date_range چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۴۵:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

دومین قاضی فدرال فرمان ترامپ را در مورد «رویاپردازان» متوقف کرد

 به گزارش سرویس بین الملل   خبرگزاری صداوسیما   به نقل از  خبرگزاری فرانسه از نیویورک  ؛  دومین قاضی فدرال در آمریکا سه‌شنبه فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهور را برای لغو برنامه‌ حفاظت از مهاجرانی که در سن کودکی به همراه پدر و مادرشان غیرقانونی وارد آمریکا شدند و به آنها اجازه تحصیل و کار در آمریکا می دهد، متوقف کرد.
­اوایل ژانویه، یک قاضی فدرال در سان فرانسیسکو بر ضد لغو این برنامه موسوم به «داکا» (Deferred Action for Childhood Arrivals) حکم صادر کرده بود اما تصمیمی که روز سه‌شنبه گرفته شد در مورد شکایتی است که با حمایت دادستان‌های کل 17 ایالت کشور مطرح شده بود.
این دو تصمیم باعث می شود تا زمانی که دیوانعالی این پرونده را بررسی کند، این برنامه به شکل کنونی حفظ و اجرا شود.
بیش از 700 هزار جوان در حال حاضر در آمریکا از این برنامه که مانع اخراج آنها می شود، بهره می برند.
دیوان عالی آمریکا روز جمعه در نشستی که فقط قضات دیوان در آن حضور دارند، به بررسی این پرونده می پردازد.
دیوان عالی در مورد متوقف کردن یا نکردن فرمان ترامپ تصمیم‌گیری نخواهد کرد و فقط در مورد اینکه آیا این پرونده قابل پذیرش هست یا نه اظهارنظر می کند.
اگر دیوان عالی این پرونده را بپذیرد آنگاه احتمالا تا قبل از پایان بهار در مورد آن تصمیم گیری خواهد کرد.
قاضی فدرال بروکلین در تصمیم روز سه‌شنبه خود یادآور شده است که بحث بر سر این نبود که آیا دولت می تواند برنامه داکا را لغو کند یا نه بلکه بر سر این بود که استدلال‌های حقوقی که برای این کار مطرح شده است قابل قبول هست یا نه.
جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا به ویژه گفته بود که این برنامه که سال 2012 توسط باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا به اجرا گذاشته شد، با مفاد قانون اساسی آمریکا مغایرت دارد.
اما قاضی فدرال بروکلین این استدلال را غلط تشخیص داد.
دونالد ترامپ زمانی که ماه سپتامبر این برنامه را لغو کرد به کنگره شش ماه فرصت داد تا قانونی تصویب کند که جایگزین این برنامه شود. این برنامه در شکل کنونی نتیجه یک فرمان ریاست جمهوری است نه یک ساز و کار قانونی.
اما نمایندگان آمریکایی نتوانستند در این زمینه با یکدیگر به تفاهم برسند هر چند دموکرات‌ها تلاش کردند برای حل و فصل این ماجرا تصویب بودجه را به تعیین تکلیف برنامه جدید برای این مهاجران ربط دهند که راه به جایی نبردند.
اریک اشنایدرمن Eric Schneiderman دادستان کل ایالت نیویورک که رهبری ائتلافی از دادستان‌های 17 ایالت کشور را برعهده دارد که شکایت مورد نظر را برای حمایت از برنامه داکا مطرح کرده بودند، تصمیم قاضی فدرال بروکلین را پیروزی برای این مهاجران که از آنها به «رؤیاپردازان» نام برده می شود، توصیف کرد و گفت این تصمیم غیرقانونی بودن تصمیم دولت ترامپ را نشان می دهد.

نمایش موجودیت‌ها