date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۰۴:۰۰ ب.ظ

وزیر سابق فرانسوی ترامپ را «رئیس‌جمهور کثافت» خواند

وزیر سابق فرانسوی ترامپ را «رئیس‌جمهور کثافت» خواند

وزیر فرهنگ سابق فرانسه در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، وی را «رئیس‌جمهور کثافت» توصیف کرد.

لوفیگارو نوشت: ژاک لانگ، وزیر فرهنگ سابق فرانسه در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره کشورهای آفریقایی، وی را «رئیس جمهور کثافت، بیگانه ستیز و نژاد پرست بیمار» توصیف کرد .

به نوشته این روزنامه فرانسوی زبان، چاپ پاریس، ژاک لانگ که در دوران فرانسوا میتران، رئیس جمهور مشهور فرانسه، وزیر فرهنگ بود، با انتقاد شدید از اظهارات اخیر دونالد ترامپ که برخی از کشورهای آفریقایی از جمله هائیتی را «کثافت خانه» توصیف کرده بود، روز گذشته در حساب کاربری توئیتر و نیز صفحه فیس بوک خود نوشت: «این فریاد قلب است، فریادی انقلابی پس از آنچه که رئیس جمهور آمریکا در مورد مردم هائیتی گفت.»

رئیس مؤسسه جهان عرب نیز تاکید کرد: «دوست دارم همه مردم دنیا رئیس جمهور آمریکا را «رئیس جمهور کثافت» خطاب کنند و این فریاد همگانی ضد شخصیتی باشد که تحقیر و توهین می کند.

وزیر فرهنگ سابق 78 ساله فرانسوی در ادامه سخنان خود بدون اینکه نامی از ترامپ ببرد،‌ به واژه «فلانی» اکتفا کرد و افزود: آنچه به من انگیزه چنین توصیفی از رئیس جمهور آمریکا داد این است که هر ساعت و هر روز شنیده می شود فلانی هر چه دلش می خواهد می گوید و توهین می کند.

ژاک لانگ همبستگی خود را با کشورهای آفریقایی و نیز هائیتی اعلام کرد و گفت: من این کشورها را دوست دارم.

وی در ادامه تحقیر رئیس جمهور آمریکا در قبال این کشورها را محکوم و آن را غیر قابل توصیف، زخمی کننده و توهین آمیز خواند و افزود: رئیس جمهور آمریکا هر روز یک کشور را تحقیر می کند.

از دیدگاه وزیر فرهنگ سابق فرانسه، دونالد ترامپ یک «بیگانه ستیز و نژاد پرست بیمار» و وجود چنین شخصی برای آمریکا، تحقیر آمیز است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
نمایش موجودیت‌ها