date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۳۲:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

جاده‌ها جان می‌گیرند

جاده‌ها جان می‌گیرند
دسته خبری: اقتصاد|ترابری

تهران- ایرنا- بامداد چهارشنبه، جاده کردستان شاهد فاجعه‌ای مرگبار بین تانکر حامل مواد سوختنی و اتوبوس بود.

به گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی در این حادثه 11نفر از هموطنان کشته و 8 نفر مصدوم شدند.

حادثه در ساعت 30 دقیقه بامداد چهارشنبه رخ داد. برخی گزارش‌ها علت حادثه را نقص فنی سیستم ترمز تانکر می‌دانند که پس از تصادف، مواد سوختی منجر به آتش‌سوزی شده است. در پی این حادثه در استان کردستان سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

** جاده‌های خطرناک کردستان
بنا بر آماری که سامانه اطلاعات سوانح و حوادث حمل و نقل کشور ارائه داده است، در بازه زمانی 20 تیر 1396 تا 20 تیر 1397، کل تصادفات جاده‌ای استان کردستان 4310 مورد ثبت شده که 390 کشته و 4155 مجروح به جای گذاشته است. بر اساس اطلاعات همین سامانه تصادف‌هایی که یک طرف آن اتوبوس بوده 18 مورد ثبت شده که 37 کشته و 61 مجروح به همراه داشته است. همچنین تصادف‌هایی که یک طرف آن تانکر بوده 40 مورد ثبت شده که 30 کشته و 44 مجروح به همراه داشته است.
آمار فوق نشان‌دهنده تعداد بالای تصادف‌های مرتبط با حمل‌ونقل عمومی و مواد نفتی در این استان است. این استان با توجه به طبیعت زیبا، سالانه پذیرای گردشگران زیادی است و از طرفی به دلیل مرز زمینی با کشور عراق، محل رفت‌وآمد تانکرهای سوختی مبادلاتی بین دو کشور است. 18مورد تصادف اتوبوس در این استان، نشانه‌ای از جاده‌های ناامن و خطرناک است. از طرفی 40 مورد تصادف تانکر در جاده‌های این استان، حاکی از عبور و مرور فراوان تانکرها در جاده‌های این استان است.

با توجه به میزان تصادف‌های مرتبط با تانکر حامل مواد سوختی در جاده‌های این استان و همچنین تعداد قابل توجه مسافران، بهسازی و ایجاد زیرساخت‌ها از اولویت‌های کردستان است. پیش از این نیز در ایام نوروز با هدف تامین امنیت مسافران، ورود تانکرهای سوختی از مرزهای استان ممنوع شده بود. مواد خام نفتی و مازوت از طریق مرز باشماق وارد کشور شده و به پالایشگاه‌های نفتی در جنوب و غرب تحویل می‌شود.

** مسئولان استان پیگیر حادثه

بهمن مرادنیا استاندار کرمانشاه با بیان اینکه تیم کارشناسی ابعاد این حادثه و مقصرین احتمالی را بررسی و به اطلاع می‌رساند درخصوص این حادثه اظهار داشت: تحقیقات اولیه نشان می‌دهند جاده دیگری برای عبور تانکرها در این مسیر وجود نداشته و خودروهای سنگین چاره‌ای غیر از عبور از این مسیر ندارند.

سید احسن علوی، نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران نیز در گفتگویی با مهر ضمن درخواست از استاندار برای لغو اجازه عبور تانکرها در این استان گفته است: تانکرهای سوخت در این چندسالی که جاده‌های کردستان را ناامن و محیط زیست را آلوده کرده‌اند، نه تنها هیچ عایدی برای استان‌ نداشته‌اند بلکه بلای جان مردم و وسیله داغدار شدن خانواده‌های کردستان شدند.

** راهکار منطقی برای جلوگیری از حوادث مشابه
در پی این حادثه، رئیس جمهوری، رئیس مجلس، معاون اول رئیس جمهوری و وزیر کشور در پیام‌های جداگانه‌ای ضمن ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان این حادثه، خواستار رسیدگی و شناسایی دلایل وقوع آن شدند. مسئولان استانی نیز به دنبال یافتن دلایل این حادثه هستند.
نکته قابل توجه در این حادثه ضمن شناسایی دلایل و اعلام آن به افکار عمومی، بهبود زیرساخت‌های موجود در استان کردستان و راهسازی مناسب برای عبور و مرور وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و تانکرهای سوختی است. وضع قوانینی مثل منع عبور تانکرها یا ایجاد محدودیت‌ها تنها صورت مسئله را پاک می‌کند و کمکی به این استان نمی‌کند.

گزارش از مهدی نجفی‌خواه
نمایش موجودیت‌ها