date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۵۶:۰۰ ب.ظ

2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتم

2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتم
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: ورزش|بسکتبال

پیشکسوت داوری بسکتبال که امسال درگیر دو کمیته انضباطی مجزا بوده است گفت: جلسه کمیته انضباطی دیروز در فضای مثبتی برگزار شد؛ اما حکم کمیته انضباطی قبلی را قبول نداشتم.

2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتمهروس آوانسیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما درباره جلسه کمیته انضباطی مربوط به شکایت او از مصاحبه مهران شاهین طبع گفت: چهار نماینده از وزارت ورزش و جوانان حضور داشتند و حتی گفتند جو این کمیته انضباطی با احترامی که شما دو نفر به یکدیگر می‌گذارید، با جلسات دیگر فرق دارد. به هر حال من و شاهین طبع با یکدیگر خصومتی که نداریم، اختلافی پیش آمده و باید به نحوی حل شود. قرار شد که منتظر رای کمیته انضباطی بمانیم.

او که اسفند پارسال بعد از مصاحبه بوفتیله سرمربی تیم نفت امیدیه که او را متهم به ریشه کن کردن بسکتبال خوزستان کرده بود، شکایتی هم از این مربی به کمیته انضباطی ارائه کرد؛ اما در نهایت حکم به نفعش نبود. آوانسیان توضیح داد: جلسه‌ای ۲۷ فروردین امسال برگزار شد. ۲۲ خرداد امسال رای این کمیته علیه من صادر شد.
 
آوانسیان ادامه داد: این رای که در رسانه‌ها اعلام نشد و کسانی مثل مسعود قاسمی مدیر تیم‌های ملی، مسعود عماری بازرس فدراسیون و علی توفیق دبیر فدارسیون که صورتجلسه را امضا کرده بودند، در این جلسه حضور نداشتند. گزارش ناظر مسابقه میان نفت امیدیه و آرارات یا فیلم بازی هم در جلسه انضباطی نبود. چطور صلاحیت آن کمیته انضباطی را قبول کنم؟

مدیر تیم‌های پایه مهرام در پاسخ به اینکه چرا به حکم کمیته انضباطی اعتراض نکرد؟ گفت: اعتراضی نکردم، چون به نظرم همه چیز در فدراسیون بسکتبال برخلاف من است. ترجیح می‌دهم برای خودم دردسر بیشتری درست نکنم، چون چند برنامه تا مهر امسال در زندگی خود دارم که فرصتی برای پی گیری این مسائل باقی نمی‌ماند.

2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتمهیچ فدراسیونی امکان تغییر داوران فیبا آسیا را ندارد

آوانسیان درباره تلاش فدراسیون بسکتبال برای تغییر نمایندگان داوری ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا توضیح داد: هیچ فدارسیونی نمی‌تواند داوران انتخابی فیبا آسیا را تغییر دهد. اینکه من در انتخاب داور شرکت دارم یا نه، بحث دیگری است؛ اما فدارسیون ایران فقط می‌تواند داوران اعزامی را تایید نکند.

او ادامه داد: من هیچ اختلاف نظری با فدراسیون بسکتبال ندارم. یکی دو جلسه با طباطبایی رئیس فدراسیون هم داشتم. درخواست‌هایی از من داشت که به او گفتم اگر بتوانم انجام می‌دهم. با این وجود مسئولیت داوران قاره با فیبا آسیا است و من هم دستورات رئیس خود را آنجا انجام می‌دهم. این موضوعی طبیعی است.

زمان واحدپور ۱۱ داور بین المللی سوت می‌زدند

داور اسبق بسکتبال ایران درباره اختلاف نظر با رئیس کمیته داوران تاکید کرد: من حتی با آبکاریان هم مشکلی ندارم؛ اما به نظرم سیستمی که او پیش گرفته، برخلاف جهت پیشرفت داوری است. البته مسئولیتی ندارم و کسی هم از من نظر نمی‌خواهد. اگر باشم که هزار و یک ایده دارم؛ اما طباطبایی قصد کار با من را ندارد.

رئیس سابق کمیته داوران بسکتبال آسیا گفت: زمان مسئولیت واحدپور در کمیته داوران ایران، تعامل با آسیا خیلی زیاد بود. هر ۱۱ داور بین المللی ایران در مسابقات مختلف آسیایی سوت می‌زدند. ما حتی با واحدپور داوران را رده بندی کردیم که کدام داوران در رده‌های پایه، کدام داوران در مسابقات باشگاهی و کدام داوران در مسابقات ملی بزرگسالان سوت بزنند.

تعداد زیاد داوران درجه سه بد نیست

2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتمآوانسیان همچنین درباره حضور آبکاریان در کلاس‌های مختلف داوری تاکید کرد: وقتی تعداد داوران درجه سه زیاد باشد، به تدریج این داوران رشد می‌کنند و به سطح بالای فیبا می‌رسند؛ بنابراین بد نیست که داور درجه سه زیاد داشته باشیم. مشکل اینجاست که برای داوران رده بالا چه کار می‌کنیم و چه برنامه‌ای برای آن‌ها ریخته ایم؟ در سطح جهان دیگر با یک کمپ داوران را آماده نمی‌کنند، بلکه برنامه چهار ساله برای پیشرفت داوران وجود دارد.

او در پاسخ به اینکه سال‌های قبل هم برنامه ریزی برای داوران وجود نداشت، افزود: در همه این سال‌ها برای داوران برنامه ریزی نداشته ایم؛ اما حداقل مخالفتی هم برای قضاوت بین المللی داوران نبود. وقتی دنبال این باشند که داور مدعو اعزام نشود، یعنی عناد شخصی و اختلافی وجود دارد.
 
مسئول بسکتبال بازی‌های آسیایی جاکارتا با اشاره به تلاش کمیته داوران برای جایگزینی صالحیان به جای دوست در بازی‌های آسیایی گفت: آبکاریان می‌گوید قضاوت نفر مورد نظر خود بهتر است. به او می‌گویم از نظر فنی دلایل خود را بگو. خودم از هر دو داور ۱۲ تا ۱۵ ارزشیابی پر کرده ام؛ نمی‌توان همینطوری گفت که یکی از آن‌ها را بیشتر می‌پسندم. متاسفانه آبکاریان براساس منطق فنی صحبت نمی‌کرد، وگرنه من زبان منطق را گوش می‌کنم.
تصویرها
2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتم
2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتم
2 کمیته انضباطی در پنج ماه؛ آوانسیان: حکم قبلی کمیته انضباطی را قبول نداشتم
نمایش موجودیت‌ها