date_range یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۳۲:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

اشتغالزایی صنعت در خراسان‌رضوی رشد کرده است

اشتغالزایی صنعت در خراسان‌رضوی رشد کرده است

مشهد- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی گفت: ظرف شش ماه نخست امسال شاخص اشتغال در صدور پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی این استان در مقایسه با مدت مشابه پارسال 70 درصد بیشتر شده است.

راضیه علیرضایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت 196 فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری 15 هزار و 141 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای چهار هزار و 490 نفر در خراسان رضوی صادر شد.
وی ادامه داد: تعداد پروانه های بهره برداری صنعتی صادره نیز ظرف شش ماه گذشته 61 درصد افزایش داشت. در این مدت از بین پروانه های بهره برداری صادره در خراسان رضوی شهر جوین با سرمایه گذاری پنج هزار و 826 میلیارد ریال بیشترین سهم را بین شهرستانهای استان داشته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: همچنین از بین پروانه های بهره برداری صادره در این مدت بخش ساخت فلزات اساسی با برخورداری از سرمایه گذاری شش هزار و 195 میلیارد ریالی و بخش وسایل نقلیه موتوری با اشتغالزایی برای 880 نفر بیشترین سهم را در بین سایر رسته های صنعتی داشته اند.
وی افزود: امسال تاکنون 838 فقره جواز تاسیس صنعتی و طرحهای توسعه ای با سرمایه گذاری 38 هزار و 359 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای 17 هزار و 255 نفر در خراسان رضوی صادر و سرمایه گذاری در این بخش نسبت به مدت مشابه پارسال 42.9 درصد بیشتر شده است.
علیرضایی ادامه داد: در حوزه صدور جواز تاسیس و طرحهای توسعه ای مشهد با برخورداری از 500 طرح (59.6 درصد از کل) و سرمایه گذاری 13 هزار و 550 میلیارد ریال(36.6 درصد از کل) رتبه نخست را در بین شهرستانهای خراسان رضوی به دست آورد.
وی گفت: بیشترین سهم سرمایه گذاری در طرحهای صنعتی استان طی این مدت مربوط به ماشین آلات و دستگاههای برقی بود که 12 هزار و 28 میلیارد ریال از کل سرمایه گذاری را به خود اختصاص داد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: همچنین بیشترین اشتغال در طرحهای صنعتی استان مربوط به بخش محصولات غذایی و آشامیدنیها با دو هزار و 273 نفر از کل اشتغال بوده است.
پنج هزار و 644 واحد فعال صنعتی با 163 هزار میلیارد ریال سرمایه‌ گذاری و اشتغالزایی برای 189 هزار نفر به صورت مستقیم در خراسان رضوی فعالیت دارند. دو هزار و 424 واحد از این کارخانه ها با اشتغال 74 هزار و 966 نفر در سطح شهرکها و نواحی صنعتی استان مستقرند که معادل 9.2 درصد اشتغال کل کشور و آمار40 درصدی صنایع را در خراسان رضوی دارند. همچنین 893 واحد معدنی با سرمایه ‌گذاری چهار هزار و 530 میلیارد ریال و سه میلیون تن ذخیره قطعی در خراسان رضوی وجود دارد که حجم استخراج سالانه از آنها 30 هزار تن است. در این معادن 9 هزار و 600 نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند.
نمایش موجودیت‌ها