date_range دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۴۰:۰۰ ب.ظ

بلای جان طبیعت نشویم

بلای جان طبیعت نشویم
منبع خبر: خبرگزاری قرآن
دسته خبری: جامعه|محیط زیست

گروه اجتماعی- در روز طبیعت بیایید با زبان تیشه با درخت و زبان سنگ با گنجشک حرف نزنیم. بیایید به احترام طبیعت و محیط‌زیست با طبیعت مهربان باشیم وردپایی از خود در طبیعت باقی نگذاریم.

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، روز 13 فروردین طبق یک رسم و آئین قدیمی و کهن ایرانیان به دل طبیعت رفته و ساعات خوشی را در دامان طبیعت سپری می کنند.

بلای جان طبیعت نشویم
بعد از سپری شدن سیزده بدر وقتی به طبیعت نگاهی دوباره می‌کنیم می بینیم انبوهی از زباله‌های تجزیه ناپذیر را در دل طبیعت تولید کرده‌ایم که این کار با فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله ما ایرانیان همخوانی ندارد.
با وجودی که طی سال‌های اخیر تبلیغات زیادی در پاکیزه نگه داشتن طبیعت صورت گرفته است ولی همچنان شاهد هستیم که سواحل دریاها، جنگل ها و به طور کلی هر آن جایی که پای انسان به آنجا رسیده است با انبوه زباله زینت داده شده است.
روز سیزده بدر یا همان انس با طبیعت تنها یک روز در تقویم ماست و همچون مناسبت‌های دیگر مانند روز زمین پاک و هوای پاک به یکی از آلوده ترین و کثیف ترین روز سال تبدیل می شود چرا که ما انسان‌ها هنوز یاد نگرفته‌ایم در روز طبیعت باید به داد طبیعت برسیم نه این که خودمان بیش از هر زمان دیگری طبیعت را تخریب کنیم.
با وجودی که اجداد و پیشینیان ما ایرانیان باستان همه به طبیعت احترام می گذاشتند، جوی های آب را کثیف نمی کردند، شاخه‌های نورس درختان را نمی شکستند ، طبیعت را بی رحمانه به آتش نمی کشیدند ، حیوانات را به بهانه‌های مختلف آزار و اذیت نمی‌کردند و ساحل دریا را با زباله آلوده نمی کردند ولی ما بلای جان طبیعت شده ایم، با وجودی که دم از ارتباطات مدرن و پیشرفته می زنیم ولی آن چنان که باید و شاید در این ارتباطات کلامی و میانی بین خود و دوستان، فامیل و اقوام صحبتی از پاکسازی طبیعت و دوستی با محیط زیست بر زبان نمی آوریم.
ما انسان‌ها با خود نمی اندیشیم که طببعت به انسان نیاز ندارد بلکه ما انسان‌ها در هر شرایطی به طبیعت و محیط زیست نیازمندیم. حیات ما در گرو حیات و سرزندگی طبیعت پیرامون ما است. ما انسان ها درک نمی کنیم که طبیعت یک طرفه برای ما مفید و سودمند است و انسان همیشه به طبیعت آسیب رسان و تخریب گر است.
هنوز پای مسئولیت پذیری مان در مقابل طبیعت می لنگد و ما فرهنگ برخورد با طبیعت را بر خود وظیفه نمی دانیم بخشندگی طبیعت را از یادمان برده ایم و ما با طبیعت رفتاری خودخواهانه و به دور از انصاف و مهربانی داریم.
با کوله باری از خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها به سیزده بدرو دل طبیعت پناه می بریم، می رویم تا آخرین روز تعطیلات خود را در دامن طبیعت به اتمام برسانیم. یادمان باشد ما میراث دار اندیشه ایرانیان باستان هستیم ایرانیانی که نیک می اندیشیدند و کردار نیکی داشتند و آنها دوستدار طبیعت و محیط زیست خود بوند.
کمی با خود بیاندیشیم به اندک بهانه‌ای طبیعت را مورد تاخت و تاز قرار ندهیم، شکوفه های نورس درختان را نشکنیم، مواظب آتشی که روشن کرده ایم باشیم و موقع رفتن آن را به طور کامل خاموش کنیم تا مبادا آتش سوزی مهیبی رخ دهد.
سبزه هایی که در آخرین روزهای اسفند ماه برای سال جدید رویانده ایم در سیزده بدر در داخل نهرها و جوی های روان رها نکنیم . رها شدن میلیون ها سبزه روئیده و حجیم شده باعث آلودگی آب های روان و گرفتگی معابر و بالا آمدن آب های سطحی می شود.
امروز باید به کودکانمان حفاظت از محیط زیست را بیاموزیم ، به آنها بگوئیم که ما به طبیعت نیاز داریم ، طبیعت به انسان نیاز ندارد، از امسال تصمیم بگیریم روز طبیعت را به یکی از آلوده ترین و کثیف ترین روز سال تبدیل نکنیم. یاد بگیریم در روز طبیعت باید به داد طبیعت برسیم نه این که خودمان بیش از هر زمان دیگری طبیعت را تخریب کنیم
با خود بیاندیشیم وقتی بطری‌های پلاستیکی ،نوشیدنی‌ها و ظروف یک بار مصرف را در طبیعت و لا به لای شاخه‌های درختان ، روی سبزه های تازه روئیده درکوه ها و دشت ها رها می کنیم با طبیعت سرسبز که شادابی و نشاط را به ما هدیه می دهد چکار می کنیم و چقدر خسارت می زنیم.
تا زمانی که خودمان نخواهیم و فرهنگ دوستی با طبیعت را در وجود خودمان نهادینه نکنیم و در گسترش این فرهنگ نکوشیم ایجاد هزاران کمپین در شبکه های اجتماعی نیز نمی تواند دردی دوا کند.
تا زمانی که قاطعانه تصمیم نگرفته ایم کیسه های پلاستیکی ، بطری های آب معدنی و قوطی های انواع آشامیدنی که با خود به طبیعت می بریم را در سطل زباله بریزیم آیا اشکال و ایراد از پلاستیک است یا اشکال از فکر و دیدگاه ما شهروندان و فرهنگ استفاده از پلاستیک است.
به جای این که انواع پلاستیک و زباله ها را به چرخه بازیافت هدایت کنیم آنها را در طبیعت به امان خدا رها می کنیم و نمی دانیم حجم انبوه زباله ها چه بر سر طبیعت ما می آورد.

اگر مردم به این سطح از اندیشه برسند و یقین بدانند که آنها نیز جزئی از طبیعت هستند و طبیعت جزئی از آنان است در این صورت حتی اگر سطل یا کیسه زباله ای هم نباشد وجدان بیدار صاحبان چنین اندیشه ای آنها را برای حفظ و پاکسازی طبیعت متقاعد خواهد کرد و آنها وظیفه خود را به عنوان یک شهروند دوستدار طبیعت و همیار محیط زیست به خوبی انجام داده و هیچ رد پائی از خود در طبیعت به جای نمی گذارند.
گزارش از معصومه درخشان

تصویرها
بلای جان طبیعت نشویم
نمایش موجودیت‌ها