date_range یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۲:۱۱ ب.ظ

فصل واکسن سرماخوردگی رسید

 سلام، ببخشید آقا واکسن سرماخوردگی دارین؟
- بله خانم، موجوده.
- برای دختر و پسرم می‌خواستم، مدرسه‌ها که باز می‌شه، همش سرما می‌خورن.
- مشکلی نداره، می‌تونن استفاده کنن. حتی خودتون هم می‌تونید استفاده کنید.
- پس لطفاً 2 تا بدید. چقدر می‌شه؟
- ...
این روزها اگر گذرتان به داروخانه‌های سطح شهر افتاده باشد، شبیه چنین مکالمه‌ای را زیاد شنیده‌اید. کسانی را که برای فرار از سرماخوردگی، بیماری رایج فصل سرما به سراغ تزریق واکسن به منظور پیشگیری می‌روند. اما در گوشه کنارهای فضای مجازی و یا حتی گفت‌وگوهای محاوره‌ای بین افراد در جمع‌های دوستانه یا خانوادگی زمزمه‌هایی از ایجاد حساسیت این واکسن یا بروز شوک بعد از تزریق هم به گوش می‌رسد.؟؟ حتی عده‌ای بر این باورند این واکسن‌ها عملاً هیچ خاصیت پیشگیرانه‌ای را در خود ندارند و صرفاً جهت جنبه تجاری و سود حاصل از فروش آنها مدنظر داروخانه‌ها می‌باشد.
برای روشن شدن موضوع و بالا بردن سطح آگاهی عمومی با دکتر نگار مهری، کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان  به گفت‌وگویی نشستیم.
مهری می‌گوید: با آغاز فصل سرما با دو بیماری رایج این فصول آنفلوآنزا و سرماخوردگی مواجه هستیم. این دو بیماری شاید از نظر علائم مشابه باشند، ولی از نظر منشا متفاوت هستند. منشا بیماری سرماخوردگی باکتری و منشا بیماری آنفلوآنزا ویروس است.
در بازار دارویی چیزی به نام واکسن سرماخوردگی وجود ندارد و این واکسن آنفلوآنزا است که به غلط بین عوام به عنوان واکسن سرماخوردگی رواج پیدا کرده است.
این کارشناس دارویی در مورد اینکه مصرف واکسن آنفلوآنزا برا ی چه کسانی مناسب است، می‌گوید: به صورت کلی3 فاکتور اساسی 1) سن 2) میزان سلامت  و 3) حساسیت بدن افراد برای مصرف واکسن آنفلوآنزا مورد توجه قرار می‌گیرد.
واکسن آنفلوآنزا برای افراد زیر 6 ماه ممنوع است و برای افراد بالای 6 ماه منع مصرفی وجود ندارد؛ حتی به افراد سالمند بالای 65 سال توصیه به مصرف می‌شود.
همچنین به افرادی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای هستند مانند بیماری کلیوی مزمن، ریوی، بیماری‌های کبدی، برونشیت و... مخصوصا ‌بیمارانی که نقص سیستم ایمنی دارند مانند مبتلایان به سرطان و افرادی که تحت رادیوتراپی و شیمی‌درمانی هستند، توصیه می‌شود حتماً تحت نظر پزشک معالج خود این واکسن را مصرف کنند.
مهری افزود: بیماران قلبی یا دیابتی و همچنین خانم‌های باردار نیز از گزینه‌های مناسب و توصیه شده برای مصرف واکسن می‌باشند.
حتی پرسنل مراکز درمانی و محل‌هایی که با بیماران ارتباط نزدیک دارند، برای ایمنی بیشتر بهتر است از این واکسن استفاده کنند.
بیشترین منع مصرف واکسن آنفلوآنزا برای کسانی است که حساسیت قبلی نسبت به واکسن در آنها مشاهده شده و دچار شوک شده‌اند، افرادی که حساسیت غذایی به تخم‌مرغ دارند و یا افرادی که به برخی آنتی‌بیوتیک‌ها مانند جنتامایسین؟؟ حساسیت دارویی دارند.
