date_range یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۱۱:۰۰ ب.ظ

لزوم بازنگری در بازار دارویی کشور قیمت دلاری داروی خارجی، دو و نیم برابر داخلی

لزوم بازنگری در بازار دارویی کشور قیمت دلاری داروی خارجی، دو و نیم برابر داخلی
منبع خبر: صدا و سیما

وزیر بهداشت در کرج: داروی خارجی 3 درصد سهم بازار ایران را با قیمت یک و 3 دهم میلیارد دلار و داروی داخلی 97 درصد بازار را باارزش 550 میلیون دلار دارد.

لزوم بازنگری در بازار دارویی کشور قیمت دلاری داروی خارجی، دو و نیم برابر داخلیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما ، مرکز البرز، نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاح سریع ترین خط تولید جامدات دارویی کشور در کرج با تاکید بر توجه بیشتر به داروهای ساخت داخل ، گفت: برخی داروخانه‌ها داروی خارجی را تبلیغ می کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  با تاکید بر حمایت از تولید داخل است، افزود: داروخانه‌ها با داروی وارداتی مدیریت نمی‌شوند بلکه با تولید داخل مدیریت می‌شوند.

مشکل در توزیع دارو

وزیر بهداشت با بیان اینکه در توزیع دارو با مشکل مواجه هستیم، خطاب به سازمان غذا و دارو، گفت: باید نظام توزیع دارو اصلاح شود.

سعید نمکی با اشاره به اینکه بساط رانت حوزه دارو هنوز جمع نشده است، گفت: اقداماتی در راستای جلوگیری از واردات دارو انجام‌شده اما هنوز آن‌طور که مطلوب باشد، نیست و برخی هنوز می‌توانند از رانت استفاده کنند و کار خود را جلو ببرند.

نمکی با اشاره به اینکه با تمام قدرت برای جمع‌کردن بساط رانت وارد میدان شده‌ام، گفت: معتقد به شفاف‌سازی هستم، باید سازمان غذا و دارو اصلاح‌شده و درست‌کار کند، دولت نباید راه را برای بخش خصوصی ببندد و راه برای برخی باز باشد.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌گذارم دارویی که در داخل تولید می‌شود را دیگری بارانت وارد کند، گفت: همچنین اجازه تولید دارو بی‌کیفیت را نخواهیم داد، نباید در کشور دارو بی‌کیفیت وارد بازار شود.

 

گرانی قیمت داروی داخلی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از صحبت ها بابیان اینکه بازار رقابت را با این قیمت‌های تمام‌شده از دست می‌دهیم، گفت: واقعیت این است که قیمت تمام‌شده ما بالاست و بازار صادرات را پیدا نکرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری بابیان اینکه رعایت استانداردهای ملی باید در دستور تولیدکنندگان داخلی باشد، گفت: صنعت داخلی نیازمند ارتقا است و این مهم با فضای رقابتی امکان‌پذیر است، تولیدکنندگان نباید یکدیگر را حذف کنند بلکه باید رقابت سالم داشته باشند زیرا در غیر این صورت بازی را خواهند باخت.

تصویرها
لزوم بازنگری در بازار دارویی کشور قیمت دلاری داروی خارجی، دو و نیم برابر داخلی
نمایش موجودیت‌ها