date_range یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۰۲:۰۰ ق.ظ

تربیت با تجارت کتاب‌های کمک‌درسی

تربیت با تجارت کتاب‌های کمک‌درسی
دسته خبری: جامعه|تحصیل

روزنامه محلی بشارت یزد در سرمقاله اول مهرماه خود در مطلبی با عنوان «تربیت با تجارت کتاب‌های کمک‌درسی» نوشت: سال جدید تحصیلی در حالی آغاز می‌شود که نظام آموزش و پرورش با برخی تغییرات در سال تحصیلی 97 - 96 مواجه بوده است.

در ادامه این مطلب به قلم مریم سالاروند آمده است: حذف آزمون مدارس خاص در دوره متوسطه اول و تلاش متولیان نهاد آموزش و پرورش برای جلوگیری از تبلیغ و ترویج کتابهای کمک آموزشی در دوره ابتدایی از مهمترین رخدادهای چند ماهه گذشته بوده و این تلاشها مبین آن است که نظام آموزشی کشور در صدد رفع برخی از مشکلاتی که به واسطه منفعت طلبی جریان های خارج از این نهاد ایجاد شده، برآمده است.
این روزها بخش قابل توجهی از آگهی های بازرگانی رسانه ملی را تبلیغات متعدد کتاب های کمک درسی تشکیل می دهد، حجم این تبلیغات از سایر کالاها و محصولات مورد نیاز خانواده ها بیشتر شده است، حال این پرسش پیش می آید که اگر هدف موسسات آموزشی واقعا فرهنگی و افزایش دانش و توانمندی های علمی دانش آموزان و پای نفع مالی در میان نیست، از کجا و چگونه هزینه گزاف تبلیغات تلویزیونی که هر ثانیه آن در برخی ساعات میلیونی است، را تامین می کنند.
تیراژ میلیونی و درآمدهای میلیاردی حاصل از فروش کتابهای کمک درسی چیزی نیست که به آسانی بتوان از آن چشم پوشی کرد، در پشت این تجارت پرسود به تنها چیزی که توجه نمی شود، لذت بردن دانش آموزان از درس خواندن و قربانی شدن نظام تعلیم و تربیت است، موسسات آموزشی به جامعه دانش آموزی و خانواده های آنها به عنوان یک منبع درآمد سرشار نگاه می کنند و برای حفظ این منبع درآمدی کتابهای مختلف با رنگ های متفاوت و نام های مختلف را روانه بازار می کنند.
مافیایی تجارت کنکور بزرگترین ضربه را به نظام آموزشی کشور وارد کرده و به رقابتی کاذب در جامعه دامن زده که باعث افزایش استرس ناشی از قرار گرفتن دانش آموزان در فضای رقابتی کنکور از ابتدای تحصیلات مدرسه ای می شود و حاصل چنین رویکردی لذت بخش نبودن درس خواندن، کاهش کیفیت آموزش و سطحی شدن یادگیری تنها برای رقابت با دیگران است.
بیشترین میزان گردش مالی فروش کتاب در کشور مربوط به کتاب های کمک آموزشی است که همین موضوع باعث نهادینه شدن بی علاقگی به مطالعه آزاد از دوران کودکی می شود، اما تجارت کنکور به دلیل منافع مالی که در این عرصه وجود دارد اهمیتی به آثار آن در نظام تعلیم و تربیت نمی دهد و برای تداوم این تجارت آماده انجام هرگونه هزینه ای است.
در چنین شرایطی نقش برنامه ریزان نظام آموزشی کشور بسیار مهم است، استفاده از تجربیات کشورهای توسعه یافته در زمینه آموزش مانند فنلاند، به تحول در نظام آموزشی کشور کمک می کند و کنکور را که هم اکنون به اژدهای هفت سری در ساختار آموزشی کشور تبدیل شده، شاید اندکی تضعیف کند.
روزنامه بشارت یزد در گستره استان یزد منتشر و توزیع می شود.
160 رسانه در استان یزد مجوز دارند که از این تعداد ١١٦ مجوز متعلق به نشریات چاپی، ٢٨ مورد متعلق به رسانه های برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری) و ١٦ مجوز هم مربوط به رسانه های الکترونیک غیر برخط است.
نمایش موجودیت‌ها