date_range سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۳۷:۳۸ ب.ظ

تسهیلات 30 میلیونی ازدواج سال 98 به چه زوج‌هایی تعلق می‌گیرد؟

تسهیلات 30 میلیونی ازدواج سال 98 به چه زوج‌هایی تعلق می‌گیرد؟
دسته خبری: اقتصاد|خانواده

درحالی‌که ابهامات زیادی درخصوص زمان و شرایط پرداخت وام ازدواج 30 میلیون تومانی برای زوج‌ها به وجود آمده بود، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای جدید شرایط و ضوابط قانونی گرفتن وام 30 میلیون تومانی قرض‌الحسنه ازدواج را برای هریک از زوج‌ها اعلام کرد.

تسهیلات 30 میلیونی ازدواج سال 98 به چه زوج‌هایی تعلق می‌گیرد؟

تسهیلات 30 میلیونی ازدواج سال 98 به چه زوج‌هایی تعلق می‌گیرد؟

وام ازدواج 30 میلیونی شامل چه زوج‌هایی می‌شود؟

طبق اعلام بانک مرکزی اعلام کرد و بر اساس مفاد بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه سال 98، بانک مرکزی موظف است از محل منابع پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از اول فروردین‌ماه 1396 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج 30 میلیون تومانی پرداخت کند .
 

سود و اقساط تسهیلات 30 میلیونی ازدواج چقدر است؟

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال جاری برای هریک از زوج‌ها، 30 میلیون تومان است. در واقعاً هر زوج می‌تواند 60 میلیون تومان تسهیلات دریافت کند. نرخ سود تسهیلات ازدواج 4 درصد تعیین‌شده است و دوره بازپرداخت اصل و سود تسهیلات پنج‌ساله خواهد بود. متقاضیان تسهیلات ازدواج می‌توانند از طریق بانک‌هایی که امکان ثبت‌نام در سامانه وجود دارد، نسبت به انتخاب بانک عامل اقدام کنند .
 

با ضمانت یارانه می‌توان وام ازدواج گرفت؟

طبق اعلام بانک مرکزی هر یک از زوج‌ها برای دریافت تسهیلات 30 میلیون تومانی، ملزم به معرفی یک ضامن معتبر و ارائه سفته است . درحالی‌که بسیاری از متقاضیان وام ازدواج اعلام کرده بودند که علیرغم اعلام قبلی بانک مرکزی مبنی بر پذیرش یارانه پرداختی افراد به‌عنوان ضمانت دریافت تسهیلات ازدواج، بانک‌ها یارانه را به‌عنوان تضمین قبول نمی‌کنند، بانک مرکزی یک‌بار دیگر در بخشنامه ابلاغی جدید خود رسماً اعلام کرده که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.
 

وام 30 میلیونی ازدواج شامل چه زوج‌هایی نمی‌شود؟

طبق اعلام بانک مرکزی افرادی که تاریخ عقدشان قبل از یکم فروردین سال 1396 بوده و در موعد مقرر برای دریافت تسهیلات ازدواج ثبت‌نام کرده‌اند اما به هر دلیل هنوز در صف سامانه بوده و موفق به اخذ وام نشده‌اند، صرفاً تسهیلات ازدواج 15 میلیون تومانی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. همچنین افرادی که قبلاً وام ازدواج دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند از مابه‌التفاوت آن تا رقم وام جدید (30 میلیون تومانی) استفاده کنند .
 

نمایش موجودیت‌ها