date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۰۳:۰۰ ق.ظ
تعداد 7 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

گردو غبار در خوزستان 67 برابر حد مجاز!

گردو غبار در خوزستان 67 برابر حد مجاز!
منبع خبر: پول‌نیوز
دسته خبری: جامعه|محیط زیست

 -   مسئول آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه میزان غلظت آلودگی گرد و غبار اخیر در این استان به بیش از ۶۷ برابر حدمجاز رسید، گفت: منشا گرد و غبار یکشنبه شب و صبح دوشنبه در خوزستان کانون‌های داخلی و خارجی بود.

علیرضا آذریان بیان کرد: هم کانون‌های خارجی در جنوب خوزستان و هم کانون‌های داخلی در شرق، غرب و جنوب این استان در شکل گیری توفان گرد و غباری که از دیشب تا امروز در خوزستان رخ داد، تاثیر داشتند.

وی گفت: خوزستان از یکشنبه شب با آشفتگی آلاینده‌های هوا روبرو بود، به این معنی که باد موجب جابجایی آلاینده‌های هوا شده که شاخص‌ترین آن‌ها گرد و غبار بوده است؛ این پدیده در برخی نقاط خوزستان تا هم اکنون ادامه دارد، ولی در اهواز به بارش باران و پایداری هوا ختم شد.

آذریان اضافه کرد: وزش باد شدید از جنوب و غرب بر شدت گرد و غبار اخیر خوزستان افزود که به همین دلیل در شهرستان‌های مرزی از جمله آبادان، خرمشهر، و دشت آزادگان غلظت آلاینده‌ها بسیار زیاد بود؛ این آلایندگی‌ها و آشفتگی‌ها در نهایت به سمت اهواز آمد و بر آنجا به شدت تاثیر گذاشت.

وی گفت: بیشترین آلودگی هوای خوزستان در این مدت در شهر‌های امیدیه، بندرامام و هندیجان به وقوع پیوست که میزان آلودگی در این شهر‌ها به بیش از ۱۰ هزار میکروگرم برمترمکعب (بیش از ۶۷ برابر حد مجاز) رسید.

وی ادامه داد: حداکثر میزان گرد و غبار از شب گذشته تا امروز در شادگان هشت هزار و ۸۷۶ میکروگرم بر مترمکعب، حمیدیه هفت هزار و ۲۰۶، آبادان ۶ هزار و ۳۰۰، سوسنگرد پنج هزار و ۷۳۲، ماهشهر پنج هزار، خرمشهر چهار هزار و ۹۶۶ و اهواز ۲ هزار و ۴۳۷ میکروگرم بر مترمکعب بود.

به گفته وی، گرد و غبار در شهر‌های جنوب و جنوب غرب خوزستان از دیشب آغاز شد و در برخی از آن‌ها تاکنون ادامه دارد که اوج آن بین ساعات هفت تا هشت صبح امروز بود، اما شهر‌های شمال و شرق خوزستان دیشب درگیر این پدیده بوده که تداوم آن حداکثر ۲ ساعت بود.

آذریان ادامه داد: غلظت گرد و غبار دیشب در شوشتر ۶ هزار و ۳۸۸ میکروگرم بر مترمکعب، شوش چهار هزار و ۵۶۴، رامهرمز ۲ هزار و ۲۲۲، دزفول یک هزار و ۸۰۰ و اندیمشک به ۸۶۴ میکروگرم برمترمکعب رسیده بود.

** ضرورت تعطیلی مدارس ابتدایی
وی در ادامه با اشاره به اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس در برخی مناطق خوزستان گفت: شدت آلودگی هوا در ساعت هفت صبح در تعدادی از شهرستان‌ها به اوج خود رسیده بود، در حالی که این زمان تردد دانش آموزان به مدارس است و موجب می‌شود آن‌ها در معرض آلاینده‌ها قرار گیرند.

آذریان افزود: کودکان مقاطع ابتدایی و پیش دبستانی به ویژه به دلیل داشتن ریه حساس، بیشتر دچار آسیب می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌شود که مدارس این گروه تعطیل شود.

وی اضافه کرد: با توجه به نگرانی از نخستین باران پاییزی و تاثیر آن بر کودکان و گروه‌های حساس، این مساله نیز باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا دستگاه‌های مسئول از جمله هواشناسی، محیط زیست و ستاد بحران با هماهنگی بیشتری در زمینه تعطیلی مدارس اقدام کنند.

حد مجاز غبار در هوا برای ذرات با اندازه ۱۰ میکرون ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب و برای ذرات ۲.۵ میکرون ۳۵ میکروگرم بر مترمکعب است.

هواشناسی خوزستان دیروز یکشنبه وقوع توفان را گذرا اعلام کرده بود و اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز با وجود آلودگی شدید هوا مدارس را تعطیل اعلام نکرد. این مساله موجب سردرگمی شهروندان شد و بسیاری از آن‌ها فرزندان خود را به مدرسه نفرستادند. در نهایت صبح امروز فرمانداری‌های ماهشهر، هندیجان، آبادان، خرمشهر و شادگان مدارس این شهرستان‌ها را در نوبت صبح تعطیل اعلام کردند. شدت گرد و غبار باعث شد جاده‌های ماهشهر - امیدیه، ماهشهر - هندیجان و ماهشهر - رامشیر نیز مسدود شود.

از صبح امروز موجی از انتقاد در فضای مجازی نسبت به ناهماهنگی در اعلام تعطیلی مدارس به راه افتاده است.
پدیده گرد و غبار از اوایل دهه ۸۰ در خوزستان آغاز شده و تاکنون هیچ شیوه نامه مشخصی برای تعطیلی مدارس و ادارات وجود ندارد و بیشتر مواقع مسئولان در زمان وقوع این پدیده غافلگیر می‌شوند.
نمایش موجودیت‌ها