date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۲۷:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور

مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور
منبع خبر: شبکه خبر
دسته خبری: جامعه|آیین

دبیر ستاد مرکزی اربعین: 58 درصد زائران مراسم اربعین حسینی از مرز مهران وارد خاک عراق شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

شهریار حیدری در برنامه تیتر امشب درباره آمار تردد زائران از مرزهای کشور گفت: تاکنون 58 درصد از زائران از مرز مهران - 28 درصد زائران از مرز شلمجه - 11 درصد از مرز چذابه و 3 درصد از زائران به صورت هوایی برای حضور در مراسم اربعین حسینی وارد خاک عراق شدند.

مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور 

دبیر ستاد مرکزی اربعین تعداد ثبت نام کنندگان زائران اربعین حسینی در سامانه سماح را یک میلیون 650 هزار نفر خبر داد و افزود: از این میان یک میلیون و 500 هزار روادید صادر شده است.

او گفت: در 10 روز گذشته 655 هزار زائر اربعین حسینی از مرزهای زمینی و هوایی وارد خاک عراق شدند.

وی افزود: طبق مصوبه طرح تردد زائران حسینی در ایام اربعین و تقسیم بندی استان ها، زائران 14 استان تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزی، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، لرستان، خرسان رضوی، خراسان شمالی، اصفهان و ایلام از مرز بین المللی مهران تردد خواهند کرد.

حیدری گفت: با توجه به باز نشدن مرز خسروی مقرر شده که هفت استان دیگر آذربایجان غربی و شرقی، اربیل، زنجان، همدان، کردستان و کرمانشاه نیز از مرز مهران تردد کنند .

او گفت: زائران استانهای اصفهان، خراسان رضوی و خراسان شمالی می توانند از مرزهای شلمچه و چذابه تردد کنند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین درباره تاخیر در صدور روادید افزود: در این باره تحقیقات میدانی صورت گرفت و آمارها نشان داد که حدود 17 استان کمتر از 24 ساعت روادید آنها صادر و 6 استان در مدت 48 ساعت و تهران با مدت زمان 72 ساعته روادید آنها صادر شده است.

او گفت: خبری که در تاخیری روادید در برخی از استان ها صادر شد مبنی بر تجمیع افراد در ثبت نام زائران بوده و این تاخیرعمدی نیست.

وی افزود: 2 هزار و 500 دفاتر زیارتی در کشور آماده ثبت نام زائران برای حضور در مراسم اربعین حسینی هستند.

حیدری درباره پرداخت ارز به زائران حسینی گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با بانک ملی باجه های در ورودی مرزهای و در کشور عراق از امشب به صورت شبانه روز به زائران خدمات رسانی خواهند کرد.

او گفت: تاکنون 116 هزار نفر در سامانه پیام رسان بله بانک ملی برای دریافت ارز ثبت نام کردند.

حیدری افزود: 92 درصد از زائران ثبت نام کننده در سامانه بله متقاضی دریافت ارز 100 هزار دیناری و 8 درصد متقاصی ارز 50هزار دیناری بودند.

او گفت: حدود 30هزار زائر تا ساعت 24 امشب در خروجی مرز مهران ارز خود را دیافت خواهند کرد.

محمود محمدی‌نسب افزود: در فعالیت های درون مرزی هلال احمر و وزارت بهداشت هر کدام وظایف خاص خود را دارند که وزارت بهداشت در فعالیت های درون مرزی فعالیت می کند اما در آنسوی مرزهای ایران در خاک عراق کمیته امداد و نجات ستاد اربعین با 40 مرکز و پایگاه درمانی اقدام به فعالیت می کند.


مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور 

او افزود: این 40 مرکز از مرز ایران شروع و در طول مسیر شهرهای کاظمین، سامرا، نجف و کربلا خدمات درمانی ارائه می کند.

محمدی‌نسب در مورد برقراری اردوگاههای اضطراری در مرزها گفت: طوفان شب گذشته در خوزستان باعث شد هموطنان در این اردوگاهها اسکان اضطراری داشته باشم.

علاوه بر این چنانچه زائران نیاز به خدمات امدادی در بین جاده ها باشد کمیته امداد و نجات ستاد اربعین اقدام خواهد کرد.

استاندار خوزستان در ارتباط تصویری در مورد امکانات مرز چذابه گفت: تاکنون 300 هزار نفر از مرز چذابه وارد کشور عراق شده اند علاوه بر این حدود 30 هزار نفر از اتباع خارجی که از مرز میرجاوه در شرق استان سیستان و بلوچستان وارد کشور شده اند از مرز چذابه در استان خوزستان به سمت عراق خواهند رفت. 

 

  مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور

 

غلامرضا شریعتی افزود: در دو سال گذشته و تجربه های قبلی با تعبیه پارکینگ های مجهز به دوربین و دیوار بتنی از خودروهای زائران حفاظت می شود.

 

شریعتی گفت: در شلمچه 120 هکتار پارکینگ با سرویس های بهداشتی و خدماتی همراه با پذیرایی وجود دارد که از زائران اربعین حسینی پذیرایی می شود.

 

مدیر توزیع ارز اربعین در ارتباط تلفنی گفت: زائران اربعین می توانند از طریق پیام رسان «بله» بانک ملی پس از اینکه ثبت نام آنها در سامانه «سماح» نهایی شد می توانند باورود کد ملی خود تا سقف مبلغ 100 هزار دینار به مبلغ 960 هزار تومان انتخاب و خریداری کنند. مبلغ 50 هزار دیناری را 480 هزار تومان خواهد بود. 

 

مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور


محمدی افزود: هموطنان می توانند با ارائه رسید و اصل فاکتور خرید دینار عراق در باجه های پیش بینی شده در مرزهای خروجی اقدام به دریافت دینار عراق می کنند. 

او مکان تحویل دینار را در خاک عراق اعلام کرد و گفت: باجه های مستقر در نجف، کربلا و کاظمین همین امروز دوشنبه اقدام به تحویل دینار به زائران کردند.

مدیر توزیع ارز اربعین گفت: رسید های بانکی تا تاریخ 11 آبان 97 اعتبار دارد و چنانچه هر یک از زائران نتوانند ارز خود را دریافت کنند پس از این تاریخ مبلغ ریالی به حاب آنها مسترد خواهد شد.

 

قاسم سلیمانی دشتکی - استاندار ایلام درارتباط مسقیم با برنامه تیتر امشب گفت: در شب گذشته بخاطر باد و باران شرایط دشواری را داشتیم و توانستیم زائران را در مساجد و مدارس ساماندهی کنیم.

مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور

او گفت: بعد از آرام شدن شرایط جوی از ساعت 24 شب گذشته مرزها برای زائران بازگشایی و ارائه خدمات به زائران بدون مشکل انجام شد.

وی افزاد: در شب گذشته مسئولان استان همکارهای خوبی داشتند که از آنها تشکر می کنیم.

استاندار ایلام درباره پارکینک خودروها گفت: مشکلی برای پارکینگ خودرها وجود ندارد و تمهدات خوبی در این باره صورت گرفته است.

تصویرها
مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور
مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور
مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور
مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور
مرز مهران پرترددترین گذرگاه مرزی کشور
نمایش موجودیت‌ها