date_range شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۳۲:۰۰ ب.ظ

دستگاه‌های دولتی برای حفظ باغستان سنتی قزوین به میدان بیایند

دستگاه‌های دولتی برای حفظ باغستان سنتی قزوین به میدان بیایند
دسته خبری: جامعه|محیط زیست

قزوین-ایرنا-عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت: حفظ و احیای باغستان سنتی این شهر در گرو حمایت همه مسئولان است و تنها با بودجه و اعتبارات شهرداری نمی‌توان برای حفظ این میراث ارزشمند اقدام کرد.

مهدی عبدالرزاقی شنبه شب در نشست پارلمان محلی قزوین افزود: آب، راه و امنیت یک بخش و صرفه اقتصادی محور دیگر در لزوم حفظ و احیای باغستان سنتی به عنوان میراثی دیرینه برای شهروندان و محیط زیست این شهر به حساب آمده و باید مورد توجه و حمایت همه جانبه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اگر همت استانی برای حفظ باغات سنتی نباشد این میراث ارزشمند از بین خواهد رفت و برای حفظ آن همگی باید به کمک شهرداری بیایند.
عبدالرزاقی با بیان اینکه حفظ باغستان تنها با بخشنامه و تشکیل جلسات ممکن نیست، یادآور شد: امسال شورای شهر 40 میلیارد ریال برای حفط باغستان سنتی قزوین اختصاص داده و اقدامات خوبی هم در حال انجام است اما این کافی نیست و باید سایر مسئولان دستگاه های دولتی از جمله استانداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی، آب منطقه ای و میراث فرهنگی نیز در جهت حمایت عملی از آن اقدام کنند.
به گفته وی، با وجود کارهای انجام شده از سوی شهرداری و شورای شهر قزوین در جهت احیا و حفظ این باغات، دست آخر نیز متهم به تفکیک آن شده ایم که این مساله به هیچ عنوان عادلانه نیست.
مدیر باغستان های شهرداری قزوین نیز در ادامه این نشست گفت: امسال در یک رکورد بی سابقه و با استفاده از 6.5 میلیون متر مکعب آب کانال، تمامی باغات سنتی آبیاری شدند.
حمید رحمانی اضافه کرد: خوشبختانه با وجود گرمای شدید هوا تلاش شد تا درختانی که حتی میوه ندارند با آبیاری های انجام شده، حداقل خشک نشوند.
وی با تاکید بر اینکه باید برای پساب ها نیز تدابیر ویژه ای اتخاذ شود، اظهار داشت: هم اکنون عملیات علف زنی از باغات سنتی در حال انجام بوده تا جایی که آمار آتش سوزی باغات به کمترین میزان خود رسیده است.
وی ادامه داد: شهرداری قزوین برای آبیاری های خود دارای حق آبه از رودخانه باراجین است و اگرچه امسال به این آب نیازی نبود اما به هر حال باید این میزان تامین شود.
رحمانی، توزیع نهال، ماشین آلات و لایروبی را از دیگر اقدامات صورت گرفته شهرداری در باغستان ها برشمرد و گفت: با گشت زنی مستمر و حفاظت نیز تا حدودی امنیت نسبی در باغات سنتی قزوین برقرار شده است.
وی، بودجه مصوب سازمان باغستان های سنتی در سال جاری را 40 میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: تخصیص سه درصد از محل صدور پروانه های ساختمانی نیز بخشی از اعتبارات این سازمان است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه تنها شهرداری در این زمینه به ما کمک می کند و با وجود وعده هایی که دستگاه های دولتی در این زمینه داده اند تاکنون هیچ حمایتی از سوی آنها در زمینه باغستان ها اتفاق نیفتاده است.
نمایش موجودیت‌ها