date_range پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۳۱:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

واحدهای تولیدی کردستان از محصولات پتروشیمی استان محرومند

واحدهای تولیدی کردستان از محصولات پتروشیمی استان محرومند

سنندج - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: با وجود اینکه پتروشیمی استان راه‌اندازی و وارد مدار تولید شده است اما واحدهای استان که مواد اولیه تولید آنها وابسته به پتروشیمی بوده قادر به خرید پلی‌اتیلن سبک از آن نیستند.

محمد دره وزمی روز پنجشنبه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان کردستان که با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد اظهار داشت: تاکنون رایزنی با پتروشیمی نیز به نتیجه ای نرسیده و واحدهای تولیدی استان که مواد اولیه آنها پلی اتیلین سیک است مجبور هستند از منابع دیگر با قیمتی گرانتر مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنند.
ظرفیت اسمی کارخانه پتروشیمی کردستان، تولید 300 هزارتن پلی اتیلن سبک در سال است که در زمینی به مساحت 129 هکتار احداث و بخشی از آن به شهرک تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی اختصاص داده شده است.
این طرح در سال 1383 کلنگ زنی و بیش از 80 درصد منابع مالی آن در دولت تدبیر و امید تامین شده و در فرودین سال 96 به بهره برداری رسید.
وی در ادامه سخنان خود به مشکلات واحدهای تولیدی استان نیز اشاره کرده و گفت: سرمایه در گردش و دریافت تسهیلات 18 درصدی به عنوان مشکل مشترک تمامی واحدهای تولیدی استان است که انتظار می رود وزارت صنعت به عنوان حامی صنعتگران در این راستا اقداماتی را انجام دهد.
وی اضافه کرد: مالیات، ارزش افزوده و مشکلات بیمه مربوط به تامین اجتماعی از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی است که در این راستان نیز انتظار می رود با همکاری وزارتخانه های مختلف برای این مشکلات به صورت ویژه چاره اندیشی شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون تولیدکنندگان در زنجیره های مختلف متحمل پرداخت مالیات می شود اظهار داشت: باید پاره ای اندیشیده شود تا واحدهای تولید تنها در محصول نهایی ملزم به پرداخت مالیات شود.
وی گفت: برخی دیگر از طرح های پیشران استان از جمله سیمان چلچمه و کارخانه لاستیک بارز کردستان نیز در بانک ها دچار مشکلاتی هستند باید در خصوص تامین سرمایه در گردش آنها نیز تمهیداتی ویژه اندیشیده شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون 840 واحد صنعتی دارای پروانه فعالیت در استان وجود دارد که پیش بینی می شود 20 درصد از آنها در رکود باشند و 80 درصد دیگر نیز فعال و نیمه فعال هستنتد.
وی افزود: از این تعداد واحد صنعتی، 51 درصد کمتر از یک نفر نیرو در گروه صنایع خرد، 42 درصد دارای نیروی 11 تا 50 نفر و 6 درصد نیز در گروه صنایع بالای 50 نفر نیرو هستند که انتظار می رود در خصوص راه اندازی واحدهای بزرگ نیز در استان تلاش بیشتری از گذشته انجام شود.
رییس خانه صنعت و معدن کردستان نیز اظهار داشت: استان کردستان دارای پتانسیل های بسیار خوبی در زمینه منابع معدنی است.
عبدالله کاردانی افزود: 10 هزار ساعت کارگروه منابع تولید در کردستان برگزار شده اما کارایی آن بسیار خوب نبوده چون لازم است قوانین اصلاح شود.
وی اضافه کرد: لازم است مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید لازم اجرا باشد و نظارت لازم برای پیگیری مصوبات باشد.
رییس خانه صنعت و معدن کردستان افزود: پتروشیمی کردستان باید تامین نیاز استان را تکمیل کند و باید با نظارت دستگاه ها تولیدات این واحد در بین واحدهای توزیع شود.
