date_range شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۱۰:۰۰ ب.ظ

تولید حداقل یک‌میلیون و 220 هزار خودروی سبک و سنگین در سال 98 افزایش تولید، شرط پیش‌فروش خودرو است

تولید حداقل یک‌میلیون و 220 هزار خودروی سبک و سنگین در سال 98 افزایش تولید، شرط پیش‌فروش خودرو است
منبع خبر: ایستانیوز

ایستانیوز: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه سخت‌گیرانه‌ای نیز برای خودروسازان در نظر گرفته که بر مبنای آن یکی از تکالیف تعیین شده برای خودروسازان این است که تولید را از سطح یک‌میلیون و 100 هزار دستگاه فراتر ببرند که جزئیات آن پس از نهایی شدن اعلام خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،«اگر تولید افزایش نیابد، اجازه پیش‌فروش نمی‌دهیم.» این جمله فرشاد مقیمی معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت است. براساس گفته‌های مقیمی، بر ضرورت انجام به‌موقع تعهدات از سوی دو خودروساز در حوزه پیش‌فروش‌های خودرو مربوط به سال ۹۷ تاکید وجود دارد. به‌این‌ترتیب بر اساس دستوری که به دو خودروساز بزرگ کشور داده‌شده، باید نسبت به ایفای به‌موقع تعهدات اقدام شود که بر این اساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که کل تعهدات خودروسازان در سال ۹۷ حداکثر تا مهرماه سال جاری ایفا شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید دارد که «این برنامه به‌طورقطع در سال ۹۸ اجرایی خواهد شد و جای نگرانی از بابت ایفای تعهدات خودروسازان وجود ندارد.»
 
مقیمی گفت: «تعهدات جدید خودروسازان مبنی بر پیش‌فروش‌های صورت گرفته در سال ۹۸ نیزبه‌طورقطع به‌موقع انجام می‌شود که بر این اساس، هر یک از خودروسازان مکلف هستند حداقل ۵۵۰ هزار دستگاه خودرو را در سال جاری تولید کنند که درمجموع یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری تولید و روانه بازار خواهد شد.»
 
به گفته مقیمی، وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه سخت‌گیرانه‌ای نیز برای خودروسازان در نظر گرفته که بر مبنای آن‌یکی از تکالیف تعیین‌شده برای خودروسازان این است که تولید را از سطح یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه فراتر ببرند که جزئیات آن پس از نهایی شدن اعلام خواهد شد. چنانچه خودروسازان به این برنامه سخت‌گیرانه تولید پایبند نباشند، دیگر اجازه پیش‌فروش خودرو نخواهند داشت و به تناسبی که افزایش تولید داشته باشند، می‌توانند خودرو در بازار پیش‌فروش کنند. او به این موضوع هم اشاره کرد که عمده تمرکز خودروسازان در حوزه تامین قطعه، بر قطعات تولید داخلی بوده و بر این اساس، واردات قطعاتی که داخلی سازی می‌شوند، ممنوع خواهد شد.
 
مقیمی همچنین در دیگر صحبت هایش از تولید حداقل یک میلیون و ۲۲۰ هزار خودروی سبک و سنگین در سال ۹۸ خبر داد.‌ براساس صحبت های او سهم دو خودرو ساز بزرگ در مجموع حداقل یک میلیون و ۱۰۰ خودرو است. دیگر خودروسازان نیز حداقل ۱۰۰ هزار تولید خودرو دارند. طبق این برنامه ریزی تا پایان امسال حداقل ۲۰ هزار تولید خودروی سنگین خواهیم داشت.
 
*صنعت خودروسازی ظرفیت اضافه تولید دارد؟
 
آمارهای بین‌المللی حاکی از این است که میزان تولید خودروی ایران در سال 2018، 40 درصد کاهش داشته است. کاهشی که بیشترین میزان کاهش خودرو در میان کشورهای دنیا بوده است. نه‌تنها آمارهای بین‌المللی، بلکه آمارهای داخلی هم از کاهش تولید خودرو خبر می‌دهند. بااینکه هنوز آمار رسمی سال 97 برای تولید خودرو منتشرنشده است، اما اواسط اسفندماه، سه شرکت خودروساز داخلی آمار تولید مربوط به بهمن‌ماه سال جاری را روی شبکه کدال (سایت مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران) قرار دادند. آماری که نشان داد تولید بهمن خودروسازان در سال 97، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (بهمن ۹۶) کاهش ۵۸ درصدی در تولید انواع خودروهای سواری داشته است. طبق گزارش‌های منتشرشده، شرکت‌های خودروساز علاوه بر اینکه در بهمن‌ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال ۹۶، رشد منفی ۵۸ درصدی را در بخش تولید به نام خود ثبت کردند، در بخش عرضه هم کارنامه ضعیفی از خود به‌جا گذاشتند. این شرکت‌ها در یازدهمین ماه سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد منفی63.5 درصدی را در بخش عرضه به‌جا گذاشتند.
نمایش موجودیت‌ها