date_range جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۳۳:۰۰ ق.ظ

سی ان ان: انتظار می‌رود رئیس‌جمهور آمریکا توافق هسته‌ای را تایید نکند

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما ؛ شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد انتظار می رود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در چند ساعت آینده موضع سختی را در برابر ایران اتخاذ کند.
به گزارش سی ان ان، مقامات ارشد آمریکا می گویند ترامپ آماده است، از ادامه تایید توافق هسته ای ایران سر باز زند . این می تواند حرکتی راهبردی یا تلاشی دیگر برای از بین بردن آثار به جای مانده از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما ارزیابی شود.
رابین کرنر خبرنگار سی ان ان در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخت. در ابتدای این گزارش به سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره شد که گفت: «توافق هسته ای ایران یکی از یک طرفه ترین قراردادهایی است که آمریکا وارد آن شده است. در حقیقت این توافق مایه شرمساری است.»
خبرنگار سی ان ان در ادامه گزارش به توافق هسته ای اشاره کرد و گفت دولت آمریکا سال 2015 به همراه پنج کشور دیگر توافق مهمی با ایران امضا کرد تا بر اساس آن برنامه هسته ای ایران محدود شود و در مقابل تحریم هایی معادل بیش از صد میلیارد دلار که علیه ایران اعمال شده بود لغو شود.
اما اشکالی در این کار به وجود آمد. کنگره قانونی به تصویب رساند که بر اساس آن رئیس جمهور آمریکا باید هر 90 روز یک بار توافق هسته ای را مورد تایید قرار دهد. این ضرب الاجل روز یکشنبه فرا می رسد. ترامپ هم چندی پیش در نشستی که مقامات ارشد دولت آمریکا هم در آن حضور داشتند به خبرنگاران گفت: «به زودی در مورد ایران خبرهایی خواهید شنید.»
ترامپ در سخنان خود اشاره کرده است که توافق هسته ای را دیگر تایید نخواهد کرد زیرا به نظر وی توافق هسته ای توافق بدیست که آزمایش های موشکی را شامل نمی شود. ترامپ همچنین ادعا می کند که ایران به مفاد توافق هسته ای پایبند نبوده است هر چند که آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به مفاد آن پایبند بوده است.
با این حال برخی مقامات ارشد آمریکایی به ترامپ توصیه کرده اند توافق هسته ای ایران را کنار نگذارد. جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در این خصوص گفت: «با توجه به نبود نشانه هایی از نقض توافقنامه، رئیس جمهور باید در مورد باقی ماندن در توافقنامه بررسی هایی انجام دهد.» سایر کشورهایی که به همراه آمریکا توافق هسته ای را امضا کردند با این نظرات موافق هستند و می گویند منافع توافق هسته ای از نتایج خروج آمریکا از آن بیشتر است. زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان در این مورد گفت: «نگرانی مهم ما اینست که اگر آمریکا توافق هسته ای ایران را رد کند، شرایط از لحاظ امنیتی بدتر خواهد شد و بهتر نخواهد شد.» سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم گفت: «فکر می کنیم این برنامه واقعا یکی از مهمترین دستاوردهای جامعه بین المللی است و اجرای آن کمک بزرگی به تقویت برنامه های موجود در زمینه منع اشاعه هسته ای خواهد بود.»
ایران می گوید هیچ مذاکره دوباره ای در مورد برجام درکار نخواهد بود. حسن روحانی رئیس جمهور این کشور ماه گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا هشدار داد به تعهدات خود در چارچوب این توافق پایبند باشد. روحانی گفت: «اگر مقامات جدید دولت آمریکا فکر می کنند با نقض توافق هسته ای به ایران فشار وارد می کنند، می توان گفت در معائلات سیاسی خود کاملا دچار اشتباه شده اند.»
خبرنگار سی ان ان در ادامه گفت: اگر ترامپ تصمیم بگیرد تایید خود را از توافق هسته ای ایران بردارد، گام بعدی را کنگره باید اتخاذ و باید ظرف مدت شصت روز اعمال دوباره تحریم های هسته ای علیه ایران را بررسی کند.

نمایش موجودیت‌ها