مهری توصیه می‌کند کسانی که مایل به استفاده از این واکسن هستند، بهتر است قبل از هر کار با پزشک یا داروساز مشورت کنند و آنها را از سوابق یبماری و حساسیت‌های خود آگاه سازند. حتی مصرف آن هم باید تحت نظر پزشک و در مراکز بهداشتی و درمانی صورت گیرد. مخصوصاً کودکان که شیوه و دُز مصرفی برای آنها ویژه است و با بزرگسالان تفاوت دارد.
بعد از مصرف واکسن، 2 تا 3 هفته طول می‌کشد تا دارو بر بدن ما اثر خود را بگذارد. ممکن است در این مدت فرد حتی شاهد علائم خفیفی از بیماری مانند تب و یا بدن‌درد باشد که نگران‌کننده نمی‌باشد و از عوارض واکسن محسوب می‌شود. نکته قابل توجه اینجاست که زمانی که مبتلا به آنفلوآنزا و یا حتی سرماخوردگی هستیم، به سراغ مصرف واکسن نرویم و اجازه بدهیم بیماری به طور کامل بهبود یابد.
مهری می‌افزاید: اثر این واکسن حدود 6 تا 12 ماه است و به همین علت نیاز است هر ساله این مصرف واکسن تکرار شود.
مهری می‌گوید: از نکات قابل توجه هنگام خرید واکسن توجه به تاریخ انقضای درج شده روی واکسن و همچین برچسب اصالت آن است. با توجه به اینکه این واکسن خارجی است، برچسب اصالت دارو این اطمینان را به ما می‌دهد که واکسن پس از گذشتن از فیلترهای خاص و سنجش تمام فاکتورهای سلامت به دست مصرف‌کننده رسیده است.
تاریخ انقضای واکسن نیز از این جهت مهم است که هر سال با انواع؟؟ جدیدی از ویروس آنفلوآنزا مواجه هستیم و بر همین اساس واکسن‌ها توسط سازندگانشان به‌روزرسانی می‌شوند. پس لازم است افرادی که برای تهیه واکسن به داروخانه‌ها یا مراکز بهداشت مراجعه می‌کنند، دقت کنند واکسن مربوط به همان سال را تهیه کنند؛ زیرا عملاً واکسن سال گذشته کارایی کمتری نسبت به واکسن جدید دارد.
این کارشناس دارویی بیان می‌کند: نمی‌توان درصد مشخصی برای میزان مصونیت ایجاد شده توسط واکسن آنفلوآنزا بیان کرد. حتی نمی‌توان این انتظار را داشت که با مصرف واکسن به یبماری مبتلا نشد. واکسن آنفلوآنزا به صورت 3گانه و 4گانه در بازار موجود است که مسلماً واکسن‌های 4گانه سطح ایمنی بیشتری را شامل می‌شوند. البته شاهد حضور برندهای متفاوت این واکسن نیز در بازار هستیم که تاکنون برتری هیچ برندی بر دیگری مشاهده نشده است و در همه آنها ویروس کشته شده وجود دارد.
مهری بهترین زمان مصرف واکسن را اواخر شهریورماه تا اوایل آبان‌ماه می‌داند. البته منعی برای مصرف واکسن در زمان‌های دیگر وجود ندارد، اما برای کسب نتیجه بهتر، توصیه بر این است واکسن قبل از شروع فصل سرما مصرف شود.
مهری در پایان این توصیه را برای شهروندان دارد که در صورت ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا حتماً به پزشک مراجعه کنند و به هیچ عنوان خودسرانه دست به مصرف داروها مخصوصاً آنتی‌بیوتیک‌ها نزنند زیرا این عمل مقاومت بدن در برابر آنتی بیوتیک ها را بالا می برد. اجازه دهید بیماری دوره خود را طی کند.
وی همچنین می‌افزاید: داشتن سبک زندگی سالم ، رعایت نکات بهداشتی، تغذیه سالم و درست و مصرف مکمل‌های دارویی مانند ویتامین C، نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی دارد.

نمایش موجودیت‌ها