date_range سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۵۷:۰۰ ق.ظ

حکمت 16 نهج‌البلاغه/ شناخت جایگاه جبر و اختیار در کلام امیر (ع)

حکمت 16 نهج‌البلاغه/ شناخت جایگاه جبر و اختیار در کلام امیر (ع)
منبع خبر: خبرگزاری قرآن

گروه معارف - در طول تاریخ گذشته و در زندگی خود بسیاری را دیده‌ایم که گاه افراد بسیار هوشیار و قوی و صاحب تدبیر ضربه‌هایی از تدبیر و هوشیاری خود خورده‌اند و دست تقدیر مسیری جز آنچه آنها می‌خواستند برایشان فراهم ساخته است.

حکمت 16 نهج‌البلاغه/ شناخت جایگاه جبر و اختیار در کلام امیر (ع)

به گزارش ایکنا از همدان، امام علی (ع) در حکمت 16 نهج البلاغه می‌فرماید «کارها چنان در سیطره تقدیر است که چاره اندیشى به مرگ مى انجامد». در اینجا به نکته مهمى اشاره مى فرماید و آن این که چنان نیست که همیشه انسان هاى مدیر و مدبر پیروز گردند، گاه تقدیرات همه تدبیرات آنها را برهم مى زند.
امیرالمومنین(ع) مى فرماید «تَذِلُّ الاْمُورُ لِلْمَقَادِیرِ، حَتَّى یَکُونَ الْحَتْفُ فِی التَّدْبِیرِ، حوادث و امور، تسلیم تقدیرهاست تا آنجا که گاه مرگ انسان در تدبیر (و هوشیارى او) است».
هدف از بیان این نکته آن است که گرچه انسان باید در همه امور هوشیارانه و مدبرانه عمل کند، اما چنین نیست که از لطف خدا بى نیاز باشد. خداوند براى بیدار ساختن انسان و شکستن غرور و غفلت او گهگاه امورى مقدر مى کند که بر خلاف تمام تدبیرها و پیش بینى‌ها و مقدمه چینى‌هاى انسان است تا به او بفهماند در پشت این دستگاه، دست نیرومندى است که هیچ کس بى نیاز از لطف و محبت او نیست.
در طول تاریخ گذشته و در زندگى خود بسیارى از این صحنه ها را دیده ایم که گاه افراد بسیار هوشیار و قوى و صاحب تدبیر ضربه‌هایى از تدبیر و هوشیارى خود خورده‌اند و دست تقدیر مسیرى جز آنچه آنها مى‌خواستند برایشان فراهم ساخته است.
تنها مطلبى که در اینجا تذکر آن لازم است این است که هرگز مفهوم این سخن آن نیست که انسان دست از تدبیر و دقت و بررسى لازم در کارها بردارد و همه چیز را به گمان خود به دست تقدیر بسپارد، بلکه بر اساس آیه «وَاَنْ لَیْسَ لِلاْنْسانِ إِلاّ ما سَعى بهره انسان تنها با سعى و تلاش او ارتباط دارد»( نجم/ آیه 39) را نباید هرگز فراموش کند و به تعبیر دیگر انسان‌ها نباید از اراده و تقدیرات الهى و این که همه چیز به دست اوست غافل شود و نیز نباید دست از تلاش و کوشش بردارد.
انتهای پیام

تصویرها
حکمت 16 نهج‌البلاغه/ شناخت جایگاه جبر و اختیار در کلام امیر (ع)
نمایش موجودیت‌ها