date_range چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۵۳:۰۰ ق.ظ

اسفندیاری خبر داد: آمادگی 20 فرودگاه کشور برای خدمات‌دهی ویژه به حجاج

اسفندیاری خبر داد: آمادگی 20 فرودگاه کشور برای خدمات‌دهی ویژه به حجاج
منبع خبر: خبرگزاری قرآن

گروه جامعه قائم‌مقام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در امور فرودگاه‌ها از آغاز عملیات حج در 28 تیرماه، خبر داد و گفت: امسال 85 هزار نفر از 20 فرودگاه کشور به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

اسفندیاری خبر داد: آمادگی 20 فرودگاه کشور برای خدمات‌دهی ویژه به حجاج

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی حج و زیارت؛ حسین اسفندیاری، قائم مقام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در امور فرودگاه‌ها درباره عملیات حج در فرودگاه‌های کشور گفت: در سال جاری طبق اعلام سازمان حج و زیارت ۸۵ هزار حاجی از فرودگاه‌های کشور به سرزمین وحی اعزام می‌شوند، در صورت عدم اعلام تغییر توسط سازمان حج و زیارت ثابت ماندن برنامه‌ها، پروازهای رفت حجاج از ۲۸ تیرماه در فرودگاه‌های اهواز، بوشهر، امام خمینی(ره) و مشهد شروع شده و آخرین پروازهای رفت هم ۲۴ مردادماه، در فرودگاه‌های امام(ره) و تبریز انجام می‌شود.

وی افزود: عملیات برگشت نیز از سوم شهریورماه، آغاز شده و تا ۲۲ شهریورماه، به طول می‌انجامد. اولین پرواز برگشت به فرودگاه بوشهر و آخرین پروازهای برگشت در فرودگاه‌های بیرجند، تبریز، امام و گرگان انجام می‌شود.

اسفندیاری اظهار کرد: عملیات حج امسال در فرودگاه‌های امام‌خمینی(ره)، مشهد، اصفهان، اهواز، شیراز، همدان، گرگان، ساری، تبریز، کرمان، ارومیه، یزد، بیرجند، زاهدان، کرمانشاه، زنجان، بندرعباس، بوشهر، اردبیل و رشت انجام می‌شود. همچنین بیشترین تعداد حجاج به تعداد ۲۲ هزار و ۷۱۶ نفر از فرودگاه‌ امام خمینی(ره) و کمترین تعداد حجاج به تعداد ۴۹۳ نفر از فرودگاه رشت اعزام می‌شوند.

این مقام مسئول در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: متولی اصلی حج در ایران سازمان حج و زیارت است و بعد از اعلام زمانبندی حج توسط این فرودگاه‌های کشور برنامه ریزی مربوطه را سازماندهی می‌کنند. با این حال در یک بازه زمانی کوتاه بخش عمده‌ای از فرودگاه‌های ما درگیر عملیات حج هستند و فشار زیادی بر روی شرکت فرودگاه‌ها وجود دارد. باید توجه داشت که فرودگاه چون نقطه شروع و پایان سفر است، خاطره‌ای ماندگار در ذهن حجاج ایجاد می‌کند.

تسهیلات ویژه فرودگاهی برای حجاج

قائم مقام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران درباره اقدامات این شرکت برای تسهیل عملیات حج گفت: طبیعتا از هم اکنون اطلاع رسانی به فرودگاه‌ها انجام شده است. جلسات هماهنگی مدیران این فرودگاه‌ها به همراه مسئول عملیات حج در چندین نوبت در تهران برگزار و برنامه ریزی‌های لازم را انجام خواهیم داد. هفته آینده بعد از ایام عید فطر اولین جلسه هماهنگی را با مدیران فرودگاه ها خواهیم داشت و تذکرات لازم ارائه می‌شود. البته اولین اطلاع‌رسانی به فرودگاه‌ها درباره حج سال ۹۷ در اسفندماه ۹۶ انجام شده است.

اسفندیاری درباره اقدامات انجام شده برای ساماندهی همراهان حجاج گفت: تعداد زیادی از مردم مخصوصاً در برگشت به عنوان مستقبل به فرودگاه‌ها مراجعه می‌کنند. حتی در برخی شهرها شاهدیم که به ازای هر حاجی تا ۳۰ نفر مستقبل به فرودگاه مراجعه می‌کنند. یکی از برنامه‌هایی که ما داریم برای ساماندهی مستقبلین و مشایعت‌کنندگان است تا حضورشان اخلالی در پروازهای حج و سایر پروازها ایجاد نکند.

وی ادامه داد: پارکینگ مستقبلین به صورت خاص در فرودگاه‌ها آماده می‌شود. این محوطه‌ها باید تجهیز و آماده شوند، به منظور جلوگیری از مشکلات ترافیکی در مسیر فرودگاه جلساتی برای هماهنگی با ارگان‌های مربوطه، شرکت‌های هواپیمایی، شرکت‌های هندلینگ، سپاه، پلیس، گذرنامه، گمرک، سوختگیری و همه ارگان‌های شهری برگزار می‌شود تا از این اتفاق جلوگیری شود.

اسفندیاری افزود: ترکیب زائران حج به سمت سالمندی حرکت کرده است. بخشی از سالمندان توانایی انجام امورات شخصی خود را دارند و بخشی دیگر باید خدمات ویژه دریافت کنند. خدمات ویژه برای سالمندان در ترمینال‌های فرودگاهی تدارک دیده شده است اما خدمات از شهر به فرودگاه توسط کاروان‌ها و از ترمینال به هواپیما توسط شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌شود.

انتهای پیام

تصویرها
اسفندیاری خبر داد: آمادگی 20 فرودگاه کشور برای خدمات‌دهی ویژه به حجاج
نمایش موجودیت‌ها