وی یاداور شد: مساله قطعی برق یکی دیگر از مشکلات واحدهای صنعتی در کردستان است که قطع مکرر برق واحدهای صنعتی را با مشکلاتی مواجه کرده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج هم در این جلسه گفت: نابسامانی، بی ثباتی در کسب و کار، ترس از دست دادن موقعیت اقتصادی از سوی واحدهای تولید در اثر رکود موجود از جمله مشکلات واحدهای استان است.
سید کمال حسینی اظهار داشت: پیش بینی می شد از افزایش نرخ ارز به عنوان فرصت مغتنمی برای تولید گران استتفاده شود که سودجویان مانع از این اقدام شدند.
وی اضافه کرد: انتظار می رود دولت در این راستا برنامه ای منسجم را تدوین کنده که علاوه بر کوتاه شدند دست سودجویان از بازار ارز و دریافت ارز های دولتی باعث شود واحدهای تولیدی استان های مرزی بهره بیشتری از آن ببرند.
وی همچنین با اشاره به ارایه بسته های مختلف حمایتی دولت مانند اشتغال فراگیر و پایدار روستایی گفت: استان کردستان از این تسهیلات کمترین بهره را برده که لازم است تمهیدات ویژه ای برای بهره مندی کردستان در این بخش ارایه شود.
محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت علاوه بر شرکت در کارگروه رفع موانع تولید برای شروع عملیات اجرایی سه طرح زنجیره تولید فولاد شامل کارخانه های تولید گندله آهن شرکت صبا نور در بیجار و شرکت صنایع فولاد کردستان در قروه با سرمایه گذاری داخلی و تولید آهن اسفنجی در شرکت فولاد گستر الماس سقز با سرمایه گذاری خارجی واحدهای صنعتی روز پنجشنبه به استان کردستان سفر کرده است.
این کارخانه ها به ظرفیت تولید سالانه حدود سه میلیون و 400 هزار تن با پیش بینی 21 هزار و 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری ارزی و ریالی و فراهم کردن زمینه اشتغال مستقیم یک هزار و 550 نفر در این شهرستان ها احداث و پیش بینی می شود پس از بهره برداری از فروش خام حدود سه میلیون و 400 هزار تن مواد معدنی جلوگیری شود.
کارخانه های تولید گندله آهن شرکت صبانور در بیجار و شرکت صنایع فولاد کردستان در قروه هر کدام با ظرفیت اسمی سالانه یک میلیون تن گندله آهن (مواد اولیه تولید آهن اسفنجی) با پیش بینی 200 شغل مستقیم و سه هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی در زمینی به مساحت 70 هزار متر مربع با 12 هزار متر مربع زیربنا احداث می شود.
کارخانه تولید آهن اسفنجی شرکت فولاد گستر الماس نیز در شهرستان سقز با سرمایه گذار خارجی ساخته می شود که ظرفیت اسمی تولید کنسانتره آهن، گندله آهن و آهن اسفنجی خام آن سالانه حدود یک میلیون و 400 هزار تن است.
اجرای این طرح در زمینی به مساحت 105 هکتار با 20 هکتار زیر بنا، 15 هزار و 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی انجام و براساس پیش بینی ها برای یک هزار و 150 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می کند.
از نظر ذخایر معدنی کردستان دارای 620 میلیون تن ذخایر معدنی است و هم اکنون 384 معدن در این استان با یک هزار و 940 نفر اشتغالزایی دارای پروانه بهره برداری هستند.
ظرفیت اسمی استخراج معادن کردستان سالانه 19 میلیون تن است اما فقط 6 میلیون تن از این میزان استخراج می شود. وجود 18 گونه ماده معدنی در استان از جمله انواع سنگ های تزئینی، پلی متال، طلا و سنگ آهن، باریت و پوکه ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کردستان وجود دارد.
استان کردستان دارای 20 معدن سنگ آهن است که 74 میلیون تن از 2 میلیارد و 800 میلیون تن از ذخیره قطعی معادن کشور را در خود جای داده است.
سهم کردستان از ذخیره قطعی 48 هزار میلیون تُنی معادن کشور 1.2 درصد و در بخش اشتغال هم سهم استان از 138 هزار و 879 نفر اشغال اسمی کشور سه درصد است.
نمایش موجودیت‌ها