date_range سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۵۲:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

بیانیه 1+ 4 و ایران درباره برجام و ادامه حمایت‌ها و مقابله با تحریم‌ها

بیانیه 1+ 4 و ایران درباره برجام و ادامه حمایت‌ها و مقابله با تحریم‌ها
منبع خبر: بورس پرس

بیانیه مشترک وزیران خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس بعد از جلسه 1+ 4 و ایران توسط ظریف و موگرینی قرائت شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از جلسه 1+4 و ایران گفت: با توجه به درک فوری و نیاز برای نتایج ملموس، در این جلسه پیشنهاداتی عملی برای حفظ و توسعه مسیرهای پرداخت به‌ویژه ابتکاری برای تسهیل پرداخت‌های مرتبط با صادرات ایران از جمله نفت مطرح و با استقبال روبرو شد.

وی ادامه داد:1+ 4 بر تعهد در قبال برجام و اهمیت توسعه مکانیزم پرداختی و مقابله با تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهد. ایران نیز باید مانند 12 گزارش قبلی آژانس ، به‌ طور کاملا" تعهدات را اجرا کند.

بیانیه مشترک 1+ 4 و ایران

براساس این گزارش، متن بیانیه مشترک وزیران خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس توسط محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی قرائت شد:

1.نشست وزیران 1+4 (چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس به‌اضافه نماینده عالی اتحادیه اروپا برای امور خارجی و امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک، در 2 مهرماه 1397 در نیویورک برگزار شد. اعضا مسیرهای پیشِ‌رو برای تضمین اجرای کامل و مؤثر توافق هسته‌ای در تمامی ابعاد را بررسی کردند. آنها همچنین فرایند یافتن و عملیاتی کردن راهکارهای عملی برای مسایل ناشی از خروج یکجانبه ایالات متحده از این توافق و وضع مجدد تحریم‌هایی را که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود ــ موضوعی که عمیقاً موجب تاسف است ــ مورد مداقه قرار دادند.

2. نشست به‌ریاست خانم فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپایی و با حضور اعضای برجام در سطح وزرای خارجه برگزار شد.

3. اعضای برجام مجدداً بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و مؤثر آن در کمال حسن نیت و در یک فضای سازنده تاکید کردند. آنها خاطرنشان کردند برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم‌اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می‌باشد که بر اساس قطعنامه 2231 با اتفاق آرا مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

4. اعضا تصدیق کردند همان‌طور که 12 گزارش پی‌درپی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده است، ایران به اجرای کامل و مؤثر تعهدات هسته‌ای خود ادامه داده و بر ضرورت تداوم این عملکرد تاکید کردند. اعضا همچنان پروژه مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به‌عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضا همچنین مجدداً حمایت خود را از پروژه‌هایی که در حوزه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام قرار دارند اعلام کردند.

5. اعضا اذعان کردند که کنار اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، رفع تحریم‌ها و از جمله برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله از آن، یک بخش حیاتی از برجام است.

6. اعضا بر اراده خود برای حمایت از آزادی فعالان اقتصادی در تعقیب کسب‌وکار مشروع با ایران، در تطابق کامل با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تاکید کردند.

7. اعضا همچنین فعالیت‌های فشرده و پیشرفت‌های ماهوی که تاکنون صورت گرفته است، تشدید گفت‌وگوهای فنی، تلاش‌هایی که برای حفظ و تقویت روابط دوجانبه اقتصادی انجام می‌شود، بسیج منابع قابل توجه توسط همه اعضا، از جمله با کشورهای ثالث علاقمند برای حمایت از برجام و پیگیری به‌موقع و مؤثر عادی‌سازی روابط تجاری و بازرگانی با ایران را مورد توجه و تاکید قرار دادند.

8. در این زمینه، اعضا از به‌روزسانی «قانون انسداد» اتحادیه اروپا، و اعطای مجوز به بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای اینکه ایران نیز واجد شرایط برای دریافت وام‌های خارجی محسوب شود و اینکه این به‌روزسانی در 16 مرداد اجرایی شده است، استقبال کردند.

9. اعضا تداوم تعهد خود به اهداف مندرج در بیانیه وزرای جلسه کمیسیون مشترک در 15 تیرماه 1397، به‌ویژه پیگیری اقدامات مشخص و مؤثر برای تضمین کانال‌های پرداخت با ایران و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی را مجدداً مورد تایید قرار دادند.

10. نظر به فوریت و ضرورت حصول به نتایج ملموس، اعضا از پیشنهادات عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت و به‌طور مشخص ابتکار تاسیس یک «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران که فعالان اقتصادی را در تعقیب تجارت مشروع با ایران مساعدت کرده و به آنها اطمینان مجدد می‌دهد، استقبال کردند. اعضا مجدداً بر اراده قوی خود برای حمایت از فعالیت بیشتر برای عملیاتی کردن این «سازوکار ویژه‌» کنار تداوم تعامل با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کردند.

11. اعضا بر تصمیم خود برای حمایت از راهکارهای عملیاتی درخصوص موارد فوق تاکید و توافق کردند پیشرفت‌های حاصله را به‌دقت زیر نظر داشته باشند و جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به‌نحو مقتضی برای پیشبرد تلاش‌های مشترک تشکیل دهند.

12. اعضای برجام خاطرنشان کردند این ابتکارها با هدف حفظ برجام صورت می‌گیرد که در جهت منافع بین‌المللی است.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها