date_range جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۱۳:۰۰ ق.ظ

دهها زخمی در درگیری اعتراضی فلسطینی‌ها با نظامیان صهیونیست

دهها زخمی در درگیری اعتراضی فلسطینی‌ها با نظامیان صهیونیست
منبع خبر: صدا و سیما

هلال‌احمر فلسطین از زخمی شدن 45 معترض فلسطینی در درگیری با نظامیان اسرائیل خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل   خبرگزاری صداوسیما  به نقل از سی ان ان، سازمان هلال احمر فلسطین از زخمی شدن دست کم 45 معترض فلسطینی در درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی خبر داد و گفت: بیشتر معترضان به علت اصابت گلوله پلاستیکی یا گاز اشک آور زخمی شده اند.
رژیم صهیونیستی پس از شدت گرفتن تظاهرات اعتراض آمیز فلسطینی ها و به خشونت کشیده شدن رویدادهای نخستین روز خشم در پاسخ به تصمیم رئیس جمهور آمریکا بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، صدها تن از نظامیان خود را در کرانه باختری (اشغالی) مستقر کرد.
مقامات کاخ سفید به این مهم اذعان دارند که تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی ، فرآیند به اصطلاح صلح خاورمیانه (غرب آسیا) را از مسیر خارج می کند اما رئیس جمهور آمریکا برای برآورده کردن یکی از وعده هایی که در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 به مردم این کشور داد، این تصمیم را اتخاذ کرد. این در حالی است که هم پیمانان اصلی واشنگتن از جمله رئیس جمهور فرانسه ، امانوئل مکرون و ترزا می ، نخست وزیر انگلیس و سران کشورهای عربی خاورمیانه از این تصمیم به شدت ابراز نگرانی کرده اند.
مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی هم پس از اعلام این تصمیم ترامپ تاکید کردند آمریکا دیگر نباید در فرآیند به اصلاح صلح نقشی ایفا کند.
پس از اعلام تصمیم ترامپ ، اعتراض های گسترده ای در اراضی اشغالی فلسطین شکل گرفته و این اعتراض ها دارند دامنه دارتر می شوند.
معترضان فلسطینی بار دیگر با پرتاب سنگ به سوی نظامیان رژیم اسرائیل خشم خود را به نمایش گذاشتند و نظامیان اسرائیل هم برای پراکنده کردن معترضان به شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی اقدام کردند. معترضان فلسطینی از جمله زنان ، مردان و کودکان ، پیر و جوان به خیابان های رام الله و دیگر شهرهای اراضی اشغالی آمدند و با سر دادن شعار ، نارضایتی ، خشم و انزجار خود را از این تصمیم رئیس جمهور آمریکا ابراز کردند. تاکنون ده ها فلسطینی به علت اصابت گلوله های پلاستیکی یا استنشاق گاز اشک آور زخمی و راهی بیمارستان شده اند.
همه ی معترضان از آمریکایی ها و بویژه از رئیس جمهور ترامپ و نیز از اسرائیلی ها اعلام انزجار می کنند و از تصمیم ترامپ به شدت خشمگین شده اند.
معترضان فلسطینی از مقام های تشکیلات خودگردان هم شکایت دارند و می گویند باید خیلی زود در پاسخ به این اقدام رئیس جمهور آمریکا موضع گیری کنند. با توجه به اینکه سه روز در اراضی اشغالی « روز خشم و انزجار» نامگذاری شده ، احتمال گسترش دامنه ی اعتراض ها وجود دارد و این تازه آغاز خشونت و درگیری است.
مقامات جنبش فتح اعلام کرده اند با توجه به پیش رو بودن گفتگوهای آشتی ملی در اراضی اشغالی فلسطین ، تصمیم گیری آمریکا درباره شهر اشغالی قدس می تواند جنبش های فتح و حماس را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کند.
فلسطینی ها در بیت الحم ، در اقدامی اعتراضی در پاسخ به تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره ی شهر اشغالی قدس ، چراغ های درخت کریسمس را که روبروی کلیسای محل تولد حضرت عیسی مسیح قرار داشت خاموش کردند. در رام الله هم چراغ های درخت کریسمس خاموش شد.

نمایش موجودیت‌ها