date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۱:۴۰:۰۰ ب.ظ

تظاهرات فلسطینیان علیه ترامپ همچنان ادامه دارد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ با گذشت شش هفته از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، مردم در سراسر مناطق اشغالی همچنان به تظاهرات علیه این اقدام ادامه می دهند.
به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، تازه ترین تظاهرات ضد آمریکایی روز شنبه در روستای نبی صالح برگزار شد. این تظاهرات در حالی برگزار شد که نظامیان اسرائیلی روستای نبی صالح را منطقه بسته نظامی اعلام کردند و با قرار دادن موانع در ورودی های آن تلاش کردند مسیرهای ورودی آن را تحت کنترل خود در آورند تا فلسطینیان نتوانند از سایر مناطق به این تظاهرات بپیوندند.
برخی خبرنگاران با گذشتن از راه های طولانی و دور زدن محاصره اسرائیلی ها خود را به بنی صالح رساندند. صدها فعال فلسطینی و نمایندگان گروه های سیاسی در این تظاهرات شرکت کردند. محمد اللحام عضو شورای انقلابی فتح گفت: فلسطینیان سلاح های کشنده در اختیار ندارند اما عزم و اراده ای قدرتمند برای مقاومت در برابر اشغالگران دارند. اکنون شش ماه از تصمیم ترامپ در خصوص قدس می گذرد و مردم کماکان برای دفاع از قدس تظاهرات برگزار می کنند.
در این تظاهرات از احد تمیمی دختر نوجوان 16 ساله و مادرش نیز حمایت شد. احد پس از آنکه نظامیان اسرائیلی بدون مجوز قانونی وارد زمین های خانواده اش شد به صورت یکی از سربازان سیلی زد و پس از آن نیروهای اسرائیلی وی و مادرش را بازداشت کردند.
باسم تمیمی پدر احد گفت: «امروز همه فلسطینیان موافقتد که رویارویی با نیروهای اسرائیلی می تواند به شکل های مختلف انجام شود. یکی از این راه ها آن بود که دخترم انتخاب کرد و به سرباز اسرائیلی سیلی زد. برگزاری تظاهرات و رویارویی مستقیم نیز دیگر شکل های آن هستند. این پیامی به مقامات فلسطینی است که از این طریق می توان برابر دشمن اشغالگر به پیروزی دست یافت.»
محمد الخطیب فعال فلسطینی نیز گفت: «این تظاهرات در مخالفت با تصمیم آمریکایی ها در خصوص قدس و در حمایت از مردم روستای نبی صالح و خانواده تمیمی برگزار شده است. بسیاری از اعضای این خانواده در مبارزه با اسرائیلی ها شهید شده اند و بسیاری دیگر نیز در زندان های رژیم صهیونیستی هستند. فداکاری های آنان بی نتیجه نخواهد ماند.»
فلسطینیان معترض در ورودی های روستا که نظامیان اسرائیلی در آن مستقر بودند تظاهرات کردند. تظاهر کنندگان به سمت نیروهای اشغالگر سنگ پرتاب کردند و اسرائیلی ها نیز با گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی پاسخ دادند.

چندین نفر عمدتا به سبب استنشاق گاز اشک آور دچار مشکلات تنفسی شدند.
خبرنگار پرس تی وی در پایان گفت: «تظاهرات پراکنده همچنان در سراسر کرانه باختری در اعتراض به اقدام آمریکایی ها برگزار می شود. در روسای بنی صالح به نماد شجاعت و الگوی مبارزه فلسطینیان در برابر اسرائیلی ها و خشونت های آنان تبدیل شده اند.

نمایش موجودیت‌ها