date_range شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۰۰:۰۰ ق.ظ

فهرست 8 شرکت خارجی که فعلا برنامه خروج از ایران ندارند

فهرست 8 شرکت خارجی که فعلا برنامه خروج از ایران ندارند
منبع خبر: بورس پرس
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

هرچند شرکت‌های مانند بوئینگ، توتال و جنرال الکتریک برنامه خروج از ایران را اعلام کرده‌اند اما شرکت‌های چون رنو، فولکس‌واگن و ایرباس فعلا" برنامه‌ای برای خروج ندارند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فوربز، فهرست شرکت هایی که در حال برنامه ریزی جهت خروج از ایران یا قطع همکاری با این کشور هستند هر هفته در حال افزایش است. در حالی که شرکت های بزرگی نظیر بوئینگ، توتال و جنرال الکتریک اعلام کرده اند قصد پایان دادن به توافقات با ایران تا زمان اجرای تحریم های آمریکا هستند، سوال اینجاست که کدام شرکت ها حداقل فعلا در ایران حضور دارند.

رنو: این شرکت خودروساز فرانسوی در سال 2017 قراردادهای چندین میلیون دلاری با شرکت های ایرانی به امضا رسانده و قصد دارد یک کارخانه جدید در ایران احداث کند که میزان تولید این شرکت در ایران را به 350 هزار دستگاه در سال برساند.

مدیرعامل رنو در ماه اکتبر گفته بود: این شرکت در صورت بازگشت تحریم های آمریکا از ایران خارج نخواهد شد.

بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام رنو موضعی در خصوص ماندن یا خروج از بازار ایران اتخاذ نکرده است.

فولکس واگن: این شرکت خودروساز آلمانی در ماه های اخیر وارد بازار ایران شده و بعد از اعلام تحریم های جدید دولت آمریکا اعلام نکرده که آیا از ایران خارج می شود یا به فعالیت در ایران ادامه خواهد داد؟

ایرباس: شرکت فرانسوی ایرباس، برخلاف رقیب آمریکایی یعنی بوئینگ، قبل از اعلام تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام، تحویل هواپیما به ایران را شروع کرده است.

ایرباس موضعی در مورد آینده حضور در بازار ایران اتخاذ نکرده، هرچند وزیر خزانه داری آمریکا گفته مجوز فروش هواپیماهای ایرباس به ایران لغو خواهد شد.

حدود 10 درصد از قطعات مورد استفاده در هواپیماهای ایرباس ساخت شرکت های آمریکایی است.

سی ان پی سی: این شرکت نفتی چین قبلا واردا قرارداد توسعه میدان گازی پارس جنوبی ایران شده و قصد دارد سهم شرکت توتال فرانسه از این پروژه را خریداری نماید.

شرکت مهندسی راه آهن چین: این شرکت چینی به همراه شرکت فرووی دلو استاتوی ایتالیا قراردادی را برای ساخت یک خط ریلی پرسرعت در ایران به امضا رسانده و شرکت ایتالیایی احتمالا به دلیل عدم امکان تامین مالی پروژه از ایران خارج خواهد شد، اما شرکت چینی هنوز اعلام نکرده قصد تغییر در برنامه فعالیت در ایران را دارد.

آنسالدو انرژیا: این شرکت مهندسی ایتالیایی با سابقه 70 سال فعالیت در ایران تمایل به ادامه فعالیت دارد اما نگران است به دلیل خریداری اوراق قرضه این شرکت توسط سرمایه گذاران ایتالیایی، ناگزیر به خروج از ایران شود.

سی آر آر سی: شرکت ماشین های ریلی سی آر آر سی چانگ چون در فوریه 2017 قراردادی برای تحویل 100 واگن مترو به مشهد امضا کرده و هنوز اعلام نکرده برنامه ای برای خروج از بازار ایران دارد.

بهارات پترولیوم: این پالایشگاه هندی در حال افزایش خرید نفت از ایران است اما مطمئن نیست در ماه نوامبر یعنی زمان آغاز اجرای تحریم های جدید، خرید نفت از ایران را متوقف خواهد کرد یا نه. فعلا این شرکت هندی در حال استفاده از مزیت قراردادهای خوبی است که برای خرید نفت با ایران منعقد کرده است.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها