دوسارنز با بیان اینکه حفظ برجام برای اروپا مهم است، افزود: تلاش‌هایی در حال انجام است که برجام حفظ شود و فرانسه برای رسیدن به این هدف مصمم بوده، این مهم است که طرفین مذاکره به نظرات مشترک برسند، اراده‌ای در اتحادیه اروپا وجود دارد که برجام حفظ شود.

تصویرها
با انتقاد از عملکرد فرانسه در حفظ برجام؛ سازوکار اینستکس روی کاغذ مانده است
نمایش موجودیت‌ها