date_range دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۰۱:۰۰ ق.ظ

حق استماع و عدالت اداری از مهم‌ترین ویژگی‌های قوانین قضایی ایران است

حق استماع و عدالت اداری از مهم‌ترین ویژگی‌های قوانین قضایی ایران است
منبع خبر: صدا و سیما

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه: حق استماع در دادگاه‌ها و عدالت اداری از مهم‌ترین ویژگی‌های قوانین قضایی ایران است.

حق استماع و عدالت اداری از مهم‌ترین ویژگی‌های قوانین قضایی ایران استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمدجواد لاریجانی در آغاز چهارمین دور از گفتگوهای قضایی و حقوق بشری ایران و ایتالیا، افزود: ما درباره حقوق بشر بحث های مختلفی در دنیا و در قالب گفتگوی دینی داریم.
وی گفت : در گفتگوهای حقوق بشری مدل های مختلفی داریم ، اول قوانین دو کشور را بررسی می کنیم و بعد مبتنی بر مبانی دینی مباحث را دنبال می کنیم.
دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد : دموکراسی در کشور ما بر اساس عقلانیت سیاسی است و سوال این است که مبنای عقلانیت چه تاثیری بر قوانین ما داشته ؟ با یک مثال ساده پاسخ می دهم شما در ایتالیا اعدام ندارید و این مسئله در سیستم سکولار لیبرال شما معنا دارد و ما دوست داریم دلیل آن را بدانیم که چرا ایتالیا اعدام ندارد ضمن این که شاید شما درباره قوانین ما سوال داشته باشید؟
وی گفت: ما در این مدل گفتگو که می گوییم مدل ایتالیایی، مباحث را بررسی می کنیم.
لاریجانی افزود: برای این دوره چهارم گفت و گو دو موضوع انتخاب کرده ایم که یکی حق استماع است یعنی دادگاه ها ملزم هستند حرف متهمان و شهود را بشنوند، نکته دیگر حق عمومی شنیدن است که به علنی بودن یا غیرعلنی بودن دادگاه ها مربوط است.
وی گفت: نکته دوم نظام عدالت اداری است که هم می تواند در دولت باشد و هم در دستگاه قضا که افراد بر اساس قانون اجازه دارند اعتراض کنند و قانون به آنها اجازه می دهد که اعتراض آنها شنیده شود.
دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: در این جلسه از اتحادیه اروپا و دانشگاه اسلو آقای "یوهان بوخت" مهمان ما هستند.
چهارمین دور گفتگوهای قضایی و حقوق بشری ایران و ایتالیا در هتل اسپیناس تهران در حال برگزاری است.
 
تصویرها
حق استماع و عدالت اداری از مهم‌ترین ویژگی‌های قوانین قضایی ایران است
نمایش موجودیت‌ها