date_range سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۳۴:۰۰ ب.ظ

به بهانه سالروز عملیات کربلای 5؛ بازهم یاد خط‌شکنان کربلا زنده شد/ بازمانده لشکر عشق از گردهمایی یادگار یاران می‌گوید

به بهانه سالروز عملیات کربلای 5؛ بازهم یاد خط‌شکنان کربلا زنده شد/ بازمانده لشکر عشق از گردهمایی یادگار یاران می‌گوید
منبع خبر: خبرگزاری قرآن
دسته خبری: سیاست|آیین

گروه اجتماعی: چهارمین یادواره خط‌شکنان کربلا ویژه بزرگداشت شهدای عملیات کربلای 4 و 5 با حضور خانواده‌های معظم شهدا و همچنان بازماندگان این عملیات‌ها در شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، امروز، 19 دی‌ماه مصادف با سالروز عملیات کربلای 5 در سال 65 است. یکی از بزرگترین عملیات‌هایی که سرنوشت جنگ را تغییر داد و باعث شد تمام کشورهایی که با ما به جنگ برخاسته بودند متوجه شوند که نمی‌توانند حریف ایران اسلامی شوند به‌همین دلیل قطعنامه ۵۹۸ بعد از این عملیات قطعی شد.
البته همچنان که بارها نیز گفته شده است، اگر عملیات کربلای 4 نبود، مسلماً عملیات کربلای 5 که در آن پیروزی بسیار بزرگی نصیب رزمندگان اسلام شد، در کار نبود. گرچه شهدای بسیاری در این دو عملیات آسمانی شدند و راه سعادت را پیمودند.

طلایه‌دار کربلای ۴ و ۵ رزمندگان استان فارس هستند
در این دو عملیات بزرگ، گردان‌ها و لشکرهای متعددی از استان‌های مختلف کشورمان حضور داشتند اما طبق بازخوانی خاطرات بازماندگان آن دوران، لشکر 19 فجر که متعلق به استان فارس است، در این دو عملیات به عنوان لشکر خط شکن و نقش بسیار کلیدی و عمده‌ای به عهده داشت به طوری که طبق اذعان محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آن دوران طلایه‌دار کربلای ۴ و ۵ رزمندگان فارس هستند.
شهدای مشهور و بسیاری از استان فارس در دو عملیات به فوز عظیم شهادت دست یافتند که از جمله آن‌ها می‌توان به شهیدان ظل‌انوار، سیدمحمد کدخدا، محمد اسلامی‌نسب، مهدی زارع، محمد غیبی، روزیطلب، ذاکرعباسعلی و غیره اشاره کرد. شهدایی که به حق می‌توان گفت خط شکنان کربلای 4 و 5 بودند.

به بهانه سالروز عملیات کربلای 5؛ بازهم یاد خط‌شکنان کربلا زنده شد/ بازمانده لشکر عشق از گردهمایی یادگار یاران می‌گوید
اکنون قریب 4 سال است که خانواده‌های جمعی از این شهدا سنتی زیبا را در سالروز عملیات کربلای 4 و 5 پایه‌ریزی کرده‌اند و در آن به یاد این امامزادگان عشق و ایثار گردهم می‌آیند و هر کدام از عزیزان و دردانه‌های شهیدشان می‌گویند و می‌سرایند.
امسال نیز چهارمین یادواره خط شکنان کربلا با مشارکت و همراهی خانواده‌های معظم شهدا و مؤسسه سیره شهدای فارس برگزار شد که در این گزارش شرحی از این گردهمایی را به نقل از سردار سرتیپ دوم پاسدار مجتبی مینایی‌فرد، فرمانده اطلاعات عملیات لشکر 19 فجر در دوران دفاع مقدس که در این دو عملیات این لشکر به عنوان خط شکن حضور داشت، می‌خوانیم.

