date_range سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۰۳:۰۰ ق.ظ

ترامپ: هیچ‌گونه امتیازی به ترکیه به خاطر کشیش بازداشتی نمی‌دهیم

ترامپ: هیچ‌گونه امتیازی به ترکیه به خاطر کشیش بازداشتی نمی‌دهیم

رئیس‌جمهور آمریکا با هرگونه درخواست ترکیه برای آزادی کشیش بازداشتی مخالفت کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دونالد ترامپ روز دوشنبه موافقت با هرگونه درخواست ترکیه برای آزادی آندرو برانسون کشیش آمریکایی بازداشت شده را رد کرد و گفت: نگران این نیستم که موضع سخت و قاطع من در نهایت به ضرر اقتصادهای نوظهور و کشورهای اروپایی تمام شود.

بر اساس این گزارش، ترامپ در مصاحبه تفصیلی با رویترز از عملکرد بانک مرکزی آمریکا در افزایش نرخ بهره به شدت انتقاد کرده است.

وی در بخشی از این مصاحبه از احتمال دیدار مجددش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی خبر داده است. وی همچنین وعده داده است که حاضر است تحریم های مسکو را لغو کند البته به شرطی که مسکو برخی اقدامات را انجام دهد.

ترامپ اظهار داشت: تصور می کردم با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به توافق دست پیدا کرده ام، زمانی که کمک کردم تا اسرائیل متقاعد شود یک شهروند ترکیه را آزاد کند. تصور می کردم که اردوغان برای آزادی آندرو برانسون تصمیم بگیرد. فکر می کنم کاری که ترکیه انجام می دهد مایوس کننده و تاسف بار است. تصور می کنم آنها اشتباه بزرگی را مرتکب می شوند. هیچ امتیازی وجود نخواهد داشت.

ترکیه خواستار استرداد فتح الله گولن منتقد جدی آنکارا شده است که هم اکنون در آمریکا زندگی می کند. ترکیه بر این باور است که گولن عامل اصلی کودتای نظامی نافرجام 2016 میلادی است.

ترامپ تعرفه های سنگینی را علیه واردات فولاد و آلومینیوم ترکیه وضع کرده است. این مساله موجب وقوع بحران ارزی در ترکیه شده و نگرانی های زیادی را نسبت به تبعات اقتصادی در اروپا و سایر بازارهای نوظهور به وجود آورده است.

ترامپ در ادامه گفت: من ترکیه را دوست دارم. من مردم ترکیه را خیلی دوست دارم. تا کنون همان طور که می دانید رابطه بسیار خوبی با رئیس جمهور ترکیه داشته ام. من روابط بسیار خوبی داشتم ولی این نمی تواند خیابان یک طرفه باشد. این دیگر یک خیابان یک طرفه از جانب آمریکا نخواهد بود.

وی در خصوص مذاکراتش با پوتین در نشست هلسینکی نیز تاکید کرد: ما درباره اسرائیل، سوریه، الحاق کریمه به خاک روسیه و اشغال شرق اوکراین مذاکره کردیم. و همین طور خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 که گاز روسیه را به المان منتقل می کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: پوتین مساله تحریم های آمریکا را مطرح نکرد ولی اگر مسکو حاضر به انجام اقداماتی در سوریه و اوکراین باشد، من حاضرم تحریم ها را لغو کنم.

ترامپ در ادامه درباره پیشنهاد قبلی اش برای دیدار با مقام های ایران نیز گفت: اگر آنها خواستار دیدار و گفتگو باشند، خوب است، ولی اگر خواستار دیدار نباشند، اهمیتی ندارد.

دولت آمریکا در ماه می از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران خارج شده و تحریم های اقتصادی و تجاری را مجددا اعمال کرده است.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها