date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۴:۳۵:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

بازرسی از 1600 تجهیز عمده پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت

بازرسی از 1600 تجهیز عمده پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

رئیس امور بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی از رسیدن شاخص اثربخشی بازرسی فنی پارس جنوبی به 99.2 درصد در سال 97 خبر داد و گفت: در تعمیرات سال آتی باید از حدود یک‌هزار و 600 تجهیز عمده بازرسی صورت گیرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، مهدی شفیعی‌مطهر؛ رئیس امور بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی در خصوص شاخص اثربخشی بازرسی فنی مجتمع گازی پارس جنوبی گفت: فرآیند بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی مبتنی بر برنامه‌ریزی بر مبنای ریسک است.

وی با بیان اینکه در این مجتمع فعالیت‌های بازرسی کاملاً هدفمند صورت می‌گیرد، گفت: در راستای استراتژی مجتمع برای افزایش بهره‌وری، ارتقا و رشد تولید و همچنین استراتژی مدیریت دارایی‌های فیزیکی یک افق 10 ساله بر پایه استانداردها و ملزومات فنی برای بازرسی‌ها تعریف شده که خط و مشی ما را در تعمیرات مشخص می‌کند.

وی افزود: در سال جاری از بازرسی‌های غیرضروری اجتناب شده و 30 درصد از تجهیزات از فرآیند بازرسی در تعمیرات خارج شدند که همین امر باعث ادامه تولید در زمان تعمیرات اساسی و حفظ منافع ملی شده است.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر با توجه به انجام یک پروسه هدفمند و برنامه‌ریزی شده شاخص اثربخشی بازرسی فنی در مجتمع گاز پارس جنوبی برای اولین بار از 99 درصد عبور کرده است.

شفیعی با بیان اینکه فعالیت بازرسی فنی در سال جاری با کیفیت بسیار بالا انجام شده است، گفت: با بازرسی‌های صورت گرفته روی حدود 70 درصد واحدهای فرآیندی برنامه پالایشگاه‌ها برای انجام تعمیرات و تغییرات لازم کاملاً مشخص شده است.

به گفته وی؛ در این بازه نزدیک به 800 تجهیز مکانیکی مهم،400 نقطه کوپن‌های خوردگی بازرسی و بر روی یک‌هزار و 200 نقطه نیز بازرسی غیرمخرب و تست انجام شده است.

شفیعی انجام تست MFL مخازن را از دیگر برنامه‌های این امور عنوان کرد و گفت: بازرسی و نظارت بر رفع برخی از پانچ‌های باقیمانده در پالایشگاه ششم و نهم نیز در سال جاری صورت گرفته است.

به گفته شفیعی؛ در پالایشگاه ششم 30 زانویی 32 اینچ که با حجم بالای کار، تحت نظارت بازرسی فنی تعویض، جوشکاری، تست و راه‌‌اندازی شده است.

وی افزود: در بخش بازرسی برق و ابزار دقیق تمرکز بازرسی فنی مجتمع بر ریشه‌یابی خطاهای برقی تجهیزات و تلاش برای رفع مشکلات رله‌های حفاظتی و سیستم‌های ارتینگ و خرابی کابل‌ها و اتصال کوتاه بوده که برنامه تعمیراتی آن نیز با همکاری بخش برق مجتمع مشخص شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین در سال گذشته بازرسی و تعمیر مشعل‌های پالایشگاه نهم و تعویض تعدادی از مبدل‌های مجتمع نیز انجام شده است.

شفیعی در ادامه به برنامه‌های سال 97 مجتمع اشاره کرد و گفت: اصلی‌ترین برنامه این امور بهبود شاخص اثربخشی بازرسی فنی و عبور از 99.2 درصد اثربخشی است. از سوی دیگر برنامه ما فعال‌تر کردن موضوع مدیریت خوردگی در مجتمع است.

وی افزود: این کار برای کاهش و مدیریت نقاطی که دارای خوردگی هستند، صورت می‌گیرد.

به گفته شفیعی؛ در سال آینده حجم بازرسی‌ در بخش تجهیزات مکانیکی 100 درصد افزایش پیدا می‌کند و در تعمیرات سال آتی باید از حدود یک‌هزار و 600 تجهیز عمده بازرسی صورت گیرد. این افزایش به دلیل گستردگی تجهیزات و اضافه شدن پالایشگاه‌های جدید و پانچ‌های ( نواقص) پروژه ایجاد شده است.

وی در پایان گفت: نتایج بازرسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که تمام پالایشگاه‌های مجتمع با ظرفیت کامل و بدون هیچ‌گونه مشکلی در حال دریافت گاز و تولید محصولات متنوع هستند.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها