date_range چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۱۵:۰۰ ب.ظ

اوموآموا؛ جسمی سرگردان یا سفینه فضایی بیگانگان؟

اوموآموا؛ جسمی سرگردان یا سفینه فضایی بیگانگان؟
دسته خبری: اقتصاد|نجوم

بعضی معتقدند که این جسم 400 متری یک فضاپیمای متعلق به موجودات فضایی است، در حالی که برخی دیگر آن را یک ستاره دنباله‌دار رها شده در فضا می‌دانند.

دانشمندان دانشگاه هاروارد احتمال می‌دهند جسم شناور در منظومه شمسی موسوم به «اوموآموا» یک سفینه فضایی است که از سوی ساکنان دیگر کهکشان‌ها برای شناسایی زمینیان فرستاده شده است.

پیشتر اخترشناسان آمریکایی با کمک یک تلسکوپ این جسم بزرگ فضایی استوانه‌ای را در حالی که با سرعت ۱۹۶ هزار مایل (۳۱۵ هزار کیلومتر) در ساعت در فضای منظومه شمسی در حرکت بود، رصد کردند.

اوموآموا؛ جسمی سرگردان یا سفینه فضایی بیگانگان؟

بعضی معتقدند که این جسم ۴۰۰ متری یک فضاپیمای متعلق به موجودات فضایی است، در حالی که برخی دیگر آن را یک ستاره دنباله‌دار رها شده در فضا می‌دانند.

گرچه درباره چیستی این جسم بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد اما با توجه به سرعت بالا، سطح مسطح و نحوه شتاب گرفتن آن اخترشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که این جسم متعلق به کهکشان دیگری غیر از کهکشان راه شیری است.

محققان به طور مستقیم ادعا نمی‌کنند که بیگانگان اوموآموا را به سمت زمین فرستاده‌اند. اما پس از تجزیه و تحلیل دقیق از نحوه حرکت آن و آگاهی به تفاوت‌های آن با اجرام موجود در کهکشان راه شیری احتمال این مساله را رد نمی‌کنند.

آوی لوب، مدیر مرکز تحقیقات اخترشناسی دانشگاه هاروارد می‌گوید: «اینکه بتوانیم با قاطعیت بگوییم اوموآموا چیست و آیا از موجودات فضایی ساکن کهکشان‌های دیگر به هدف شناسایی ما فرستاده شده به راحتی امکان پذیر نیست. ما به اطلاعات بیشتری نیاز داریم.»

پژوهشگران گفته‌اند که به تحقیقات خود برای شناخت این جسم ادامه می‌دهند تا به ماهیت و منشا آن دست یابند.

منبع: یورونیوز

تصویرها
اوموآموا؛ جسمی سرگردان یا سفینه فضایی بیگانگان؟
نمایش موجودیت‌ها