date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۳۵:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

مالیات گریزی یک منکر است/ ضرورت اعتمادسازی عمومی

مالیات گریزی یک منکر است/ ضرورت اعتمادسازی عمومی
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

سمنان - استاندار سمنان مالیات گریزی را یک منکر در جامعه دانست و ابراز داشت: مسئولان کاری کنند تا مردم با رغبت مالیات پرداخت کنند.

سید شهاب‌الدین چاووشی بعدازظهر پنج‌شنبه در بازدید از اداره کل امور مالیاتی استان سمنان ضمن بیان اینکه مردمی که مالیات داده و پای‌بند به قوانین هستند باید به بهترین نحو تکریم شوند، ابراز داشت: اگر خواهان حفظ استقلال سیاسی هستیم باید به سمت نهادینه شدن فرهنگ مالیاتی پیش رویم به‌نحوی‌که بر طبق آن مردم با رغبت مالیات خود را پرداخت کنند.

وی بابیان اینکه برکت در دریافت مالیات از روی رضایت مردمی است، افزود: مالیات گریزی یکی از معضلات جدی محسوب می‌شود زیرا افرادی که می‌خواهند پول‌های حرام  به دست آورند به دنبال راه‌کارهایی برای فرار از پرداخت مالیات هستند که این امر در برخی کشورها نه‌تنها جرم بلکه یک منکر به شمار می‌رود.

پرداخت مالیات به‌عنوان یک معروف در جامعه

استاندار سمنان بابیان اینکه باید به دنبال جا انداختن پرداخت مالیات به‌عنوان یک معروف در جامعه هستیم، ابراز داشت: این مهم نیازمند اعتمادسازی عمومی در جامعه است به‌نحوی‌که مردم انصاف و دوری از تبعیض را احساس کنند.

چاووشی در ادامه تصریح کرد: برخی معتقدند دموکراسی در کشورهایی به‌صورت جدی پا خواهد گرفت که وابستگی آن‌ها به مالیات مردم باشد، لذا اتکا تنها به درامدهای نفتی، کشور را دچار مشکل خواهد کرد.

وی افزود: استقلال یک کشور در اتکا دولت به مردم است لذا باید هوشیار باشیم که بدون مردم نمی‌توان کشور را اداره کرد بنابراین ترویج فرهنگ مالیاتی باید در اولویت‌ها منظور شود.

سازمان مالیاتی  یکی از بسترهای لازم برای ایجاد اعتماد بین مردم و حکومت

استاندار سمنان بابیان اینکه یکی از بسترهای لازم برای ایجاد اعتماد بین مردم و حکومت سازمان مالیاتی است، ابراز داشت: مشکل مردم با افرادی است که در خارج از چهارچوب قانونی عمل می‌کنند، لذا یک نفر هم نباید باشد که با مردم بدرفتاری کند که خوشبختانه در این حوزه از استان گزارشی دریافت نشده است.

چاووشی بابیان اینکه رفتار ما فرهنگ مالیاتی را در جامعه شکل می‌دهد، تصریح کرد: باید درآمدهای مالیاتی را از روش‌های منطقی و قانونی افزایش دهیم چراکه در جنگ اقتصادی تمام‌عیار قرار داریم که احتمال عدم فروش نفت نیز وجود دارد.

وی بابیان اینکه باید کاری کرد تا مردم با رغبت بیشتر مالیات خود را پرداخت کنند، افزود: نحوه رفتار مسئولان و اعتمادسازی باید به عدم وابستگی به منابع نفت باشد تا در صورت عدم فروش آن، مردم دلارها و سکه‌های خود را در بخش تولید هزینه کنند که در این حالت اقتصاد ما جان تازه خواهد یافت.

نمایش موجودیت‌ها