date_range دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۳۱:۰۰ ق.ظ

خبری از یک جیمزباند زن نخواهد بود

خبری از یک جیمزباند زن نخواهد بود

اگرچه مجموعه جیمزباند ماه‌هاست که در حاشیه قرار دارد اما هنوز جزو خبرسازترین محصولات سینمای جهان است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، تنها 14 هفته مانده به آغاز فیلمبرداری جیمز باند، دنی بویل کارگردان سرشناس بریتانیایی از ساخت این اثر استعفا داد. او که در کارنامه خودش فیلم های «میلیونر زاغه نشین»، «127 ساعت» و «استیو جابز» را دارد وقتی کارگردانی افتتاحیه المپیک 2012 لندن را بر عهده گرفت با حضور دنیل کریگ کلیپی ساخت که در آن جیمز باند ملکه انگلستان را به استادیوم محل برگزاری مراسم اسکورت می‌کند. همین سابقه مختصر در زمانی که کارگردان هایی مثل کریستوفر نولان و سم مندس حاضر به کارگردانی فیلم جیمز باند نشدند کافی بود تا تهیه کنندگان آن را مجاب به انتخاب دنی بویل کند؛ هر چند آقای کارگردان بعد از چند هفته به خاطر چیزی که اختلاف در خلاقیت نامیده شده از پروژه کنار کشید تا اکران قسمت جدید از این مجموعه در تاریخ اعلام شده انجام نشود و به تعویق افتد. در چنین شرایطی کری فوکوناگا که سابقه کارگردانی فیلم های «جین ایر»، «جانوران بدون کشور» و سریال های «کاراگاه واقعی» و«مجنون» را در کارنامه اش دارد به عنوان نفر اول بیست و پنجمین قسمت مجموعه باند انتخاب شد.

مطمئنا در چنین شرایطی خانواده بروکولی به عنوان تهیه کنندگان جیمز باند دنبال حاشیه جدید نیستند اما یک اظهار نظر دوباره آنها را به تیتر یک رسانه‌های سینمایی جهان تبدیل کرده است. باربارا بروکولی در صحبت هایی به گاردین گفته: «باند مرد است. به عنوان یک کاراکتر مرد نوشته شده و من فکر می کنم مرد هم خواهد ماند.»

این اظهار نظر در شرایطی انجام می شود که اخیرا در برابر موجی از فیمینیزم افراطی در هالیوود بازسازی زنانه بسیاری از فیلم های مردانه تاریخ سینما انجام شده و بسیاری ادعا می‌کردند ممکن است جیمز باند هم تحت تاثیر قرار گیرد. باربارا بروکولی که به وضوح از حملات فیمینیست های افراطی نگران است در ادامه می گوید امیدوار است بتواند در این مجموعه کاراکترهای زن بیشتری قرار دهد و طوری کار کند که قصه مناسب این شخصیت های جدید باشد. نکته جالب توجه این است که اکثر شخصیت های زن فیلم های جیمز باند به «دختران باند» مشهور هستند و در طول فیلم بعضا روابط غیر اخلاقی با جاسوس مشهور ام آی شش دارند. باید دید آیا یک شخصیت زن جدی، بدون سوء استفاده جنسی در فیلم های بعدی این مجموعه حضور خواهد داشت یا خیر. هر چه هست ظاهرا قرار نیست مثل سریال «دکتر هو» شبکه بی بی سی جیمز باند هم دچار تغییر جنسیت شود.

انتهای خبر/

نمایش موجودیت‌ها