بازمانده لشکر عشق از گردهمایی یادگار یاران می‌گوید
«حال و هوایی کاملاً متفاوت دارم و دقیقاً خاطرات کربلای 4 و 5 را مرور می‌کنیم و از اینکه نمی‌توانیم پس از چند سال هنوز یاد و خاطره آن دلاوران را آن‌طور که باید زنده نگه داریم.
به هر حال یک تنه شروع کردم و چه زیبا از آب درآمد بنر کوچکی اما به زیبایی درب ورودی را مزین کرده بود که مقدم خانواده معظم شهدا و ایثارگران و مسئولان و مدیران را گرامی می‌داریم و از خرج‌های دیگر خبری نبود.
خانواده شهید نگهداری از اولین نفراتی بودند که وارد شدند و رفته رفته جمعیت بیشتری مشرف می‌شدند. مادر گرانقدر سه شهید روزیطلب و عروس خانواده خانم حسینی که خود برادر پاسدار عبدالحمید فدایی امام زمان(عج) است و یادگار مظلوم شهید غیبی و همسر محترمشان معنویت عجیبی را به مجلس آوردند.
همسران دو شهید بزرگوار مرتضی جاویدی و محمود ستوده در عین سادگی و وقار دعوت بودند. همان دو شهیدی که هزاران نفر روی اسم آن‌ها به پست و درجه رسیدند. امروز با فرزندان و نوه‌ها وارد شدند و از همان ابتدا به دنبال خانواده محترم شهیدان اسلامی نسب و ظل انوار بودند تا پس از سال‌ها دیدارشان را تازه کنند. خانواده محترم شهید حاج مهدی زارع و برادر شهیدشان باقر زارع و شهید امان‌الله عباسی حال و احوالی می‌کردند و از اوضاع یکدیگر می‌پرسیدند.
البته خانواده‌هایی هم مثل شهید حبشی و شهید شکیباجو بودند که گوشه گوشه مجلس را منور کرده و با حضور سایرین که می‌آمدند جمع آن‌ها نیز گرم می‌شد.

حضور خانواده‌های شهدای مدافع حرم و وطن در محفل عاشقان
دقایقی را با بگو مگو با فرزند شهید حسن حق‌نگهدار بودیم که دقیقاً عین پدرشان هر بیننده‌ای را سرکار می‌گذارند، اوضاع خنده و خاطره برقرار بود. فیض کامل مهیا شد و جلسه حال و هوایی دیگر گرفت. مادر شهیدان غلام و رضا ذاکر عباسعلی که 17 سال در فراق فرزندانش سوخت و امروز با حال و روزی سخت دعوت ما را پذیرفته و با ویلچر وارد شد که بلافاصله همه نگاه‌ها به طرف خانواده سردار بی‌سر شهید عبدالله اسکندری مدافع حرم و خانواده معظم شهید نصیری بیات، مدافع وطن جلب شده بود. خانواده‌هایی که دیری نیست که عزیزانشان را تقدیم کرده بودند و حضورشان پیام‌آور این جمله است که راه و رسم شهادت کورشدنی نیست.
هر چند در این یادواره تلاشی بر دیدار خانواده‌های خط شکنان کربلای 4 و 5 بود اما به خواست خدای تعالی به گونه‌ای انجام شد که توجهات دیگر به سمت گوینده، مجری و سخنران و مداح کمتر بود و جمع پیشکسوتان و سرداران و جمعی از مدیران دلسوز صدا و سیما و بانک رسالت که شاید اهل استان نبودند اما اینان که دل در گرو حفظ این انقلاب و نظام دارند، حکایتی مخصوص داشت.

تنها نیاز یادگاران لشکر عشق، توجه به آرمان‌های آنان است
هرچند گله‌مندیم از خیلی‌ها که دعوت بودند و موفق به کسب فیض از وجود خانواده‌های معظم شهدای عزیز نبودند. این‌ها دیگر نیازی به وام و مساعدت و رسیدگی ندارند. به برکت نظام اسلامی و همت مادران و همسران فداکار بچه‌ها از آب و گل بیرون آمده‌اند و نیازشان تنها توجه به آرمان‌های فرزندان و همسرانشان که در شب‌های سرد عملیات کربلای 4 و 5 از جان گذشتند تا امروز پا بر جا و استوار از آرمان‌های آنان نگذریم.
به هر حال پایان مراسم فرا می‌رسید و زمان خداحافظی بود که به ابتکار مؤسسه سیره شهدای فارس از حاضران خواسته شد اینگونه گردهمایی‌ها را خانوادگی شروع کنند و منتظر مسئولان نباشند و با هر بهانه‌ای نوه و نتیجه‌ها را که پدر و دائی و عموی خود را ندیده‌اند، بشناسانند و دوم اینکه از آن مهم‌تر شروع به جمع‌آوری آثار و عکس‌های شهدا کرده تا به عنوان ثروت معنوی برای آیندگان به ارث بگذارند».

تصویرها
به بهانه سالروز عملیات کربلای 5؛ بازهم یاد خط‌شکنان کربلا زنده شد/ بازمانده لشکر عشق از گردهمایی یادگار یاران می‌گوید
نمایش موجودیت‌ها