date_range یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۱۲:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

دبیرکل اسبق و معروف سازمان ملل درگذشت

دبیرکل اسبق و معروف سازمان ملل درگذشت
منبع خبر: بورس پرس

کوفی عنان دبیرکل اسبق و معروف سازمان ملل متحد در سال‌های 1997 تا 2006 و برنده جایزه صلح نوبل در سن 80 سالگی درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، کوفی عنان، دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد بین‌ سال‌های 1997 تا 2006 ، در سن 80 سالگی درگذشت. وی هفتمین دبیر کل این سازمان بود که سال 2006 برنده جایزه صلح نوبل شد.

وی، زاده 8 آوریل 1938 در شهر کوماسی، غنا بود و امروز در شهر برن، پایتخت سوئیس در گذشت.در دانشگاه آمریکایی مک‌کلاستر در رشته اقتصاد تحصیل کرد و 13 دسامبر 1996 توسط شورای امنیت به سمت دبیر کلی سازمان ملل منصوب شد. این حکم بعداً به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید. دبیر کلی وی سال 2001 مجدداً تمدید شد و تا یک ژانویه 2007 که بان‌کی‌مون عهده‌دار این سمت شد ادامه داشت.

عنان قبل از انتخاب شدن به عنوان دبیرکل سازمان ملل ریاست هیات امناء مدرسه بین‌المللی سازمان ملل در نیویورک و پیش از آن سمت مدیر مدرسه بین‌المللی ژنو را در اختیار داشت. از اول مارس 1993 تا زمان انتخاب به دبیرکلی، معاون دبیرکل در حفظ صلح بود و یک سال پیشتر از آن هم به عنوان دستیار دبیرکل در عملیات حفظ صلح در سازمان ملل خدمت کرد.

انتخاب وی به سمت دبیر کلی سازمان ملل در سال 1996، بعد از کشمکش‌های فراوان صورت گرفت. رای‌گیری برای انتخاب وی، چنانکه مشهور است به میدان منازعه میان آمریکا و انگلیس از یک طرف و فرانسه از طرف دیگر تبدیل شده بود. قبل از این رای‌گیری، آمریکا  علی‌رغم رای مثبت 14 عضو از 15 عضو شورای امنیت به ابقا بطرس بطرس غالی در سمت وی به عنوان دبیر کل وقت سازمان ملل، آن را وتو کرد. بطرس بطرس غالی فرانسوی را روان صحبت می‌کرد و بهانه پاریس این بود که با دبیر کلی که انگلیسی صحبت کند، موافقت نخواهد کرد.

از طرف دیگر، آمریکا هم که با سیاست‌های غالی در مسائل مختلف بین‌المللی مخالف بودند، به دنبال آن بودند که گزینه‌ای مطلوب‌تر را جایگزین وی کنند. بعد از رای‌گیری در شورای امنیت، فرانسه چهار بار رای‌ مثبت به کوفی عنان را وتو کرد و سرانجام بار پنجم رای ممتنع داد تا کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل شود. 

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها