date_range چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۴۷:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

«آریوبرزن»، دلاور ملی به روایت پوریا خادم منتشر می‌شود

«آریوبرزن»، دلاور ملی به روایت پوریا خادم منتشر می‌شود
منبع خبر: خبرگزاری قرآن

گروه هنر «آریوبرزن - دربند پارس»، قطعه‌ای میکروتنال با نگاهی مدرن به موسیقی ایرانی است که توسط پوریا خادم منتشر خواهد شد.

«آریوبرزن»، دلاور ملی به روایت پوریا خادم منتشر می‌شود

به گزارش ایکنا ، این قطعه آخرین مقاومت آخرین هنگ پارسی به فرماندهی «آریو برزن» در جنگ «دربند پارس»، را روایت می‌کند که در قسمت اول، دقیقا از افتادن آخرین سرباز تحت فرماندهی آریو، با پیانو کوک کلاسیک آغاز می‌شود و از بعد از رویارویی حماسی آریو برزن و اسکندر مقدونی، نوازنده (به احترام این دلاور ملی)، بلند می‌شود و پشت پیانوی کوک میکروتنال ایرانی می‌نشیند:«.. این آریو برزن است، ایستاده می‌میرد...»
این اثر، ثبت یک رئالیسم لحظه‌ای، در یک تک برداشت، هم در صدا و هم در تصویر، از یک سولو پرفورمنس موزیکال بوسیله دو پیانو، یکی با کوک کلاسیک و یکی با کوک میکروتنال ایرانی است، که بر پایه مُد‌ها، فواصل، و الگو‌های ریتمیک و ملودیک ردیف دستگاهی موسیقی ایران، با نگاهی مدرن به موسیقی اصیل ایرانی و مبانی‌اش در موسیقی قرن ٢١، با ایده و طرحی مدرن از «پوریا خادم»، با نگرش پلی استایل به موسیقی، روایت شده است.
این قطعه که با حمایت مؤسسه فرهنگی هنری خادمین امام علی ابن ابی طالب(ع) منتشر می‌شود، در استودیو صبا و توسط کاوه عابدین و مازیار باباباشی صدابرداری و توسط کاوه عابدین میکس و مسترینگ شده است.
پوریا خادم که سابقه همکاری با «ارکستر فیلارمونیک پراگ» و «علی رهبری» را در آلبوم «پوئم سمفونی تختی» به عنوان آهنگساز برعهده دارد، آهنگساز این اثر است و در عین حال به عنوان تک نواز پیانو کوک «تامپره شده کلاسیک» و پیانو کوک «میکروتنال» به ایفای نقش می‌پردازد.
جنگ «دربند پارس» یا «نبرد دروازه پارسی» نبردی بود که در کوه «گیلویه» نزدیکی شهر «دهدشت» کنونی بین سپاهیان اسکندر و سپاه ایران به فرماندهی آریوبرزن درگرفت.
سپاهیان آریوبرزن تا آخر ایستادگی کردند. ولی اسکندر گجسته، به وسیله اسرای جنگی راهی به پشت خط ایرانیان پیدا کرد. در این نبرد آریوبرزن تعداد افرادش به روایتی ۳۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده و فقط ۴۰ اسب داشتند. زمانی که ارتش اسکندر به دروازه‌ها می‌رسد، آریوبرزن و ارتشش از بالای دروازه سنگ‌های بزرگی به سمت آنان پرت می‌کنند و تعدادی از آنان کشته شده و بقیه فرار می‌کنند. سرانجام چوپانی خائن، در ازای تعدادی سکه طلا راهی را به اسکندر نمایش داد که به وسیله آن اسکندر توانست آریوبرزن و افرادش را محاصره کند. پس از قتل آریوبرزن، اسکندر او را به خاک سپرد و روی قبرش نوشت: «به یاد لئونیداس»!
انتهای پیام
تصویرها
«آریوبرزن»، دلاور ملی به روایت پوریا خادم منتشر می‌شود
نمایش موجودیت‌ها