date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۳۵:۰۰ ق.ظ

باقریان: واشنگتن حضور نظامی خود را در سوریه کاهش خواهد داد

باقریان: واشنگتن حضور نظامی خود را در سوریه کاهش خواهد داد

به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، آمریکا در سوریه به دنبال حفظ پایگاه‌های خود است. واشنگتن یک جنگ نیابتی را در این کشور پیگیری می-کند؛ لذا حضور نظامی خود را در قالب سربازان و تفنگداران کمتر خواهد کرد.

«فرشید باقریان»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم ، در خصوص تلاش آمریکایی­‌ها برای افزایش حضور غیرنظامی خود در سوریه به دنبال ناکامی پروژه‌های نظامی آن­ها در این کشور و پیگیری اهداف نظامی از طریق نیروهای دموکراتیک سوریه، با اشاره به اینکه واشنگتن حضور نظامی خود را در سوریه کاهش خواهد داد، بیان داشت: ارتش کرد در سوریه از منافع آمریکا حفاظت می­‌کند.

وی با توجه به اهداف واشنگتن از دخالت­‌های خود در سوریه در چارچوب افزایش نیروهای غیرنظامی در این کشور گفت: بدیهی است که آمریکا در سوریه به دنبال حفظ پایگاه‌های خود است. واشنگتن یک جنگ نیابتی را نیز در این کشور پیگیری می­‌کند؛ لذا حضور نظامی خود را در قالب سربازان و تفنگداران کاهش خواهد داد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر تاثیرگذاری حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه بر اقدامات ترکیه در اقلیم کردستان عراق اشاره داشت: قرار است گذرگاه شمال عراق به‌ نوعی به آب‌های آزاد دسترسی پیدا کند. کما اینکه خط لوله نفت از کرکوک به ترکیه احداث می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل ارتش دموکراتیک سوریه و تهدید آن به امنیت ملی ترکیه تاکید داشت: اگر نیروهای دموکراتیک سوریه دست به اقدامات خرابکارانه بزند و به دنبال گرفتن جای داعش در منطقه باشد، منافع مادی، نظامی و امنیتی ترکیه به خطر خواهد افتاد.

باقریان با توجه به اینکه اقدامات نیروهای دموکراتیک سوریه در راستای منافع آمریکا است، گفت: آنها به واسطه کمک‌های آمریکا در حال حاضر در اختیار این کشور و حافظ منافع آمریکا است که می‌تواند برای سوریه و ایران نیز به عنوان یک تهدید محسوب شود.

وی با تاکید بر استراتژی جدید نظامی کردهای سوری که با سیاست­‌های واشنگتن هماهنگ است، اشاره داشت: تنش­‌ها در منطقه شمال سوریه طی سال 2018 بسیار زیاد خواهد بود. بسیاری از این موضوعات بر اساس استراتژی نظامی جدیدی است که نگاشته می‌شود.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها