سهم مالیات از درآمدهای دولت چه‌قدر است؟
منبع خبر: ایستانیوز

ایستانیوز: جدیدترین بررسی‌های انجام شده از عملکرد اقتصاد ایران در سال 1397 نشان می‌دهد که سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی کشور کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد در ۹ماهه سال گذشته، نسبت درآمدهای مالیاتی دولت به تولید ناخالص داخلی حدود ۴.۵درصد بوده که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل از آن کاهشی یک درصدی را نشان می‌دهد.
 
این آمار نشان می‌دهد که عملکرد اقتصاد ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی توسعه یافته فاصله‌ای قابل توجه دارد. آمارها نشان می‌دهد در فرانسه سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی، ۴۶درصد بوده و همین آمار در نروژ، عدد ۳۸درصد را نشان می‌دهد. میانگین سهم مالیات از تولید ناخالص ملی در کشورهای در حال توسعه نیز حدوداً ۱۵درصد بوده که در قیاس با ایران فاصله‌ای بیش از سه برابری را نشان می‌دهد.
 
در طول همین مدت سهم مالیات از درآمدهای دولت حدوداً ۳۰درصد بوده که فاصله‌ای هفت درصدی با رقم ۳۷درصدی پیش‌بینی شده در بودجه سال ۱۳۹۷را نشان می‌دهد. در طول این مدت سهم نفت و فراورده‌های نفتی در درآمدهای دولت افزایش یافته و با رسیدن به عدد ۳۵درصد، افزایش شش درصدی را در قیاس با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.
 
در سالی که گذشت از حدود ۱۴میلیارد دلار صادرات ایران بدون احتساب نفت خام، رقمی حدوداً ۱۲.۸میلیارد دلاری همچنان از طریق فراورده‌های نفتی به دست آمده و در شاخص کل نیز نفت سهم خود را در کل درآمدهای ایران بالا برده است.
 
به گزارش ایسنا، این آمارها نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در ماه‌های گذشته با توجه به دشواری‌های تحریم و تلاطم‌های داخلی که تجربه کرده، بار دیگر در مسیر وابستگی بیشتر به نفت و کالاهای نفتی حرکت کرده و این در حالی است که با توجه به تحریم‌های نفتی جدید آمریکا، دولتمردان ایرانی از لزوم توجه دوباره به طرح کاهش وابستگی درآمدهای دولت به نفت سخن گفته‌اند. با کاهش وابستگی به نفت، پیش‌بینی می‌شود میزان ضربه پذیری اقتصاد ایران از تحریم‌های بین المللی به شکل قابل توجهی کاهش یابد.
 
نمایش موجودیت‌ها