date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۰۱:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

نمایشگاه اسناد مشروطه‌خواهان گیلان در رشت آغاز به کارکرد

نمایشگاه اسناد مشروطه‌خواهان گیلان در رشت آغاز به کارکرد

رشت- نمایشگاه اسناد مشروطه‌خواهان گیلان در آستانه فرارسیدن یکصد و نهمین سالروز فتح تهران در عمارت میرزا خلیل رفیع در رشت آغاز به کارکرد.

در آستانه فرارسیدن یکصد و نهمین سالروز فتح تهران(۲۲ تیرماه) توسط مجاهدان مشروطه خواه گیلانی و بختیاری، نمایشگاه اسناد مشروطه خواهان گیلان در عمارت میرزا خلیل رفیع رشت پربا شد.

حسن اکبری مجموعه دار اسناد مشروطه درباره برگزاری این نمایشگاه گفت: این اسناد حاصل سال ها تلاش فردی است که با هزینه شخصی موفق به گردآوری بیش از ۲۰۰۰ سند در حوزه تاریخ گیلان شده ام.

وی با بیان اینکه ۱۶ سند از مکاتبات فعالان مشروطه گیلان در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است، تصریح کرد: در این نمایشگاه هشت عکس از مشروطه خواهان گیلان منتشر شده که پس از فتح تهران در میدان بهارستان گرفته شده است.

اکبری یادآورشد: اسنادی که امروز در این نمایشگاه به نمایش درآمده عکس های دیده نشده ای از مشروطه خواهان گیلانی است که بعد از پیروزی، در میدان بهارستان گرفته شده است.

وی با ابراز تاسف از کمرنگ بودن هویت مشروطه خواهان گیلانی در فتح تهران توسط اکثر تاریخ نویسان، گفت: این اسناد ثابت می کند که مدیریت و هسته مرکزی فتح تهران توسط مشروطه خواهان گیلانی شکل گرفته است.

اکبری افزود: این نمایشگاه فرصتی است تا پژوهشگران و تاریخ نویسان با تاریخ گیلان بیشتر آشنا شوند.

نمایش موجودیت‌ها