date_range پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۰۵:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

زمین‌لرزه 3.7 ریشتری، سنخواست در خراسان شمالی را لرزاند

زمین‌لرزه 3.7 ریشتری، سنخواست در خراسان شمالی را لرزاند
دسته خبری: سیاست|محیط زیست

بجنورد- ایرنا- زمین‌لرزه به بزرگای 3.7 درجه در مقیاس امواج درونی زمین، ریشتر حوالی ظهر امروز پنجشنبه سنخواست شهرستان جاجرم در خراسان شمالی را لرزاند.

به گزارش ایرنا بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زلزله در ساعت 12 و هشت دقیقه و 33 ثانیه امروز رخ داده است.
بر اساس این گزارش، موقعیت این زمین لرزه در 37.18 درجه شمالی و 56.97 درجه شرقی و عمق 10 کیلومتری زمین به ثبت رسیده است.
فرماندار جاجرم گفت: این زلزله خسارات مالی و جانی در پی نداشت.
ساعت 14 و 16 دقیقه دیروز هم زمین لرزه به بزرگی 3.5 ریشتر سنخواست شهرستان جاجرم در خراسان شمالی را لرزاند. همچنین زمین لرزه ای به قدرت 4.9 در امواج درونی زمین ریشتر ساعت 8 و 28 دقیقه روز سه شنبه بخش سنخواست شهرستان جاجرم خراسان شمالی را لرزاند که با خسارت هایی در مناطق روستایی همراه بود.
در زلزله 23 اردیبهشت ماه پارسال، بیش از 14 هزار و 500 واحد مسکونی در 77 روستا و 3 نقطه شهری استان خسارت دیدند و در این حادثه 2 هزار و 449 واحد در روستاها به علت شدت زلزله نیاز به بازسازی پیدا کردند و در شهرها نیز 2 هزار و 500 واحد احداثی شناسایی شد.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
نمایش موجودیت‌ها