date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۱۱:۰۰ ق.ظ

تحریم رئیس قوه قضائیه دخالت در مسائل داخلی ایران است/ ایران اجازه نمی‌دهد که برجام 2 عملیاتی شود

تحریم رئیس قوه قضائیه دخالت در مسائل داخلی ایران است/ ایران اجازه نمی‌دهد که برجام 2 عملیاتی شود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: تحریم رئیس قوه قضائیه به‌عنوان یک قوه مستقل، دخالت در مسائل داخلی ایران است.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس در بیرجند، اظهار کرد: اقدام دونالد ترامپ در تمدید تعلیق تحریم‌ها، قرار دادن پیش‌شرط‌هایی در خصوص ادامه تحریم‌ها و همچنین قرار دادن 14 شخصیت و نهاد ایرانی در لیست تحریم‌ها از وجود پارادوکس و اختلاف‌نظر در دستگاه حاکمیت آمریکا نسبت به ایران حکایت دارد.

وی با اشاره به تماس‌های اتحادیه اروپا با دونالد ترامپ در مورد ضرورت پایبندی به برجام و اینکه نقض برجام می‌تواند برای آمریکا پیامدهای حقیقی و حقوقی را در پی داشته باشد، گفت: دونالد ترامپ در جریان فعالیت انتخاباتی خود به لابی صهیونیستی وعده داده که از برجام خارج شود و آن را پاره کند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: آمریکا اکنون اعلام کرده که برای آخرین بار این توافق‌نامه را تایید می‌کند و در 4 ماه آینده پی‌ شرط‌هایی از جمله منع ایران از موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های نظامی قرار خواهد داد که این اقدام با روح برجام کاملاً تناقض دارد و آن را نفی می‌کند.

هانی‌زاده افزود: آمریکا در چند ماه آینده حملات و فعالیت‌های بیشتری علیه ایران خواهد داشت تا بهانه‌ای برای خروج از برجام داشته باشند و افکار عمومی را نیز آماده کنند.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه دیپلماسی ایران باید فعال‌تر اقدامات و رایزنی‎هایی داشته باشد و در خصوص پیامدهای خروج آمریکا از برجام هشدار دهد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به آوردن نام آیت‌الله لاریجانی در لیست تحریم‌های جدید علیه ایران، گفت: آیت‌الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه و یک قوه مستقل است که به بهانه نقض حقوق بشر تحریم‌هایی علیه ایشان اعمال شده که این اقدام دخالت در مسائل داخلی ایران است و ایران نیز باید اقدامی متقابل انجام دهد.

هانی‌زاده بیان کرد: ایران بایستی برای یکسری از افراد از جمله شخص دونالد ترامپ که در اغتشاشات اخیر دست داشته‌اند و اغتشاشگران را به تخریب اماکن عمومی و درگیری تشویق می‌کردند یک کمیته حقوقی تشکیل دهد تا افکار عمومی روشن شود و غرامت این اغتشاشات را از آن‌ها دریافت کند.

وی ادامه داد: با هماهنگی وزارت خارجه باید عوامل اغتشاشات اخیر معرفی و زیر نظر قوه قضاییه برخورد مناسبی با آن‌ها صورت گیرد.

کارشناس مسائل سیاسی اذعان داشت: توافق برجام واضح است و هیچ‌گونه مذاکرات پس از توافق‌نامه برجام در هیچ موردی قابل‌قبول نیست و ایران نمی‌تواند پای میز مذاکره بنشیند و این مذاکرات ادامه پیدا کند.

هانی‌زاده خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که ممکن است که آمریکایی‌ها از توافق‌نامه برجام خارج شوند و این امر کاملاً قابل پیش‌بینی است که آمریکایی‌ها دنبال بهانه‌ای برای خروج از برجام هستند.

وی افزود: ایران می‌تواند همکاری خود با اتحادیه اروپا را ادامه دهد اما هیچ‌گونه مذاکره در مورد برجام انجام نخواهد شد و ایران اجازه نمی‌دهد که برجام دو عملیاتی شود و مذاکراتی صورت گیرد، افزود: آنچه که هست همین است هرچند که همین توافق‌نامه نیز زیاد به نفع ایران نیست.

انتهای پیام/ن

نمایش موجودیت‌ها